Ten artykuł dedykujemy zarówno uczniom/studentom w nowym roku, jak i tym, którzy planują dłuższą podróż bez dostępu do prądu. Nie ukrywajmy, że w obydwu tych przypadkach niezbędny okaże się powerbank. Na rynku prezentowane nam są różne modele powerbanków. W tym natłoku ciężko się zdecydować i wybrać ten, który w 100% będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Dlatego też postanowiliśmy ułatwić to zadanie, przedstawiając najważniejsze kryteria, jakimi musisz się kierować przy zakupie.
Pojemność
Tutaj przede wszystkim istotna jest kwestia urządzenia, jaki będziesz najczęściej ładował. Jeżeli chodzi o niewielkie urządzenia, jak telefon, czy tablet, pojemność powerbanka nie musi być duża. W tym przypadku całkowicie wystarczająca będzie wybór modelu od 2000 mAh do 4000 mAh. Jednak gdy podczas wyjazdu będziesz używał “smartfonowego” powerbanka znacznie częściej, warto zdecydować się na urządzenie o pojemności powyżej 8000 mAh. Jeśli powerbank będzie wykorzystywany do podładowania większego sprzętu, np. laptopa, zdecydowanie lepiej sprawdzi się taki o pojemności 15 000 mAh – 20 000 mAh. W tym przypadku jego wymiary zwiększą się proporcjonalnie do pojemności i już nie będzie zbyt “kompaktowy”.
Port USB
Wybierając powerbank musisz zwrócić uwagę nie tylko na liczbę portów USB, ale także na ich natężenie. Do ładowania smartfonu, całkowicie wystarczy natężenie 1 A, a tabletu – od 2,1 A do 2,4 A. Warto zdecydować się na urządzenie oferujące nam minimum 2 porty, każdy o innym natężeniu. Należy podkreślić, że złe dostosowanie natężenia ładowarki może trwale uszkodzić nasz sprzęt.
Bateria
Od baterii zależy przede wszystkim waga powerbanka. Gdy wyposażony jest w baterię litowo-jonową jest zdecydowanie cięższy i większy od tego, który zaopatrzony jest w baterię litowo-polimerową. Ta druga, mimo że ładuje się znacznie szybciej i jest stosunkowo lekka, ma tendencję do samorozładowania. Wybierając się w podróż do ciepłego klimatu, można wybrać powerbank wyposażony w ładowarkę solarną, ładującą się za pomocą energii słonecznej.
Jakość
Nie musimy chyba tłumaczyć, że wybór powerbanka od nieznanego producenta, czy z niesprawdzonego miejsca, jak np. uliczny stragan nie będzie dobrą opcją. Cena urządzenia może nas zachęcać, jednak prawdopodobna wymiana naszego uszkodzonego sprzętu lub jego części, już niekoniecznie.
Wskaźnik poziomu naładowania
Posiadanie takiego wskaźnika jest opcją dodatkową, jednak uważamy, że niezmiernie ułatwia użytkowanie. Jakakolwiek sygnalizacja, w formie diody, czy wyświetlacza LED zdecydowanie usprawni użytkowanie sprzętu.
Czasami mówi się, że era powerbanków już się skończyła. Wydaje nam się, że jest to dopiero początek i szybko te akcesoria nie stracą na popularności. Urządzenia mobilne są nierozłączną częścią naszego życia i mimo najwyższej technologii, wciąż pojawia się obawa o ich nieplanowane rozładowanie. Powerbanki stały się tak naprawdę akcesorium uzupełniającym codzienność.