Konferencje
Mobile Trends

Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę, kupując telewizor?

Telewizor jest sprzętem, który zapewnia rozrywkę wszystkim domownikom, pozwala oglądać filmy i seriale, a także słuchać o najważniejszych doniesieniach z kraju i świata. Często jest elementem centralnego miejsca w salonie, a niekiedy również w zaciszu sypialni. Zakup nowego modelu jest sporym wyzwaniem, najczęściej ze względu różnorodności, jaką oferuje rynek. Dodatkowo nieznane pojęcia i funkcje nie ułatwiają tego zadania. Jak kupić dobry model, który będzie służył przez wiele lat? Na jakie parametry szczególnie zwrócić uwagę?

OLET, QLED czy LCD – rodzaje wyświetlaczy

Telewizor jest sprzętem, który będzie użytkowany przez wiele lat. Dlatego też warto poznać wszystkie najważniejsze parametry, które świadczą o jego wysokiej jakości oraz zapewniają najwyższą klasę wyświetlanego obrazu. W zależności od potrzeb, warto dowiedzieć się, czym są wyświetlacze OLET, QLET oraz LCD.

  1. Wyświetlacz QLED – telewizor z tego typu wyświetlaczem jest podświetlany za pomocą kropek kwantowych. Jakość barw jest bardzo szeroka, a kolory na ekranie wyświetlane są bardziej i mocnie. To szczególna wartość, jeśli planowany jest zakup bardzo dużego sprzętu, jak na przykład telewizor 75 cali. Ekran będzie ostry i wyraźny nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. 
  2. Wyświetlacz LED – wyróżnia go wyświetlanie obrazu z wykorzystaniem matryc LCD. Jest to opcja bardzo energooszczędna, a także wytrzymała.
  3. Wyświetlacz OLED – to innowacyjne rozwiązanie, które imituje ekran kinowy. Wykorzystuje diody organiczne, które mogą być stosowane w bardzo cienkich telewizorach, o nowoczesnym designie. Wyświetlany obraz posiada najwyższej jakości kontrast, a także mocna, głęboką czerń.

Wielkość telewizora – oznaczenie przekątnej i rozdzielczości ekranu

 Ważnym elementem przy zakupie nowego telewizora jest ustalenie jego wielkości, a przede wszystkim odległości, z której będą oglądane na nim materiały. Zależność wielkości ekranu i odległości od miejsca oglądania ma znaczący wpływ na jakość odbieranego obrazu przez oczy. Dobrze przemyślany zakup pozwoli na maksymalnie komfortowe przeglądanie ulubionych seriali – w ostrych i żywych barwach, bez przemęczania wzroku. Kolejnym, istotnym parametrem jest rozdzielczość ekranu. To oznaczenie, które mówi o ilości pojedynczych diod, które są odpowiedzialne na prawidłowe wyświetlanie. Im więcej ich występuje, tym obraz jest bardziej czytelny i przyjemny dla oka. Dla niewielkich, na przykład 32 calowych modeli wystarczającą rozdzielczością będzie Full HD. Nieco większe modele będą występować w opcji 4K. Telewizor 50 cali i większy będzie wzbogacony o najnowszą technologię rozdzielczości, która będzie oznaczona 8K. Zagwarantuje to przejrzyste wyświetlanie w bogatych barwach, bez rozmazywania obrazu, nawet przy patrzeniu na ekran po przekątnej. 

Smart TV – wszystkie telewizje w jednym miejscu

Od czasu, gdy telewizje internetowe, jak Netfilx, Player czy też różnego typu platformy, na przykład YouTube, stały się popularne i chętnie oglądane, producenci nowoczesnych modeli telewizorów wprowadzają do ich oprogramowania Smart TV. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel urządzenia nie jest zmuszony wyłącznie do oglądania zwykłych programów, a na jednym urządzeniu może korzystać na różnych płaszczyznach. Oprócz tego, innowacyjna technologia, pozwala na ekranie TV wyświetlać przeglądarkę internetową, co pozwoli przeglądać wybrane portale na dużym ekranie.

Przed zakupem, koniecznie warto sprawdzić, jakie złącza posiada wybrany model. Najpopularniejszymi są:

  • HDMI i USB – z ich użyciem można podłączyć pendrive czy konsolę do gier,
  • Wi-Fi – umożliwia połączenie z Internetem,
  • Moduł CI – pozwala na oglądanie telewizji satelitarnej bez konieczności zakupu dekodera,
  • tradycyjne wejście antenowe – pozwala odtwarzać telewizję naziemną.

Po zapoznaniu się z tajemniczo brzmiącymi parametrami, które określają jakość, ale przede wszystkim funkcjonalność telewizora, z pewnością łatwiej będzie dokonać najlepszego wyboru.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także