Konferencje

Nauka finansów w aplikacji bankowej, czyli dziecięca gra edukacyjna w PeoPay KIDS

Pakiet PeoPay KIDS w skład którego wchodzi: konto osobiste – Konto Przekorzystne, konto oszczędnościowe – Mój Skarb, karta Mastercard PeoPay KIDS i aplikacja PeoPay KIDS w zeszłym roku obchodził trzecie urodziny. Z tej okazji w aplikacji został udostępniony moduł edukacyjny w którym dzieci w wieku od 6 do 12 lat poznają tajniki świata bankowego pokazane im w interesujący i zrozumiały sposób.

Bank Pekao S.A. chce uczyć i odgrywać ważną rolę w budowaniu świadomości finansowej. Dlatego wdrożył w aplikacji PeoPay KIDS nową funkcję – grę edukacyjną, która pozwala w angażujący i atrakcyjny sposób wprowadzić najmłodszych w świat finansów.

Niezapomniana przygoda dla dziecka potrwa aż 10 sezonów udostępnianych stopniowo w aplikacji. W trakcie gry dziecko zdobywa wiedzę o finansach, rozwiązując quizy, odpowiadając na pytania i wykonując ciekawe zadania.

Dlaczego edukacja finansowa najmłodszych jest ważna?

Rozmowy z dziećmi o finansach nie należą do najłatwiejszych. Wymagają od rodziców sporego doświadczenia, które by pozwoliło przekazać tę wiedzę w sposób prosty i zrozumiały. Jednocześnie dorośli są świadomi, że odpowiednia edukacja finansowa jest istotnym elementem przygotowania dziecka do dorosłości. Dlatego coraz częściej rodzice szukają narzędzi, a my staramy się im w tym zadaniu pomóc. Wiemy, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego w naszym module edukacyjnym w atrakcyjny i interaktywny sposób wspieramy odkrywanie świata finansów przez dzieci, pod niezbędną kontrolą rodziców. – mówi Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Kanałów Zdalnych w Banku Pekao.

Jaki jest stan edukacji finansowej?

Zarządzanie finansami oraz umiejętność oszczędzania to kompetencje, które zdaniem Pekao warto rozwijać od najmłodszych lat. Aby lepiej zrozumieć potrzeby dzieci oraz ich rodziców w tym obszarze, bank przeprowadził badanie, w którym respondenci zostali zapytani o kwestie związane z edukacją finansową.

W przeprowadzonym przez bank badaniu wzięli udział rodzice i ich dzieci w wieku 9-13 lat oraz opiekunowie dzieci w wieku 6-8 lat. Pytania zawarte w ankiecie dotyczyły edukacji finansowej oraz takich jej aspektów jak: źródła pozyskiwania wiedzy, motywacje do przekazywania dzieciom kompetencji w tym obszarze oraz zastosowania rozwiązań bankowych przez najmłodszych.

Jakie były wyniki badania prowadzonego przez Bank Pekao S.A?

Badanie ujawniło, że 88% rodziców uważa przekazywanie dzieciom wiedzy i umiejętności finansowych za istotne, głównie ze względu na możliwość nauczenia najmłodszych samodzielnego zarządzania finansami, oszczędzania oraz kontrolowania wydatków. Za najważniejsze źródła wiedzy w tym zakresie rodzice uważają siebie samych. Jednocześnie zauważają pozytywną rolę banków w edukacji finansowej najmłodszych, także kwestii uświadamiania młodym niebezpieczeństw mogących spotkać ich w tym obszarze.

Przeprowadzone badanie pozwoliło także poznać poziom ucyfrowienia najmłodszych oraz ich nawyki w tym obszarze. Dane pokazują, że aż 89% dzieci posiada własnego smartfona i korzysta z niego głównie w celach rozrywkowych, z których najbardziej powszechnym jest używanie go do gier. Dodatkowo, 23% dzieci ma na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację bankową (to 54% dzieci posiadających konto bankowe). Najmłodsi wykorzystują ją głównie do sprawdzania stanu konta, oszczędzania, sprawdzania historii transakcji oraz dokonywania płatności BLIK. Badanie pokazało, że Pekao znajduje się w czołówce banków najczęściej wybieranych przez rodziców w celu ucyfrowienia finansów swoich dzieci.

