Smartfony nie są zapewne urządzeniami, które większości osób kojarzą się z graniem, w przeciwieństwie do konsol czy PC-tów. W praktyce jednak dostępne jest wiele ciekawych pozycji stworzonych z myślą o urządzeniach mobilnych, z którymi gracze chętnie się zapoznają. Jednak, żeby móc komfortowo grać, nie obejdzie się bez dobrego sprzętu.
Tylko jak go wybrać? Bardziej szczegółowe rankingi konkretnych modeli smartfonów gamingowych można znaleźć na portalach technologicznych, takich jak https://techpolska.pl/. My skupimy się na wskazaniu ogólnych czynników, na które warto zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowej.
Smartfon dla gracza – jakie parametry są najważniejsze?
Tak, jak w przypadku komputerów osobistych, tak i w smartfonach gamingowy CPU i GPU są niezwykle istotne. Obecnie za najlepszy mobilny procesor uważa się Snapdragona 8 Gen 2 (dla telefonów z Androidem – wśród smartfonów Apple niekwestionowanym liderem jest A16 Bionic dostępny w urządzeniach z serii iPhone 14 Pro).
Oczywiście, nie oznacza to, że tylko ten jeden procesor nadaje się do grania. Poprzednie flagowce Snapdragona, takie jak 8 Gen 1 Plus czy 888 Plus dalej nieźle sobie radzą. Wysoką wydajnością może pochwalić się także chociażby MediaTek Dimensity 9200. Trudno mieć w pamięci wydajność każdego procesora czy układu graficznego, dlatego najlepiej po prostu zwrócić uwagę na benchmarki, kiedy już zwrócimy uwagę na jakiś konkretny model smartfona.
Pamięć RAM także odgrywa istotną rolę – już sam system pożera jej dość sporo, a co dopiero gry. Jeśli nie chcemy, aby aplikacje same nam się zamykały podczas użytkowania, najlepiej traktować 8GB jako absolutne minimum dla wymagających graczy. Nie zaszkodzi także rzucić okiem, czy dany model oferuje także dodatkową wirtualną pamięć RAM (wykorzystującą pamięć wewnętrzną urządzenia).
Warto także wziąć pod uwagę chłodzenie
Przegrzewanie się smartfonów przy zbyt dużym obciążeniu (a takie występuje przy graniu w bardziej wymagające tytuły) to istotna kwestia. Nie tylko może ono w skrajnych przypadkach potencjalnie uszkodzić urządzenie, ale też jest po prostu niekomfortowe, gdy gramy trzymając sprzęt w rękach.
Część modeli smartfonów dla graczy ma swoje autorskie modele chłodzenia, odbiegające od tego, co stosuje się w urządzeniach o bardziej casualowym zastosowaniu, stworzone właśnie z myślą o redukcji ciepła przy intensywnym użytkowaniu.
Dla własnego najlepiej postawić na urządzenie, w przypadku którego faktycznie udało się uzyskać dobre rezultaty i smartfon nie będzie parzył w dłonie podczas grania. Nie należy jednocześnie wymagać od urządzenia cudów – trudno oczekiwać, aby przy dłuższej sesji gamingowej było zimne jak lód.
Na koniec trzeba dodać, że każdy ma własne gusta i preferencje i warto je również wziąć pod uwagę, aby być w pełni zadowolonym ze smartfona. Chodzi tu głównie o takie aspekty, jak design czy wielkość ekranu (co prawda wydawałoby się, że im większy wyświetlacz, tym lepiej do grania, ale niektórym większe smartfony niewygodnie trzyma się w dłoni).