Konferencje

Największym wyzwaniem dla branży mobilnej jest konsumpcja potencjału tego rynku – Michał Paluszczak

W ramach cyklu „3 pytania do prelegenta” zapraszamy do zapoznania się z krótkim wywiadem, jakiego udzielił nam Michał Paluszczak – kierownik ds. sprzedaży w firmie Krajowy Integrator Płatności S.A.
Grzegorz Kozubowski: Jakie największe wyzwania stoją przed branżą mobilną w 2014 roku?
Michał Paluszczak: Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat słyszałem wielokrotnie o trwającym lub nadchodzącym „roku mobile”. Z moich obserwacji wynika, że były to jednak oceny nietrafione. Oczywiście można zauważyć olbrzymi postęp jaki dokonał się w obszarze mobile w tym czasie, jednak w mojej ocenie nie jest to równoznaczne z tym, że „rok mobile” miał już miejsce. Największym wyzwaniem dla branży mobilnej w 2014 roku jest zdecydowanie konsumpcja potencjału tego rynku, która do tej pory nie miała jeszcze miejsca ze względu na jego złożoność i wielowymiarowość. W wariancie pesymistycznym jest to ugruntowanie dotychczasowych tendencji, tak aby kolejny rok mógł zasłużyć na miano „mobilnego”, przy czym należy pamiętać, że o tym czy tak będzie zdecyduje bardzo wiele czynników.
Jakich nowości możemy się spodziewać w branży mobilnej w 2014 roku?
Mówiąc o nowościach w tej branży nie mogę pominąć aspektu płatności, którym zajmuje się moja firma. W tym obszarze w ostatnich miesiącach nastąpił szereg zmian. Rzadko jednak można tu mówić o zmianach rewolucyjnych. W odniesieniu do rynku mobilnego zakładam wzrost udziału płatności kartami kredytowymi w ogóle płatności, co w Polce będzie stosunkowo nową tendencją. Poza tym z niecierpliwością czekam na propozycje banków, które sukcesywnie starają się sprostać oczekiwaniom tego rynku. Mogę również zdradzić, że w ramach Transferuj.pl również przygotowujemy kilka rozwiązań, które uczynią płatność faktycznie mobilną. Wstęp do nich poczyniliśmy już w ubiegłym roku min. jako pierwsi w Polsce uruchamiając panel transakcyjny w technologii RWD.
Na Mobile Trends Conference będziesz miał swoją prelekcję na Business Day. Streść nam proszę tematykę swojego wystąpienia.
Jak nie trudno zgadnąć poruszę właśnie temat płatności. Często klienci pytają mnie o „płatności mobilne”. Każdy rozumie jednak to zagadnienie nieco inaczej, zatem podczas prelekcji prowokacyjnie postawię pytanie: „Płatności w mobile czyli co?” Może wspólnie z uczestnikami uda nam się ukuć definicję.

Michał Paluszczak

Kierownik ds. sprzedaży w firmie Krajowy Integrator Płatności S.A. W Transferuj.pl od maja 2011 roku. Odpowiedzialny za pozyskiwanie klientów oraz koordynację wdrożeń systemu płatności Transferuj.pl oraz innowacyjnego Systemu Zasileń Kont Wirtualnych, a także aplikacji RockPay na terenie Polski. Opiekun kluczowych klientów Krajowego Integratora Płatności S.A.

Udostępnij
Zobacz także