Jakie jest cel gry w aplikacji PeoPay KIDS?

Pekao zależy na zaciekawieniu dzieci światem finansów i wszystkim, co się z nim wiąże oraz na budowaniu odpowiedniego zarzadzania swoimi pieniędzmi.

Edukacja przez zabawę w aplikacji bankowej?

Finanse są dziecinnie proste, jeśli poda się je w odpowiedniej formie. Niezapominania przygoda dla dziecka potrwa 10 sezonów, które Bank Pekao S.A. udostępnia stopniowo.

Nauka o finansach może być dla dziecka przygodą, w której nauczy się oszczędzać i mądrze korzystać z pieniędzy. Każdy sezon to zupełnie nowe wyzwania w trakcie których dziecko zdobywa wiedzę i gwiazdki.

Każdy sezon podzielony jest na moduły, w których na dzieci czekają:

 • ciekawe historyjki o rezolutnej Oli i Tolku oraz jej rodzinie, 
 • przystanki wiedzy z których dziecko będzie mogło uczyć się krok po kroku, 
 • ćwiczenia edukacyjne – quizy i zagadki.

Po przejściu wszystkich modułów uruchamia się wielki turniej wiedzy z danego sezonu. Nauka poprzez praktykę jest bezcenna, dlatego w kolejnym etapie dziecko zaproszone jest do podejmowania decyzji i może zobaczyć ich skutki. Diamenty, decyzje i wyzwania mają dziecko nauczyć podejmować decyzje dotyczące mądrego korzystania z pieniędzy. 

Poznaj stworka!

Dziecko w podróży po świecie finansów nie jest w aplikacji PeoPay KIDS samo. W każdym sezonie czeka na dziecko przyjaciel „stworek”, który przybiera różną postać. 

A co dziecku sprawi przyjemność w tej grze edukacyjnej? ….. GWIAZDKI!

Dziecko za prawidłowe odpowiedzi w grze może zdobyć gwiazdki, które może wymienić na ubranka i akcesoria dla stworka.

Dziecko może w każdej chwili wrócić do poprzednich sezonów, jeśli chce sobie przypomnieć informację, które pozwolą my z sukcesem zakończyć aktualny etap. Dzieje się tak za pomocą Teleportu, który przerzuca do poprzednich sezonów i pozwala wrócić w to samo miejsce.

Co kryje się w jeszcze aplikacji PeoPay KIDS?

Aplikacja PeoPay KIDS została stworzona z myślą o dziecku. Jest stale rozwijana z dziećmi i ich rodzicami. Gra edukacyjna jest kolejnym rozwiązaniem w aplikacji PeoPay KIDS.

Dziecko w aplikacji znajdzie:

 • CELE w Apce – dziecko ustala cel i odkłada pieniądze kiedy chce ile chce w wirtualnej skarbonce.
 • Szybkie logowanie – może logować się do aplikacji jeszcze szybciej – za pomocą odcisku palca Touch ID lub rozpoznawania twarzy Face ID.
 • Szybki podgląd – dziecko trzyma finanse pod kontrolą – może sprawdzić saldo konta i historię transakcji.
 • Prośba o kieszonkowe – dziecko może wysłać prośbę o przelew na skarbonkę lub portfel. 
 • BLIK –  łatwo i szybko dziecko może zapłacić za zakupy w sklepie lub internecie z aplikacją mobilną za zgodą Rodzica.
 • Brygada PeoPay KIDS – w edukacji finansowej dziecka pomogą trenerzy w aplikacji – żubr, lis, złotówka, którzy udzielną cennych porad dziecku.
 • Kody do gier – dzięki tej funkcji dziecko może kupić za zgodą Rodzica kody do gier.
 • Doładowanie telefonu – dziecko może za zgodą Rodzica doładować telefon na kartę.

