Smartfon już dawno przestał być urządzeniem z którego tylko dzwonimy do znajomych. W telefonie robimy zakupy, kontaktujemy się w mediach społecznościowych, wykonujemy pracę zdalną, a także łączymy się z bankowością elektroniczną. To dlatego kradzież danych z telefonu, albo utrata samego urządzenia może być katastrofalna. Zabezpieczenie się przed hakerami nie musi być jednak skomplikowane. Zobaczmy zatem, co zrobić, aby zabezpieczyć swój smartfon, tablet, a nawet smartwatch.
VPN: Sieci prywatne dla smartfonów
Usługi VPN, czyli Wirtualnych Sieci Prywatnych to prosty i niedrogi sposób na zabezpieczenie połączeń internetowych, z których korzystamy w telefonie. VPN jest dodatkową warstwą ochrony, widoczną dla końcowego odbiorcy jako serwer VPN, a nie jako połączenie z twojego lokalnego dostawcy usług internetowych. Przyczynia się to do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i utrudnia hakerom śledzenie cię i przejęcie kontroli nad urządzeniem. Niektóre usługi tego rodzaju mają też funkcje antyphishingowe i umożliwiają obchodzenie limitów geolokalizacji.
Korzystanie z VPN nie jest skomplikowane i nie wymaga wiedzy informatycznej. Jeśli potrafisz zainstalować oprogramowanie, to poradzisz sobie też z klientem VPN. Jeden z operatorów tych usług, Surfshark przygotował nawet praktyczny przewodnik po szyfrowaniu i możliwościach sieci prywatnych, który możecie przeczytać na stronie https://surfshark.com/pl/learn/vpn-co-to.
Antywirusowe aplikacje bezpieczeństwa
Antywirusa warto zainstalować nie tylko na komputerze, lecz także na telefonie. Będzie on aktywnie monitorował pamięć i ściągane pliki, chroniąc przed zagrożeniami. Antywirusy mobilne potrafią też skanować pocztę, chronić przed wejściem na niezabezpieczone strony, czy ostrzegać o phishingu. Do ochrony smartfona przed wirusami posłużą nam takie aplikacje jak McAffee Mobile Security, która ma też funkcje dodatkowe, takie jak booster pamięci, czyszczący pamięć RAM z nieużywanych aplikacji, czy ochrona połączeń WiFi. Inne popularne aplikacje, to między innymi Bitdefender Mobile Security, czy Eset Mobile Security. Na rynku dostępne są zarówno aplikacje w wersji płatnej, jak i bezpłatne, a więc dobierzesz mobilnego antywirusa w zależności od twojego budżetu.
Ochrona po kradzieży smartfona
Ale hakerzy to nie jedyne zagrożenie dla telefonu. Twój smartfon może po prostu paść ofiarą kradzieży. Taka utrata telefonu to duże niebezpieczeństwo dla twoich danych, ponieważ złodziej może mieć dostęp do kont w mediach społecznościowych, czy do poczty, a nawet do bankowości elektronicznej. Kartę SIM w skradzionym telefonie należy więc natychmiast zastrzec u twojego operatora. Koniecznie należy też korzystać z ochrony dostępu do telefonu, szczególnie jeśli trzymasz na nim jakieś dane wrażliwe. Nowe smartfony oferują znacznie więcej możliwości niż stare telefony. Zamiast wpisywania kodu PIN możemy bowiem dziś używać czytnika linii papilarnych, czy rozpoznawania twarzy użytkownika do odblokowania smartfona. Istnieje też dodatkowe oprogramowanie chroniące telefon przed zagrożeniami wynikającymi z kradzieży. W razie nieautoryzowanej próby użycia, może ono wysyłać powiadomienia SMS lub push na inny telefon, zrobić zdjęcia złodziejowi, a nawet śledzić trasę smartfona i pokazywać ją na mapie.
Jeżeli masz telefon z Androidem, możesz nawet użyć wbudowanej w tym systemie funkcji Find My Device, które jest oprogramowaniem antykradzieżowym stworzonym przez Google. Działa ono także na tabletach czy smartfonach. Istnieją też inne płatne, lub częściowo płatne podobne programy antykradzieżowe, takie jak Cerberus czy Where’s My Droid. Warto poświęcić chwilę czasu, na wdrożenie tych kilku nieskomplikowanych porad, aby zabezpieczyć nasze urządzenia mobilne.