Konferencje

Od teraz inspiracji w Pinterest poszukamy również obrazem

Kiedy słowa nie wystarczają, z czasem każdy z nas posługuje się… opcją wyszukiwania obrazem. Podobną funkcję do swojej aplikacji mobilnej wprowadza Pinterest. Dzięki narzędziu Pinterest Lens możliwe będzie zrobienie zdjęcia danego produktu, a następnie znalezienie powiązanych z nim pomysłów zgromadzonych w bazie obrazków serwisu.
[Update:] Lens jest dostępne jedynie na urządzeniach z angielską wersją systemu [stan na dzień 22.05.2017]
Wydawałoby się, że tego typu funkcja powinna już dawno wylądować w aplikacji Pinteresta. Przed jej wprowadzeniem użytkownicy serwisu byli skazani na tradycyjną wyszukiwarkę lub samodzielne przeszukiwanie bazy serwisu na zasadzie „a nuż trafi się coś ciekawego”. Skanowanie obrazków pozwoli im bezpośrednio przenieść się do określonego zbioru pomysłów.
Wystarczy uchwycić w obiektywie aparatu dany przedmiot, dotknąć ekranu, a Pinterest wyświetli odpowiadające mu lub powiązane z nim treści. Na przykład w przypadku butów mogą to być inne, pasujące do nich elementy garderoby. Jak na razie Lens znajduje się w fazie beta (na Anroidzie i iOS, na terenie USA). Już teraz potrafi pomóc w aranżacji wnętrza domu czy też zasugerować przepis kulinarny na podstawie zdjęcia jednego produktu.

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

Nowa funkcja działa na bazie słów kluczowych – rozpoznaje obiekt przedstawiony na zdjęciu i dobiera zbliżone do niego Pinterestowe pomysły. Użytkownik nie musi więc samodzielnie wpisywać do wyszukiwarki określonych cech produktu – oprogramowanie zrobi to za niego. „Dzisiejsze wyszukiwarki zaprojektowano w taki sposób, że wykorzystują słowa, aby znaleźć odpowiedzi na zadane pytania. Kiedy chodzi jednak o szukanie pomysłów, słowa nie wystarczają. Czasami po prostu nie wiesz czego szukasz, dopóki tego nie zobaczysz” – powiedział Evan Sharp współtwórca i dyrektor produktu Pinterest.

Na chwilę obecną Lens sprawdzają się najlepiej w trakcie poszukiwań pomysłów na dekorowanie mieszkania. Programiści Pinteresta będą pracowali nad rozwojem nowej funkcji tak by była zdolna rozpoznawać wiele najróżniejszych produktów i sugerować związane z nimi pomysły.

Instant Ideas, czyli więcej pomysłów pod ręką

Wraz z narzędziem Lens, Pinterest wprowadza także kolejną pomoc w przeglądaniu swojej bazy – Instant Ideas, czyli inspiracje powiązane z obrazkiem, który zainteresował użytkownika w danej chwili. Dotknięcie kółka w prawym dolnym rogu takiego obrazka sprawi, że tuż pod nim wyświetlą się inne podobne do niego materiały.

Kup to co widzisz

Naturalnie pojawia się też spora szansa na spieniężenie wprowadzonych rozwiązań, o co właściciele serwisów społecznościowych starają się w ostatnim czasie w szczególnym stopniu. Objawem tego procesu jest trzecia z wprowadzonych przez Pinteresta nowości  – Shop the Look (dostępna na iPhone’ach, Androidzie i przeglądarkach). Bazuje ona na pomyśle oznaczania na zdjęciu poszczególnych produktów „pinezkami”. Użytkownik przeglądający takie zdjęcie, może wybrać z niego interesujący go przedmiot, a aplikacja zaprezentuje mu podobne do niego produkty ze sklepów i pozwoli zrobić szybkie, internetowe zakupy.

Nowe funkcje to powiew świeżości w świecie Pinteresta

Nieco zapomniany wśród pozostałych mediów społecznościowych Pinterest wprowadził powiew świeżości do swojej skarbnicy pomysłów. Nowe funkcje to przemyślane i przydatne narzędzia, które z pewnością ułatwią nawigacje po serwisie i umilą czas spędzany na poszukiwaniu inspiracji.
Via:
techcrunch.com
Źródło:
blog.pinterest.com
 

Udostępnij
Zobacz także