
Nowy Android 9 Pie będzie uczył się naszych przyzwyczajeń i podpowie kiedy odłożyć smartfon na półkę
W tym roku Google wypiekło dla nas kolejną, dziewiątą już wersję mobilnego systemu operacyjnego Android. Wypiekło, ponieważ wersja P przybrała nazwę Pie. Nowy system to standardowe „więcej i lepiej” pod względem optymalizacji szybkości działania i wydajności baterii, a nowe funkcjonalności wspomaganie są przez sztuczną inteligencję. Znajdzie się w nim także zestaw narzędzi do monitoringu i kontroli czasu spędzanego na smartfonie.
W swoich materiałach promocyjnych Google standardowo mówi do nas językiem korzyści. Android P będzie bardziej bezpieczny, przyspieszy działanie naszych aplikacji, a także wydłuży czas pracy urządzenia na baterii.
Telefon nauczy się tego jak z niego korzystamy
Na wyższy poziom wskoczyć ma to, w jaki sposób telefon z Androidem 9 będzie adaptował się do sytuacji i naszych potrzeb dzięki sztucznej inteligencji i prostemu uczeniu maszynowemu. Funkcja Adaptive Battery zoptymalizuje akumulator urządzenia pod najczęściej używane przez użytkownika aplikacje. Z kolei te wykorzystywane najrzadziej dostaną najmniejszy priorytet i „dostawy energii”. Opcja Adaptive Brightnes dostosuje natomiast jasność ekranu smartfona do takiej, jaką preferuje się zwykle w konkretnej sytuacji.
Na podobnej zasadzie działać będą App Actions, czyli sugestie aplikacji i aktywności, z których właściciel smartfona mógłby chcieć w danej chwili skorzystać. W godzinach porannych będą to na przykład wiadomości i nawigacja, a w trakcie pracy organizer i Google Docs. Czasem App Actions podsuną nam także rozpoczęcie rozmowy, albo kontakt do osoby, do której mieliśmy zadzwonić.
Android 9 lepiej zrozumie kontekst sytuacji i zasugeruje rozwiązania
Inteligencja naszego telefonu ma przejawiać się także w funkcji Slices, która wyświetli nam kontekstowe informacje z danej aplikacji, kiedy w wyszukiwarce Google zadamy określone pytanie. Na przykład po wpisaniu weń hasła „Uber”, Slices wyświetli nam skrótowe informacje na temat sugerowanych tras i przewidywanych kosztów przejazdu pochodzące z aplikacji Uber.
W podobnie kontekstowy sposób działać ma funkcja Smart Text Selection. Po zaznaczeniu danego słowa, system odczyta je, spróbuje skojarzyć z daną aktywnością i nam ją zasugeruje. Przykładowo po zaznaczeniu słowa Adele (chodzi o piosenkarkę ;), wyświetli wśród podpowiedzi uruchomienie aplikacji Spotify.
Funkcje Digital Wellbeing pozwolą odstawić smartfon
Android nie chce być gorszy od iOS 12, dlatego w jego najnowszej wersji również pojawią się narzędzia do monitorowania i kontroli czasu spędzanego na smartfonie przez użytkownika. Na to pierwsze pozwoli nam funkcja Dashboard (zawiera zestawienie godzin poświęconych na konkretne aktywności), a na drugie App Timer (włączymy w nim czasowe limity korzystania z konkretnych aplikacji).
Kolejna funkcjonalność – Do Not Disturb – pozwoli na odcięcie urządzenia od wszelkich powiadomień i wizualnych przeszkadzaczy wyskakujących na ekranie smartfona. Z kolei opcja Wind Down włączy znany jeszcze z Androida 8 tryb Night Light, nową opcję Do Not Disturb, a także wyszarzy ekranowe kolory pozwalając oczom na odpoczynek. Wszystkie powyższe funkcje będą jeszcze testowane na telefonach Pixel.
Gesty zamiast guzików menu i nowe szybkie ustawienia
Google postanowiło także uprościć nawigację w Androidzie 9 Pie. W najnowszej wersji systemu natywne przyciski (wyświetlane na ekranie) ograniczą się do przycisku głównego (w konkretnych sytuacjach zamieniającego się w suwak) oraz strzałki przenoszącej użytkownika do poprzedniego ekranu. Przycisk odpowiadający za wywoływanie ostatnio otwartych aplikacji został zastąpiony gestem pociągnięcia palcem od dołu do góry ekranu, a same karty apek przeglądać będzie się już nie w pionie, ale w poziomie.
Lekko zmieni się też menu szybkich ustawień, dostępne na wysuwanej z góry ekranu belce. Łatwiej porobimy także screenshoty (bez niewygodnego wciskania paru przycisków fizycznych na raz), a dzięki wsparciu dla dodatkowych obiektywów aparatu zrobimy ładniejsze zdjęcia z efektem bokeh. Modyfikacji doczekają się też między innymi powiadomienia, które zawierać będą więcej informacji (np. fragment treści rozmowy oraz funkcje szybkiej odpowiedzi).
Android Pie zadebiutuje jeszcze przed jesienią
Android 9 pojawi się najpierw na smartfonach Google Pixel. Przed jesienią otrzymają go również urządzenia włączone do prowadzonych wcześniej testów wersji Beta systemu: Sony, Xiaomi, HMD Global (Nokia), Oppo, Vivo, OnePlus i Essential oraz smartfony z serii Android One.
Wszystkie, szczegółowo opisane funkcje Androida 9 znajdziecie pod adresem: www.android.com/versions/pie-9-0