Konferencje

Nowy chatbot Banku Millenium zrobi przelew na życzenie klienta

Banki w Polsce prześcigają się w rozwiązaniach bazujących na nowych technologiach. Swój wkład w tym fintechowym wyścigu będzie miał również Bank Millenium, który wprowadzi do swojej aplikacji mobilnej chatbota. Ów chatbot, o wdzięcznej nazwie Milla, zrealizuje transakcję na życzenie klienta i pozwoli tym samym uniknąć ręcznego wpisywania danych w formularz przelewu.

Pierwszy w Polsce chatbot bankowy realizujący transakcje

Milla, jak na chatbota przystało, zareaguje zarówno na komendy głosowe, a więc wypowiedziane do mikrofonu, jak i tekstowe, czyli wprowadzone na klawiaturze smartfona. Podobnie jak ma to miejsce na przykład w przypadku botów na Messengerze czy w asystencie głosowym Google Assistant. Wystarczy powiedzieć lub napisać na przykład „przelej Adamowi 50 złotych”, a Milla rozpozna mowę i intencję użytkownika. W razie potrzeby dopyta o szczegóły, odpowie na pytania i po prostu wykona zadanie, czyli zrealizuje transakcję.
Halina Karpińska, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium przekonuje, że Bank Millenium wprowadza takie rozwiązanie jako pierwszy w Polsce, a jego zastosowanie pozwoli skrócić dystans między klientem a bankiem. „Z naszym chatbotem można porozumiewać się w sposób podobny, jak w komunikatorach społecznościowych” – dodaje. Chatbot będzie także nabywał kolejne umiejętności z biegiem czasu.

Milla zrealizuje przelew i wyświetli historię transakcji

Milla została oparta o mechanizmy NLU (rozpoznawanie intencji oraz parametrów), moduły głosowe ASR (zamiana mowy na tekst) oraz TTS (zamiana tekstu na mowę). Pozwala jej to rozumieć słowo mówione, pisane oraz odpowiadać na komendy. Chatbot Banku Millenium będzie w stanie zrealizować przelew, a także doładować kartę płatniczą prepaid oraz telefon. Wyświetli też historię transakcji i nadchodzące płatności. Powiadomi również kiedy przelew dotrze do odbiorcy oraz poda dane banku. W przyszłości Milla ma ułatwić wyszukiwanie innych informacji oraz nawigację po interfejsie aplikacji.

Robodoradcy i bank w aplikacji. Czy jesteśmy na to gotowi?

Dzisiaj najważniejszym interfejsem dla naszych klientów jest aplikacja mobilna, którą oczywiście stale rozwijamy. Jednak przyszłość kontaktu klienta z bankiem to w naszej opinii chatboty, robo-doradcy i sztuczna inteligencja. Dlatego pracujemy nad tymi rozwiązaniami już dzisiaj. – mówi Jarosław Hermann, Członek Zarządu Banku Millennium, odpowiedzialny za obszar IT.

Hermann zwraca w tym miejscu uwagę na kwestię zaufania. Z przytoczonych przez niego wyników badania #finanseprzyszłości* wynika, że aż 60% badanych klientów nie zgodziłoby się na obsługę przez wirtualnego doradcę. W 2028 roku ten procent miałby zmniejszyć się jednak do 35%. Możliwe więc że wraz z rozwojem możliwości inteligentnych asystentów zwiększy się też zaufanie do nich.

Chatbot Banku Millenium zadebiutuje już niedługo

Można zastanawiać się, jak chatbot sprawdzi się w roli finansowego pomocnika i czy będziemy w stanie zaufać mu na tyle, by i tak nie weryfikować ręcznie danych do przelewu. Sama zamiana tradycyjnego interfejsu w konwersacyjny może zdać egzamin. W domu przelew z wykorzystaniem chatbota przeprowadzimy „głosowo” a miejscu publicznym wpisując odpowiednią komendę. Myślę, że może sprawdzić się to szczególnie w przypadku przelewania małych kwot. Na przykład do zaufanych i zapisanych w aplikacji kontrahentów, rodziny czy znajomych.
* Żródło: badanie #finanse przyszłości

Udostępnij
Zobacz także