Konferencje

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor 70 cali?

Rozmiar ma znaczenie – jak twierdzi popularne powiedzenie. Podobnie jest również w przypadku telewizorów. Duży odbiornik to jakość obrazu, komfort oglądania i też zazwyczaj zaawansowanie technologiczne. Poniżej wyjaśniamy od jakiej długości przekątnej możemy mówić o dużym telewizorze i w jakie technologie powinien być on wyposażony aby zapewniał też wysoką jakość obrazu. Tłumaczymy, kiedy duży telewizor będzie wręcz niezbędny i gdzie szukać przydatnych informacji by nie przepłacić za ten zakup.

Co to znaczy duży telewizor?

Kiedyś za duży telewizor przyjmowało się już odbiorniki z przekątną ekranu wynoszącą 55 cali. Dzisiaj są to już raczej standardowe modele. Duży telewizor to modele zaczynający się od 70 cali, a na rynku są też dostępne odbiorniki nawet 90 calowe. Pomiędzy nimi znajdą się modele o przekątnej 75 cali, 80 cali i 86 cali. Kupując tak duży odbiornik warto sprawdzić w jakiej odległości będzie on umieszczony od kanapy. Producenci zalecają by dla 70 cali, odległość ta wynosiła ok 2,9 m. Potem im większy rozmiar tym kanapa powinna być odsunięta bardziej od telewizora. Dla 90 cali dystans ten może wynosić nawet 4 m. Odpowiednia proporcja przekątnej ekranu i odległości do kanapy zapewni komfort oglądania i da najlepsze efekty wizualne dla odbiorcy.

Rozmiar czy może jakość?

Najważniejszy dylemat przy kupnie dużego telewizora to czy wydać więcej za zaawansowany technologicznie model, czy raczej oszczędzić na technologii kosztem jeszcze większej przekątnej ekranu. Odpowiedź na to pytanie, brzmi oczywiście – to zależy. A zależy od tego do czego będziemy chcieli wykorzystywać nasz telewizor. Jeżeli mamy po prostu duży salon, miejsce do wyeksponowania telewizora i nie chcemy by po prostu „zginął” on we wnętrzu wtedy zdecydowanie stawiamy na rozmiar kosztem technologii. Jeśli jednak szukamy wysokiej jakości doznań, chcemy oglądać filmy lub mecze w jakości 4K, połączyć TV z wysokiej jakości sprzętem audio lub mieć niezapomniane doznania w trakcie gier video, wtedy zdecydowanie musimy szukać najnowszych technologii wyświetlania obrazu. Najlepsze będą odbiorniki w technologii OLED, z rozdzielczością 4K, a najlepiej 8K i z 120-hercową matrycą. Wtedy z pewnością oprócz rozmiaru będziemy mieli niezapomniane wrażenia z oglądania lub grania w gry video.

Kiedy naprawdę będzie nam potrzebny duży telewizor?

Na to czy potrzebujemy dużego telewizora wpływają dwa istotne aspekty. Pierwszy to rozmiar naszego salonu. Jeśli możemy ustawić kanapę w odległości od 3 do 4 m od ekranu telewizora wtedy telewizor 70 cali jest niezbędny. Inaczej nasz wzrok będzie się męczył. Także w dużych i nowocześnie urządzonych wnętrzach duże telewizory sprawdzą się świetnie. Cechuje je zazwyczaj wyjątkowy design, podświetlenia i inne efekty które po prostu czynią z telewizora także designerski sprzęt. Drugi aspekt to przeznaczenie naszego telewizora. Chęć oglądania filmów i sportu w jakości 4K, z podłączenie do wysokiej jakości sprzętu audio będzie zawsze wymagała dużego odbiornika i przekątnej powyżej 70 cali.

Co jest najważniejsze w wyborze telewizora powyżej 70 cali?

Wybierając duży telewizor warto już na starcie określić budżet jakim dysponujemy. Na rynku są modele za które możemy zapłacić nawet cenę średniej jakości używanego samochodu. Aby więc nie przepłacać a jednocześnie mieć jak największą jakość i rozmiar zawsze dobrze przygotujmy się do tego zakupu, prześledźmy rynkowe rankingi i poszukajmy okazji.

Udostępnij
Zobacz także