Konferencje

Nie dla sprzętu Apple w Chinach

Chiny to ogromny rynek, o czym pisaliśmy w naszym wczorajszym tekście, na którym zależy chyba każdemu producentowi smartfonów. Jednak od dziś Apple będzie miało nieco trudniej w kraju Państwa Środka. Powodem takiego stanu rzeczy jest decyzja władz państwowych tego kraju, ponieważ wprowadzono w nim zakaz używania urządzeń Apple we wszystkich rządowych instytucjach.
Zakaz został wprowadzony przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform Chin. Podstawą dla takiej radykalnej decyzji jest obawa władz o bezpieczeństwo kluczowych danych. Chińczycy mają wątpliwości względem sprzętu firmy z Cupertino, który może umożliwiać państwom zachodnim szpiegowanie chińskich urzędników czy też odkrywanie państwowych sekretów poprzez funkcje geolokalizacji.
Chińscy urzędnicy będą musieli obejść się bez iPadów, iPhone’ów czy MacBooków, chociaż jeszcze na czerwcowej liście urządzeń aprobowanych w instytucjach rządowych, wszystkie były obecne.
Obawy chińskich władz mogą mieć związek z narastającym napięciem pomiędzy ChRL a USA. Nie bez wpływu pozostaje sprawa Edwarda Snowdena i skali inwigilacji obywateli, jakich dopuszcza się USA. Apple, firma amerykańska, pomimo swojej obecności na rynku chińskim, może budzić obawy władz tego kraju, szczególnie w perspektywie ujawnionych przez Snowdena rewelacji, a także sprzecznych interesów obu państw.
W ostatnim kwartale Apple zarobiło 37.4 mld dolarów, a 16% tej sumy stanowi sprzedaż na rynku chińskim. Co więcej, sprzedaż iPadów w tym kraju wzrosła o 51%, a MacBooków o 39%. Decyzja Narodowej Komisji Rozwoju i Reform Chin może negatywnie wpłynąć na tą pozytywną tendencję.
Jak do tej pory żadna ze stron sporu nie wydała oświadczenia. Milczy rząd ChRL, sprawy nie komentuje Apple, które co prawda wielokrotnie zapewniało o braku zgody na udostępnianie jakichkolwiek danych instytucjom rządowych jakiegokolwiek kraju. Jak widać takie deklaracje nie wystarczają chińskim urzędnikom. Jestem niezwykle ciekaw, czy rzeczywiście dbają oni o bezpieczeństwo swojego państwa, czy może o interesy rodzimych firm.
Źródło:
http://www.phonearena.com/news/China-says-No-to-Apple-products-in-government-agencies_id59036
http://www.bloomberg.com/news/2014-08-06/china-said-to-exclude-apple-from-procurement-list.html

Udostępnij
Zobacz także