Konferencje

Nowości od Facebooka: nowa aplikacja Facebook Lite i mapy w Messengerze

Aplikacje od Facebooka to must-have na każdym urządzeniu mobilnym. Firma nieustannie poszerza swoje szeregi, kupując kolejne aplikacje od firm trzecich, jak tworząc i ulepszając swoje własne aplikacje, takie jak Facebook czy Facebook Messenger. Facebook wypuścił właśnie „lekką” wersję aplikacji – Facebook Lite – która ma umożliwić bezproblemowe korzystanie z aplikacji nawet na smartfonach o bardzo słabych parametrach, a także w przypadku bardzo słabego sygnału Wi-Fi. Za pośrednictwem komunikatora Facebook Messenger natomiast można będzie wysyłać już nie tylko swoją lokalizację, ale także szczegółowe mapy – swojego położenia, jak i dowolnie wybranego punktu.

Facebook Lite – „lżejsza” wersja aplikacji

fbliteFacebook Lite to nowa wersja głównej aplikacji Facebooka (z której korzysta już ponad miliard użytkowników mobilnych), stworzona z myślą o użytkownikach Androida przede wszystkim w krajach rozwijających się. Aplikacja została opracowana w taki sposób, aby wykorzystywać jak najmniejszą ilość danych. Pozwoli to na szybsze działanie aplikacji, oszczędzenie baterii, a także korzystanie z aplikacji nawet przy bardzo słabej przepustowości połączenia internetowego. Ponadto, dzięki swojej „lekkości” aplikacja ma działać bezproblemowo także na smartfonach o najsłabszych parametrach technicznych. Aplikacja waży mniej niż 1MB, co pozwala na jej szybką instalację i ładowanie treści. Zawiera kluczowe funkcjonalności Facebooka, czyli news feed, aktualizacje statusów, zdjęcia, powiadomienia i inne. Dzięki stworzeniu tej wersji, z Facebooka korzystać będą mogli bezproblemowo również mieszkańcy najbiedniejszych krajów (o ile tylko będą oni w posiadaniu smartfona, nawet najsłabszego).
Aplikacja na początek pojawiła się w krajach azjatyckich. W ciągu najbliższych tygodni ma być ona udostępniona również w wybranych rejonach Ameryki Łacińskiej, Afryki i Europy.

Wysyłanie map za pośrednictwem Facebook Messenger

messengerlocationFacebook Messenger od początku swojego istnienia miał opcję wyświetlania aktualnej lokalizacji rozmówcy. Do tej pory jednak funkcja była ograniczona do samej nazwy dzielnicy lub miasta. Jednak od teraz, zamiast dotychczasowych powiadomień o lokalizacji, użytkownicy będą mogli przesyłać szczegółowe mapy z ich lokalizacją, lub – co więcej – z lokalizacją dowolnego, wybranego miejsca. Może to stanowić znaczące ułatwienie przy wielu dyskusjach prowadzonych przez komunikator, np. podczas umawiania się na wieczorne piwo ze znajomymi. Aby wysłać mapę, należy tapnąć ikonę „więcej”, a następnie wyszukać dowolną lokalizację, np. wpisując nazwę lokalu. Można również wysłać własną aktualną lokalizację, co, jak sugeruje Facebook, może okazać się przydatne np. podczas spóźniania się na spotkanie – zamiast tłumaczeń, gdzie jesteśmy i za ile będziemy. Dzięki tej opcji użytkownik ma pełną kontrolę nad dzieleniem się swoją lokalizacją, która zostaje wysyłana w osobnej wiadomości.
Źródło:
http://newsroom.fb.com/news/2015/06/announcing-facebook-lite/
http://newsroom.fb.com/news/2015/06/a-new-way-to-send-a-location-in-messenger/

Udostępnij
Zobacz także