Konferencje

Nowy Android N dostępny w wersji deweloperskiej

Nie minęło wiele czasu od premiery aktualnej wersji systemu Google – Androida Marshmallow, a już w ręce deweloperów oddana została kolejna wersja mobilnego OS, przynosząca tym razem o wiele więcej zmian niż poprzednik. Nowy Android N zaoferuje nam m.in. znaną z iOS 9 funkcję dzielenia ekranu pomiędzy aplikacjami. To jednak nie wszystkie nowości.

Jak dzielenie ekranu sprawdzi się na małych ekranach smartfonów?

Funkcja nazwana przez Google multi-window pozwoli na pracę w dwóch aplikacjach jednocześnie, zarówno na smartfonach jak i tabletach. Oczywiście sporo będzie tu zależeć od wielkości ekranu wykorzystywanego urządzenia, jeśli jednak twórcy oprogramowania odpowiednio zabiorą się do swojej pracy, nawet na mniejszych matrycach korzystanie z nowej funkcjonalności powinno być bezproblemowe (deweloperzy mogą określać np. najmniejszą szerokość okna w jakiej może być wyświetlana ich aplikacja w trybie multi-window).
Dzielenie ekranu pomiędzy aplikacjami to spory krok do przodu w mobilnych systemach. Same urządzenia wreszcie rozwinęły się na tyle by radzić sobie z podobnymi wyzwaniami. Już wyobrażam sobie proste przeciąganie obrazka z wyszukiwarki prosto do znajdującego się po lewej stronie komunikatora. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to żegnajcie „kopiuj wklej” i ciągłe przełączanie między aplikacjami.

Oprócz funkcji multi-window w Androidzie N znajdzie się miejsce dla:

  • ulepszonej wersji znanego z Marshmallowa trybu Doze, który dodatkowo pozwoli oszczędzać energię baterii za każdym razem kiedy ekran urządzenia będzie wyłączony,
  • obecnych już na Android Wear powiadomień RemoteInput API, dzięki którym szybko odpowiemy na otrzymane wiadomości,
  • grupowania powiadomień z jednej aplikacji i zmian kosmetycznych na belce powiadomień,
  • rozbudowanego projektu Svelte mającego redukować zużycie pamięci urządzenia przez system,
  • poprawionego wsparcia językowego dla Java 8.

Google szybko i sprawnie podchodzi do sprawy nowego Androida

Jak czytamy na blogu Google, Android N został oddany do użytku deweloperów o wiele wcześniej niż bywało to z wcześniejszymi wersjami systemu. Nie znaczy to jednak, że nowy „zielony robot” w równie szybkim czasie trafi na urządzenia zwykłych konsumentów (prawdopodobnie za około rok). Przez ten czas deweloperzy będą mogli przystosować swoje aplikacje do nowych funkcji takich jak rewolucyjny multi-window. Do producentów urządzeń mobilnych system ma trafić już w lecie tego roku, czyli również wcześniej niż zwykle.
Widać wyraźnie, że Google musiało wziąć do siebie dochodzące zewsząd dane o ogromnej fragmentacji swojego systemu i tym razem chce odpowiednio przygotować start nowego produktu i poprawić relacje z deweloperami, producentami sprzętu i konsumentami. Rewolucyjna funkcja multi-window wraz z szybkim i sprawnym podejściem mogą sprawić, że nowy OS Google uratuje sytuacje i „zjednoczy” rozbitą rodzinę Androida (Lollipop potrzebował 16 miesięcy, by znaleźć się na większości smartfonów z OS Google’a a i tak stanowi na nich około 35%).
Pierwszą deweloperską wersję Preview Androida N (dostępną w formie obrazów systemu) można już testować na oficjalnym emulatorze Androida lub na urządzeniach: Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9, and Pixel C, a także General Mobile 4G (Android One). SDK Androida N można otrzymać poprzez program Android Beta (dalsze aktualizacje oprogramowania będą instalowały się przez OTA).
Źródło:
www.android-developers.blogspot.com

Udostępnij
Zobacz także