Konferencje
Mobile Trends

O przyszłości, jaką niosą ze sobą urządzenia mobilne – Maciej Schmidt

„Informatyczny człowiek orkiestra” – tak sam siebie określa Maciej Schmidt, zapalony programista, grafik, freelancer i miłośnik nowoczesnych technologii. W swoim portfiolio posiada realizacje m.in. dla sieci Rossmann, RTVeuroAGD czy PKP S.A. Jedną z jego pasji jest technologia Augmented Reality, która idzie w parze z wieloma urządzeniami z kategorii wearables, szczególnie ze smartokularami, o których opowiada w ramach 3 pytań do prelegenta Mobile Trends Conference 2015. W wywiadzie przedstawia również swój obraz przyszłości, jaka stoi przed smartfonami, a co za tym idzie – przed nami samymi.
Co sądzisz o Google Glass? Czy czas na smartokulary już minął, czy dopiero nadejdzie?
Jako że pasjonuję się technologią Augmented Reality temat „rozszerzenia zmysłu wzroku” jest mi bardzo bliski. Moim zdaniem czas popularyzacji smart okularów jest na szczęście jeszcze przed nami. Na pewno już nie w wydaniu Google Glass, gdyż projekt ten został niedawno porzucony przez samych twórców, nie doczekawszy się wydania komercyjnego. Wcale się temu posunięciu nie dziwię. Samo urządzenie wymagało delikatności w używaniu, wyświetlacz zajmował zbyt małą część pola widzenia, a bateria trzymała skandalicznie krótko. Jednak dzięki wsparciu i promocji Google, projekt Glass był doskonałą „jaskółką” pokazującą szerszemu gronu jakie zalety mogą przynieść technologie ubieralne, a szczególnie urządzenia „eyewear”. Na horyzoncie pojawiają się niezależne produkty jak Vuzix czy Optinvent, ale liderem może okazać się ktoś całkiem inny…
W zeszłym roku branża mobile żyła przeciekami na temat tajemniczej technologii Motion Leap, aż nagle, w połowie stycznia br. Microsoft przedstawił swój własny koncept HoloLens, czyli zaawansowane okulary holograficzne AR. To był strzał w dziesiątkę! Dopracowany projekt, estetyczny (choć pokaźnych rozmiarów) wygląd urządzenia i wsparcie światowego potentata wieszczą sukces. Mimo że część zaprezentowanych funkcjonalności to mrzonki, pomysł rokuje bardzo obiecująco. Więcej na temat przyszłości technologii AR, w takim właśnie wydaniu, przedstawię na swojej prelekcji na MTC2015.
Czy sądzisz, że w kategorii smartfonów producenci mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? Czym?
Gorąco wyczekuję zapowiedzianego projektu Google Tango. Jest to smartfon ze zintegrowaną dodatkową kamerą służącą za trójwymiarowy skaner otoczenia. Dzięki niemu, po odbyciu krótkiego spaceru po naszym domu, całe jego zeskanowane trójwymiarowe wnętrze znajduje się w pamięci smartfona. Nie trzeba nanosić ręcznie żadnych wymiarów, kolorów ani kształtów obiektów, wszystko to robi połączenie dedykowanego sprzętu i oprogramowania. Stąd już tylko krok do wykorzystania projektu własnego domu jako np. areny do gry w sieciowej strzelance. Czyż to nie jest świetny pomysł?
Ze spraw bardziej „przyziemnych”, trendem jest zawieranie w smartfonach coraz większej ilości sensorów, pozwalających na zbieranie informacji o naszym otoczeniu. Dzięki nim smartfon może być prawdziwie „smart”, gdyż sam, bez udziału użytkownika, zorientuje się co się wokół niego dzieje. Wykrywanie lokalizacji, położenia w przestrzeni, temperatury otoczenia, wilgotności, oświetlenia itp. są już w standardzie wszystkich topowych telefonów. Moim zdaniem przyszłość należy do umiejętnego odczytywania danych medycznych o stanie użytkownika. Monitor regularnego oddechu może być realizowany przez mikrofon, monitorowanie tętna i temperatury już teraz odbywa się przez przeróżne smart-opaski. Integracja tych urządzeń w jedno smart-pudełko to tylko kwestia czasu. Akwizycja i umiejętna interpretacja sygnałów biologicznych może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników. A zdrowie jest przecież najważniejsze.
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2015. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Technologia Augmented Reality to wciąż niedoceniana działka branży mobile. Mimo kilku lat na rynku „przeciętny posiadacz smartfona” nie wie o jej istnieniu. Jak można to zmienić? Chciałbym pokazać, że aplikacje AR mogą być prawdziwie „cool”, czyli atrakcyjne i przydatne dla użytkownika. O zaletach technologii AR ciężko jest opowiadać słowami, trzeba ją zobaczyć w akcji!
Na początek kilkuminutowy wstęp dla laików: teoretyczne wprowadzenie do technologii Augmented Reality. Co to jest AR? Jakie są podstawowe obszary jej zastosowania? Co nowego może wnieść technologia AR w już używanych aplikacjach mobilnych? Krótki poradnik dla developerów jak przygotować aplikację AR, która chwyci użytkowników za serca. Przegląd dostępnych platform AR wraz z prezentacją kilku (dobrych i złych) kejsów światowych, polskich oraz własnych rozwiązań AR. Perspektywy rozwoju technologii na przyszłość. Jeżeli starczy czasu przedstawię też wizję pełnej imersji w świecie AR możliwej, już teraz, dzięki np. goglom Google Cardboard. Serdecznie zapraszam!

Maciej Schmidt

Zapalony programista, grafik, freelancer, miłośnik nowoczesnych technologii, w skrócie: informatyczny człowiek orkiestra. Od kilku lat specjalizuje się w technologii Augmented Reality (Rzeczywistości Rozszerzonej) oraz tworzy użytkowe i rozrywkowe aplikacje mobilne. Od 2007 roku prowadzi firmę MASKOM.pl świadczącą zaawansowane rozwiązania informatyczne dla biznesu. W swoim portfolio posiada realizacje m.in. dla sieci ROSSMANN, RTV Euro AGD, PKP S.A. czy klubów żużlowych Falubaz Zielona Góra i Unia Leszno. Prelegent na Mobilization 4 for Mobile Conference w Łodzi (październik 2014).

Udostępnij
Mobile Trends