Konferencje

Nowość w rodzinie Apple – wszystko co powinieneś wiedzieć o AirTag

Długo wyczekiwane urządzenie do śledzenia lokalizacji do Apple jest już dostępne. Oficjalna premiera odbyła się podczas konferencji „Spring Loaded” 20 kwietnia tego roku. Nieoficjalne źródła wskazują, że kalifornijska korporacja pracowała nad projektem od kwietnia 2019 roku. 

Dlaczego AirTag może odnieść sukces? 

Każdy z nas czasami coś gubi. Jednym zdarza się to częściej, innym rzadziej. Z pomocą przychodzi gadżet od Apple’a. Lokalizator może być nieodzownym elementem kluczy, portfela lub torebki. 

Urządzenie jest małe i nieskomplikowane i za pomocą sieci usług „Lokalizator” zlokalizuje zagubiony przedmiot na mapie. Jeśli jest w pobliżu, AirTag sygnalizuje to komunikatem głosowym. IPhone od modelu 11 w górę wyposażone są w chip U1, który umożliwia dokładne określenie odległości i kierunek, w którym należy prowadzić poszukiwania zguby. Lokalizator ma zamontowaną opcję „utracony”, która umożliwia wprowadzenie numeru telefonu, aby osoba, która go znajdzie mogła skontaktować się z właścicielem. AirTag jest zasilany baterią, która przy codziennym użytkowaniu wystarcza na 12 miesięcy. Można ją bez problemu wymienić na powszechnie dostępny model CR2032, czyli taki sam jak w zegarkach analogowych. Nie musimy pamiętać o wymianie baterii, ponieważ iPhone sam zakomunikuje, kiedy przyjdzie na to czas. Przygotowanie AirTaga do użycia jest bardzo proste. Wystarczy zbliżyć go do iPhone’a i połączyć urządzenie w parę, stukając opcję „połącz” – tak samo jak w przypadku słuchawek AirPods. 

Subtelny dodatek 

Lokalizator jest mały i lekki, śmiało można powiedzieć, że wyglądem i gabarytami przypomina guzik od płaszcza. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, a subtelne logo producenta jest laserowo wygrawerowane na przedniej części AirTag. Gadżet jest odporny na zachlapania, wodę i pył, ponieważ posiada certyfikat IP67, który jest dowodem na to, że produkt wytrzymuje zanurzenie na głębokości jednego metra przez 30 minut. Bez problemu można go nosić na torbie lub plecaku bez względu na pogodę. 

Lokalizator a kwestie bezpieczeństwa 

Rozważając zakup lokalizatora od razu wielu z nas zastanawia się nad kwestiami bezpieczeństwa. Producent zadbał o odpowiednie szyfrowanie, bowiem cały proces jest anonimowy. Dane są dostępne tylko dla jego właściciela – nawet Apple nie ma dostępu do tych informacji. Urządzenie zapobiega niechcianemu śledzeniu. Jeśli użytkownik ma przy sobie AirTaga, który nie należy do niego, otrzyma on powiadomienie na iPhone, a po chwili lokalizator wyemituje dźwięki, dając znać także osobie nieposiadającej urządzenia Apple. Każdy AirTag jest powiązany z Apple ID, do którego można podłączyć maksymalnie 16 trackerów.

Z pewnością jest to duża konkurencja dla polskiej firmy NotiOne. Produkt jest oferowany pojedynczo lub w zestawie po cztery sztuki. Urządzenie jest kompatybilne z systemem iOS lub iPad OS w wersji 14.5 lub nowszej. Pojedynczy lokalizator kosztuje około 29 USD (159 PLN), a zestaw 99 USD (549 PLN). Szeroki wybór akcesoriów, takich jak: kółka do kluczy czy opaski ułatwiają przypinanie AirTagów do przedmiotów, które chcemy mieć pod kontrolą. Produkt można spersonalizować, umieszczając na nim inicjały, emoji lub jedno i drugie. Sporym minusem tego sprzętu jest to, że nie jest on odporny na zarysowania, a akcesoria oferowane przez Apple są niewiele tańsze niż sam AirTag. 

Udostępnij
Zobacz także