Konferencje

Nowe statystyki i interfejs w Google Fit skuteczniej zmotywują do dziennej aktywności fizycznej

Aplikacja do monitorowania aktywności fizycznej od Google doczekała się odświeżonego i przebudowanego interfejsu użytkownika. Nowościami w Google Fit są także statystyki Minuty ruchu oraz Punkty kardio, opracowane na podstawie zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Światowej Organizacji Zdrowia.
Dostepna na systemach operacyjnych Android i Wear OS aplikacja Google Fit, pozwala śledzić aktywność użytkownika, na podstawie jego lokalizacji, informacji z czujników smartfona (akcelerometru), danych na temat tętna pochodzących ze sparowanych urządzeń ubieralnych, a także z aplikacji do ćwiczeń, takich jak np. Seven, Strava czy Endomondo.

Wirtualne serduszka i punkty za dzienne ćwiczenia

Zaktualizowana wersja Google Fit w jeszcze większym stopniu stawiać będzie na grywalizację aktywności fizycznej, to znaczy zamianę jej w zabawę, za którą użytkownik uzyskuje wirtualne punkty. W nowej wersji Fit będą nimi Punkty kardio, przyznawane za określony rodzaj aktywności fizycznej, w liczbie zależnej od stopnia ich intensywności i wzrostu tętna jaki powodują. Przykładowo, za szybki marsz będzie należeć się mniej punktowych „serduszek” niż za tradycyjne bieganie.

Drugą statystyką, która ma motywować użytkownika do ćwiczeń, będą Minuty ruchu, zliczające całkowity, dzienny czas spędzony na podejmowaniu aktywności. Wcześniej aplikacja podawała w ich miejsce dzienną liczbę kroków (które wciąż będą znajdować się w statystykach, obok szacunkowej ilości spalonych kalorii), a teraz uwzględni całkowity ruch fizyczny użytkownika.
Zarówno Minuty ruchu i Punkty kardio będą wyświetlały się na ekranie głównym aplikacji w formie kręgów, które po wykonaniu celu zamienią się w oktagonalny kształt. Sam wygląd aplikacji jest zdecydowanie bardziej oszczędny niż w poprzedniej wersji Fit. Dzięki temu bardziej przejrzysty wydaje się sam interfejs, który powinien pozwolić użytkownikowi skupić się na wykonywaniu zadań, a nie przeglądaniu kolejnych zakładek (w nowej wersji są tylko trzy – Home, Dziennik oraz Profil).

Sugestie ze strony aplikacji

Google Fit nie ograniczy się także do samego podawania statystyk oraz historii aktywności fizycznej i zdrowotnej. Zacznie bowiem przedstawiać na ich podstawie wskazówki. Przypomni chociażby o opuszczonym dzień wcześniej treningu i zasugeruje wydłużenie ćwiczeń o parę minut, potrzebnych do osiągnięcia tygodniowego celu. Wszystkie, wykonane dotychczas przez użytkownika aktywności będą wyświetlały się w zakładce Dziennik.

Jeszcze więcej grywalizacji

Chęć wykręcenia jak najlepszego wyniku punktowego ma sprawiać, że właściciel smartfona, pisząc obrazowo, na swojej codziennej drodze zacznie preferować schody nad windy i piesze wycieczki, zamiast tych samochodowych. Dla utrzymania kondycji zdrowotnej (zarówno jeśli chodzi o dobre samopoczucie, zdrowy sen jak i zapobieganie chorobom serca), Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje 150 minut szybkiego marszu w ciągu 5 dni tygodnia (30 minut dziennie). Nie jest to więc wielkie wyzwanie, a Google Fit ma pomóc w jego osiągnięciu.
Aktualizacja Google Fit trafiła do Google Play 21 sierpnia i stopniowo będzie aktywowała się na kolejnych urządzeniach.
Źródło:
polska.googleblog.com

Udostępnij
Zobacz także