Konferencje
Mobile Trends

Najpopularniejsze minikomputery

Minikomputer to bardzo przydatne narzędzie, które znajduje zastosowanie zarówno w rękach elektroników i robotyków, jak i świetnie sprawdza się do codziennego użytku dla każdego użytkownika. To urządzenia zbliżone rozmiarami do karty kredytowej, oferujące bardzo bogate możliwości. Dwie najbardziej rozpoznawalne marki oferujące wysokiej jakości minikomputery to Raspberry Pi oraz Arduino.

Arduino

Arduino to popularna marka, która oferuje swoim klientom praktyczne zestawy uruchomieniowe. Takie urządzenia znakomicie sprawdzają się jako narzędzia do nauki, ale znajdują również zastosowanie w zaawansowanych projektach elektronicznych. Pierwotnie pomysł na pierwsze urządzenie Arduino padł w odpowiedzi na potrzebę prostego urządzenia prototypowego dla studentów.
Parametry płytki mogą wydawać się znacznie słabsze w porównaniu ze specyfikacją techniczną Raspberry Pi, jednak prostota tego urządzenia sprawia, że staje się ono znakomitym narzędziem w typowo sprzętowych projektach. Arduino często wykorzystywane jest jako układ logiczny w urządzeniach automatyki domowej lub może stanowić doskonałą podstawę działania wszelkiego rodzaju inteligentnych robotów.
Więcej o tym urządzeniu możesz znaleźć na stronie dystrybutora: botland.com.pl/pl/234-arduino.

Raspberry Pi

Raspberry Pi to niezwykła marka, która szybko zdobyła popularność na całym świecie. Głównym jej produktem są minikomputery – wypuściła już na rynek cztery generacje takich urządzeń. Każda z wersji spotkała się z dużym uznaniem wśród klientów, stale powiększając sobie grono zadowolonych użytkowników. Stanowi jedno z najczęściej stosowanych urządzeń tego rodzaju wśród elektroników, robotyków, studentów kierunków technicznych oraz pasjonatów nie związanych zawodowo z tym kierunkiem.
Oprócz tego, Raspberry Pi może być wykorzystywane jako sprzęt multimedialny – na przykład odtwarzacz filmów lub gier. Urządzenie może przykładowo obsługiwać zaimplementowany program w robocie, takim jak inteligentny odkurzacz mobilny, quadrokopter, robot kroczący lub inne urządzenia wykonujące trudne zadania. Minikomputery Raspberry Pi zostały tak przygotowane, aby z łatwością można było również zainstalować system operacyjny, taki jak Linux lub Windows – pełni wtedy rolę pełnoprawnego komputera.
“Malinkę” możesz łatwo kupić, korzystając ze strony dystrybutora: botland.com.pl/pl/399-raspberry-pi, gdzie znajdziesz urządzenie w różnych zestawach oraz najnowszą generację produktu (Raspberry Pi 4).

Który model wybrać?

Oba urządzenia można nazwać minikomputerami,  jednak różnią się one zastosowaniami ze względu na predyspozycje, które zaszczepili im ich producenci. Raspberry Pi to minikomputer, który łatwo można podłączyć do sieci, posiada aż 4 porty USB, dużą ilość RAM-u i wiele innych czynników wspierają wielozadaniowość. Przy współgrających razem wszystkich komponentach wraz z systemem operacyjnym oraz podłączonymi akcesoriami, takimi jak ekran, mysz i klawiatura – Raspberry Pi może funkcjonować jako komputer osobisty.
Arduino zostało stworzone do zupełnie innego rodzaju zadań. Przede wszystkim w porównaniu do “malinki” jest znacznie lepiej przystosowane do projektów, których jednym z założeń jest wykorzystanie analogowych rozwiązań. Arduino będzie w stanie w prosty sposób współpracować z większością czujników analogowych, natomiast Raspberry Pi bez problemu obsłuży cyfrowe sensory, ale do analogowych będzie już potrzebowało dodatkowego układu (przetwarzającego sygnał, zasilającego lub wykonującego inne konieczne operacje).
Jeżeli więc zamierzasz obsługiwać proste czujniki cyfrowe, stworzyć nieskomplikowany sterownik dla robota, uruchomić prosty system do inteligentnego budynku lub po prostu urządzenie odczytujące dane z kilku różnych analogowych czujników – najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie Arduino. Jeżeli jednak chciałbyś przygotować dla siebie mobilny komputer osobisty, stworzyć zaawansowany system inteligentnego budynku, łączyć się z internetem lub obsługiwać dowolne urządzenie współpracujące z kamerą – doskonałym wyborem będzie popularny minikomputer Raspberry Pi.

Wybierz minikomputer dla siebie

Bardzo dużą zaletą obydwu urządzeń są nie tylko doskonałe parametry, popularne akcesoria i przystosowanie do wielu zadań. Chodzi w dużej mierze o bardzo dobrą dostępność wszelkich materiałów poradnikowych, które w prosty sposób pozwalają początkującym użytkownikom zacząć szybko korzystać z pełni możliwości zakupionego sprzętu.
Warto jednak zwrócić uwagę na wiarygodność źródła, aby nie nabrać złych nawyków i nie uszkodzić żadnego sprzętu. Obie płytki dostępne są w sklepie Botland z dużą liczbą akcesoriów oraz w różnych praktycznych zestawach.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także