Rodzinne bankowanie w Banku Pekao S.A. nigdy nie było tak łatwe, a to za sprawą Panelu rodzica. Jest to specjalna zakładka w bankowości internetowej i mobilnej dla rodziców dzieci w wieku 0-17 lat. 

W Panelu rodzica można:

 • założyć produkty dla dziecka w każdym wieku, 
 • aktywować lub zablokować aplikację PeoPay KIDS zainstalowaną na telefonie dziecka i ustawiać funkcje dla niego dostępne,
 • na bieżąco sprawdzać dostępne środki na kontach dziecka,
 • zobaczyć historię operacji na kontach dziecka – gdzie i ile wydaje oraz czy odkłada na koncie oszczędnościowym Mój Skarb,
 • złożyć szybko polecenie przelewu wewnętrznego na rachunek dziecka lub doładować jego telefon,
 • sprawdzić, ile jeszcze dzisiaj może wydać kartą Mastercard PeoPay KIDS,
 • zarządzać funkcjami karty dziecka Mastercard PeoPay KIDS – zmieniać dzienny limit transakcji – maksymalnie można ustawić do kwoty 500 zł, zablokować, odblokować lub zastrzec kartę, włączyć transakcje zbliżeniowe kartą, decydować, czy karta umożliwia wypłaty gotówki z bankomatów,
 • ustawić dziecku kieszonkowe – cykliczne przelewy (zlecenia stałe) na rachunek dziecka – tygodniowo lub miesięcznie,
 • zaakceptować, zmienić lub odrzucić prośbę o przelew wychodzący poza konto dziecka (polecenie przelewu) lub doładowanie telefonu.

Oferta dla dzieci w Banku Pekao S.A. cieszy się ogromną popularnością. 

Pakiet PeoPay KIDS został wielokrotnie doceniony i wyróżniony:

 • nagroda e-Commerce Polska Awards 2021 – aplikacja PeoPay KIDS Banku Pekao, czyli narzędzie do edukacji finansowej najmłodszych, zwyciężyła w kategorii „Best e-banking implementation” w konkursie e-Commerce Polska Awards 2021;
 • Pekao najlepszy wśród dużych banków – Bank Pekao drugi rok z rzędu zwyciężył w konkursie Najlepszy Bank 2021 w grupie dużych banków komercyjnych. Uplasował się też na drugim miejscu w konkursie TechnoBiznes 2021, w konkurencji Lider Roku 2020 w kategorii Bankowość, za wdrożenie aplikacji PeoPay KIDS. Konkursy organizowane są cyklicznie przez redakcję miesięcznika „Gazeta Bankowa”;
 • PeoPay KIDS z tytułem „Innowacji miesiąca” EFMA – „Banking Innovation of the Month” – w kwietniu 2021 r. tytuł trafił do Banku Pekao za innowacyjny pakiet PeoPay KIDS;
 • PeoPay KIDS wyróżnione przez Uniwersytet Warszawski –  aplikacja otrzymała specjalną nagrodę przyznaną przez jury konkursu Przedsiębiorca Roku UW, organizowanego przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Mimo, że tradycyjnie konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców, jury postanowiło wyróżnić projekt, jako innowacyjne i przedsiębiorcze rozwiązanie, przyznając mu nagrodę specjalną;
 • Złoty Bankier 2021 i 2022 za najlepsze konto osobiste – 1 miejsce – oferta Banku Pekao S.A. została doceniona jako najbardziej kompleksowa dla klientów na różnym etapie życia i z różnymi potrzebami; 
 • Złoty Bankier 2023 za najlepsze konto osobiste dla dziecka – 1 miejsce;
 • Instytucja Roku Moje Bankowanie 2023 r. – 1 miejsce konto dla dziecka.

Szczegółowe informacje o Pakiecie PeoPay KIDS znajdują się – tutaj.

Udostępnij
Zobacz także