Już od paru lat wszyscy zachwycamy się corocznymi nowościami, które oferują nam kolejne modele smartfonów – dodatkowymi rdzeniami procesorów, wzrastającą ilością pamięci RAM oraz idącą w tysiące pikseli rozdzielczością dotykowych ekranów. Tak szybki rozwój tych urządzeń potrafi być jednak nieco przykry dla przeciętnego konsumenta, np. kiedy zakupiony przez niego na początku roku smartfon, pod koniec roku okazuje się sprzętem nieco już przestarzałym, z wątpliwą gwarancją na aktualizację systemu. Rok 2016 przyniesie kolejne zmiany w specyfikacjach technicznych urządzeń mobilnych, które sprawią jednak, że zakup nowego sprzętu może okazać się bardziej opłacalny niż zwykle.
Obecnie jednym z najważniejszych dostawców podzespołów do urządzeń mobilnych pozostaje firma Qualcomm, odpowiedzialna za układy SoC (System-on-a-chip) z linii Snapdragon (praktycznie każdy producent smartfonów przynajmniej raz wykorzystał chipy z tej linii w swoich urządzeniach). Na tegorocznych targach CES firma zapowiedziała nowy układ oparty na architekturze ARM – Snapdragon 820. Wyposażone weń smartfony zaczną pojawiać się rynku właśnie na początku 2016 roku. Następca Snapdragona 810 to jednak nie tylko wydajniejsze CPU i GPU. Jedną z głównych nowości jaką wprowadzi model 820 będzie platforma Zeroth zawierająca w sobie neuroprocesor. Dzięki niemu – w teorii – telefon powinien uczyć się zachowań użytkownika i dostosowywać specjalnie do jego potrzeb (pisaliśmy o tym w tekście na temat wirtualnych, mobilnych asystentów).
Qualcomm zaprzecza doniesieniom o przegrzewaniu się układu
W związku z nowymi możliwościami i problemami z poprzednią generacją procesorów (z serii 810) w internecie pojawiło się sporo wątpliwości na temat ewentualnego przegrzewania się nowego układu SoC. Qualcomm stanowczo zaprzeczył jednak podobnym doniesieniom; zapewnił nawet, że seria 820 pobiera o 30% mniej energii niż poprzednia technologia. Producent informuje jednocześnie, że nowy chip będzie o połowę szybszy od swojego poprzednika – Snapdragona 810.
Właśnie ze względu na problemy z przegrzewaniem się procesorów Snapdragon 810, z ich wykorzystania w swoich flagowcach zrezygnował przed rokiem Samsung (mimo, że produkcja układów Qualcomma odbywa się właśnie w jego fabrykach). Również w przyszłorocznych smartfonach z linii Galaxy S – S7 koreański gigant zdecydował się na zaimplementowanie własnego, autorskiego układu SoC – Exynos 8.
Przyjrzyjmy się jednak bliżej nowej propozycji Qualcomma. Oprócz zwiększonej wydajności samego 4 rdzeniowego (4 rdzenie Kyro po 2,2GHz), 64 bitowego procesora, wykonanego w 14 nm procesie technologicznym nowego SoC, Snapdragon 820 oferuje także dodatkowe usprawnienia, jeśli chodzi o korzystanie z internetu, multimediów, czy sprawy bezpieczeństwa.
1. Internet mobilny jeszcze szybszy.
Po pierwsze znacznemu polepszeniu ulegnie przepustowość sieci bezprzewodowej. Nowy procesor Qualcomma wspiera technologię MU-MIMO, która zwiększa przepustowość danych dla wszystkich urządzeń. Obsługuje również technologię LTE kategorii 12, dzięki czemu prędkość pobierania teoretycznie będzie mogła osiągnąć 600Mb/s, a wysyłania 150Mb/s (w stosunku do Snapdragon 810 obserwujemy wzrost o 33% w pobieraniu i trzykrotnie lepszy wynik w wysyłaniu). Pamiętajmy oczywiście, że jak na razie żaden dostawca mobilnego internetu nie byłby w stanie zaproponować nam takich prędkości, jednak i tak możemy liczyć na skoki w wydajności. SoC wykorzysta także LTE-U ( pozwalające wykorzystać nieobjęte licencjami, aktualnie niewykorzystane pasma radiowe do komunikacji komórkowej).
2. Mniej ładowania baterii, więcej korzystania
Zawarty w układzie procesor Kryo, według zapewnień producentów, pozwoli użytkownikom na lepsze wykorzystanie i zarządzanie smartfonem. Zostanie zaoszczędzona dzięki temu energia baterii. W układzie Snapdragon 820 zastosowano także technologię Quick Charge 3.0, która ma pozwolić na 4-krotnie szybsze ładowanie telefonu (wg. producenta jest także o 38% wydajniejsza niż poprzednia wersja technologii – Quick Charge 2.0).
3. Inteligentny aparat
Powyżej wspominałem już o „inteligentnej” platformie Zeroth. To dzięki niej telefon będzie w stanie poznać zachowania użytkownika, czy dostosować się do otoczenia w jakim się znajduje. Możliwości te wykorzystamy na przykład w trakcie robienia zdjęć. Aparat będzie w stanie samemu dopasować jasność obrazu/nasycenie do sceny, nałoży odpowiednie filtry itp..
4. Dźwięk przestrzenny popłynie z głośników…
Z kolei technologia Immersive Audio zapewni dźwięk przestrzenny bezpośrednio z głośnika urządzenia. Słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów prosto z urządzenia wreszcie powinno nabrać trochę głębi.
5. Qualcomm pomyślał także o wirtualnej rzeczywistości
Przestrzenny dźwięk przyda się w przypadku rozwijającej skrzydła (również w przypadku smartfonów) wirtualnej rzeczywistości. Nowy układ Qualcomma został opracowany w sposób umożliwiający renderowanie środowisk 3D w czasie rzeczywistym i w wysokiej rozdzielczości dzięki współpracy CPU z procesorem graficznym Adreno 530 i przy mniejszym z użyciu energii niż miało to miejsce w przypadku układu Snapdragon 810.
6. Video 4K z prawdziwego zdarzenia
Już dzisiaj niektóre smartfony umożliwiają filmowanie w rozdzielczości 4K. Dopiero w przyszłym roku, również dzięki układowi Qualcomma, będą jednak w stanie robić to z zadowalającym efektem. Układ pozwoli na kręcenie video w lepszej jakości, w rozdzielczości 4K, nawet przy słabym oświetleniu oraz w 30 klatkach na sekundę.
7. Większe bezpieczeństwo dzięki ulepszonym czytnikom linii papilarnych
Nowe podzespoły poprawią także wprowadzaną od niedawna funkcjonalność czytnika linii papilarnych – sensor SenseID, który pozwoli producentom na zaimplementowanie w swoich urządzeniach czytników wykorzystujących ultradźwięki (dzięki niemu przyłożenie do czytnika mokrego palca nie powinno sprawiać już problemów). Producenci sprzętu ucieszą się też z większej dowolności jeśli chodzi o umiejscowienie takiego urządzenia.
O rzeczywistych osiągnięciach nowego SoC Qualcomma przekonamy się wraz z premierą pierwszych, wykorzystujących go urządzeń – na początku 2016 roku. Jeśli zapewnienia firmy Qualcomm okażą się zgodne z rzeczywistością, Snapdragon 820 przyniesie smartfonom zauważalną, jakościową ewolucję.
Źródło:
www.mashable.com
www.qualcomm.com