Konferencje
Mobile Trends

Newsy ze świata wearables – świecące smartokulary, smartkask dla motocyklistów oraz opaska badająca fale mózgowe

Chyba nie doczekamy się już nigdy „roku mobile”, ponieważ mobilna ewolucja ciągle trwa. Rok 2014 jednak z pewnością niesie ze sobą modę na wszelkie urządzenia wearables. Google Glass czy smartzegarki jak np. Galaxy Gear powoli przestają ciekawić – zdążyliśmy już się do nich przyzwyczaić. Tymczasem rynek urządzeń ubieralnych ciągle kwitnie i nie chodzi tylko o nowe modele okularów czy zegarków oraz powielanie schematów. Dzisiaj prezentujemy okulary FUN’IKI, które zaskakują funkcjonalnością wyróżniającą je na tle konkurencji, smartkask dla motocyklistów oraz opaskę, która wpływa na jakość pracy naszego mózgu.

FUN’IKI, czyli świecące smartokulary

Japończycy wpadli na pomysł, jak zrobić nieco inne od wszystkich smartokulary. Znamy już dobrze Google Glass, słyszeliśmy pogłoski dotyczące okularów Microsoftu. Czym zaskakuje Japonia? FUN’IKI Ambient Glasses to okulary, które nie wymagają od nas w zasadzie żadnej akcji ani nawet skupienia wzroku na danym punkcie, jak to jest w przypadku np. Google Glass. FUN’IKI wydają funkcjonować bardziej analogicznie do np. smart zegarków, dzięki którym nie musimy zerkać co chwilę na ekran smartfona. Posiadają one wbudowane 6 kolorów świateł LED oraz mikrogłośniki, które komunikują nas o akcjach naszego smartfona. Np. kiedy otrzymamy SMS okulary rozbłyskują na niebiesko, a kiedy otrzymujemy powiadomienie z kalendarza – na żółto. Oczywiście można stworzyć o wiele więcej analogii. Możemy również wybrać tempo lub timer dla świecenia czy sygnałów dźwiękowych okularów, co może pomóc np. w treningu. Ponadto możemy wprowadzić wiadomość do specjalnej aplikacji, a okulary wyświetlą za nas wiadomość za pomocą alfabetu Morse’a. Producent mówi także o trybach, które przydadzą się podczas imprez lub relaksu. Z pewnością jest to rozwiązanie innowacyjne, jednak nie wiadomo, czy spotka się z entuzjazmem. Poza funkcją informacyjną dla nas, takie okulary niosą ze sobą wiadomość o akcjach naszego smartfona dla całego otoczenia wokół nas.

Androidowy kask dla motocyklistów

Skully to „smartkask” wyprodukowany z myślą o motocyklistach. Będzie on wspierany poprzez system Android. Kask ma zapewnić kierowcom nawigację, widok wsteczny za pomocą tylnej kamery (która ma zapewniać obraz odpowiadający 180-stopniowemu kątowi widzenia, co pozwoli na obserwowanie sytuacji także po bokach motocykla) oraz informacje dotyczące trasy. Z bardziej rozrywkowych funkcjonalności, kask ma umożliwić także słuchanie muzyki. Sterowanie urządzeniem za pomocą komend głosowych pozwoli na bezpieczną jazdę, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Fundusze na kask zbierane są za pomocą crowdfundingu, cena Skully ma wynosić od 1299 dolarów (ta opcja została już wysprzedana) do nawet 25 tysięcy dolarów, a wysyłka ma ruszyć w maju 2015.

Muse – opaska pomagająca zapanować nad pracą mózgu

Podtytuł brzmi nieco przerażająco, ale projekt wydaje się interesujący, choć z pewnością należy do tych dla odważnych. Muse to opaska, która ma wpływać na pracę naszego mózgu. Nie jest to co prawda stricte mobilne urządzenie, jednak blisko mu do wszelkich fit-opasek. Opaskę zakładamy na głowę, a ona odczytuje nasze fale mózgowe, równocześnie pomagając nam zapanować nad stresem oraz zrelaksować się bądź skupić. Wszystkie dane przesyłane są za pomocą Bluetooth na nasz smartfon, abyśmy mogli jeszcze efektywniej pracować nad sobą oraz zauważać pozytywny wpływ opaski na naszą psychikę z dnia na dzień. Ponoć wystarczą tylko 3 minuty dziennie, aby zdecydowanie poprawić swoje samopoczucie. Opaska kosztuje 299 dolarów i jest już dostępna w sprzedaży.

Pierwszy smartwatch od HP z 1977 roku

hp-01-chrome.0.0_standard_800.0Na sam koniec, jako ciekawostkę, mamy dla Was nie nowość, ale już niemal antyk – pierwszy prototyp smartwatches. Okazuje się, iż pierwszy smartzegarek został wymyślony w latach ’70 przez HP. Prototyp obecnie trafił na eBay, gdzie można zakupić go za cenę 14 500 dolarów. Jego funkcjonalność w zasadzie kończy się na kalkulatorze – HP wpadło na pomysł zegarkowych kalkulatorów wcześniej niż Casio, które z nich zasłynęło. Zegarek wygląda interesująco i z pewnością dołączy do schematu ewolucji smartzegarków.
Źródło:
http://fun-iki.com/index_en.html
http://www.phonearena.com/news/New-in-wearables-from-Japan-FUNIKI-Ambient-glasses_id59184
http://www.skullysystems.com
http://www.choosemuse.com
http://www.theverge.com/2014/8/11/5992509/hp-made-a-smartwatch-in-1977-and-you-can-buy-a-prototype-for-14500

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także