Konferencje

Google wyróżniło 9 aplikacji w ramach Google Play Awards 2018

Już trzeci rok z rzędu Google wyróżnia aplikacje ze sklepu Play w 9 różnych kategoriach. Gala rozdania Google Play Awards 2018 odbyła się na zakończenie corocznej konferencji Google I/O. Najlepsze aplikacje zostały docenione nie tylko za przyjazne interfejsy i estetykę, ale także pozytywny wpływ na społeczność.  
Poniżej prezentujemy listę laureatów Google Play Awards 2018 we wszystkich 9 kategoriach. Zapoznajcie się z krótkimi opisami docenionych aplikacji. Wszystkie z nich znajdziecie na systemie operacyjnym Android.

Najlepsza aplikacja służąca „dobremu samopoczuciu”

W tej kategorii wyróżniono aplikacje, które angażują użytkownika, a i pomagają mu w zmianie siebie na lepsze. Zwycięzcą okazała się aplikacja Simple Habit (Simple Habit, Inc.), pomagająca w medytacji za pomocą nagranych przez specjalistów instruktaży głosowych. Simple Habit dostępne jest za darmo w bardzo okrojonej wersji. Pełna edycja dostępna jest w modelu subskrypcyjnym.

Najbardziej przystępna aplikacja

Google doceniło także aplikacje i gry mobilne pozwalające na interakcję osobom z niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebami. Wyróżnione przez Google Be My Eyes (Be My Eyes) łączy niewidomych użytkowników smartfona z osobami, które będą mogłyby im pomóc „użyczając” na chwilę swojego wzroku. Chodzi tu o nawiązanie wideo połączenia, w trakcie którego niewidomy może pokazać drugiemu użytkownikowi (wolontariuszowi) np. produkt spożywczy w celu odczytania z niego daty ważności lub innych informacji. Rejestracja w aplikacji jest bardzo prosta. Użytkownik może wybierać też preferowane języki.

Aplikacja z najlepszym oddźwiękiem społeczny

Khan Academy (Khan Academy) to zdaniem Google najlepsza aplikacja z kategorii „najlepszy wpływ społeczny”. Umożliwia ona naukę praktycznie każdej dziedziny wiedzy, z przykładów, filmów i tekstów. Aplikacja jest całkowicie darmowa, ale dostępna jedynie w języku angielskim.

Wyróżniająca się gra niezależna

Google docenia również stworzone przez niezależne studia, wyróżniające się artyzmem, mechaniką i dopracowaniem gry mobilne. Tym razem na miano najlepszej zasłużył tytuł przygodowo-logiczny Old Man’s Journey (Broken Rules Interactive Media GmbH).

Najlepsza gra wspierająca interakcję i budowę społeczności

Osobną kategorię wśród gier poświęcono tytułom łączącym graczy, zachęcających ich do interakcji i tworzenia wirtualnych społeczności. Taką pozycją jest według Google Episode – Choose Your Story (Pocket Gems). To gra mobilna polegająca na tworzeniu i udostępnianiu innym użytkownikom interaktywnych, obrazkowych historii.

Najlepsze doświadczenie AR lub VR

Aplikacje VR i AR, oferujące angażujące i immersyjne doświadczenia, stają się coraz pokaźniejszym segmentem w Google Play. Laureatem w tej kategorii okazała się aplikacja BBC Earth: Life in VR (BBC Worldwide Ltd), oferująca wirtualną podróż po oceanie. Do wzięcia w niej udziału potrzebny będzie smartfon z żyroskopem oraz mobilne gogle VR (np. Google Daydream View lub Cardboard).

Aplikacja dla rynków wschodzących

Specjalną kategorię przeznaczono dla aplikacji dostosowanych (pod względem wydajności i kultury) do rynków rozwijających się. Wygrał w niej Flipkart (Flipkart), aplikacja sklepu internetowego z szerokim asortymentem produktów.

Wyjątkowy startup-aplikacja

Wśród nagrodzonych znalazło się też  miejsce dla aplikacji od nowych deweloperów, którzy zaoferowali użytkownikom unikalne doświadczenia, osiągając spory organiczny przyrost instalacji. Takim doświadczenie okazała się zdaniem Google Canva (Canva) – mobilny program do edycji i tworzenia obrazów (np. plakatów, postów graficznych, ulotek).

Największy hit popularnościowy

Ostatnia kategoria poświęcona jest popularnościowym hitom, aplikacjom, które szczycą się nie tylko świetnym designem i przyciągającym przed ekran doświadczeniem użytkownika, ale też bardzo dobrym odbiorem i organicznym przyrostem instalacji. Zwycięzcą w tej kategorii okazała się gra Empires & Puzzles (Small Giant Games), czyli połączenie gry RPG z grą logiczną w „układanie diamentów”.
Zaprezentowane przez Google aplikacje pochodzą z różnorodnych kręgów i dziedzin. Łatwo też zauważyć, że każda z nich rzeczywiście wnosi do sklepu aplikacji coś nowego lub wyróżnia się świetnym wykonaniem starego pomysłu. Na koniec zachęcamy do zapoznania się z listą nominowanych do zeszłorocznego Google Play Awards 2017.
Źródło: The winners of the 2018 Google Play Awards are…blog.google

Udostępnij
Zobacz także