Konferencje
Mobile Trends

Odwiedź stolicę Polski z 1918 roku dzięki aplikacji "Wasza Warszawa"

Aplikacja „Wasza Warszawa 1918/2018” to kompendium wiedzy i przewodnik dla osób, które zechcą wybrać się do Warszawy i wziąć udział w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To świetna okazja, by lepiej poznać ważne warszawskie zabytki, powiązane z nimi postacie i wydarzenia.

 

Wycieczka po Warszawie w towarzystwie postaci historycznych

„Wasza Warszawa” skierowana jest zarówno do mieszkańców stolicy jak i turystów. Znajdziemy w niej nie tylko lokalizacje, opisy, ciekawostki i zdjęcia historyczne warszawskich obiektów, ale także krótkie nagrania audio z osobistymi wspomnieniami ludzi na ich temat. W podobny sposób rozbudowano dział postaci związanych z Warszawą i historią Polski. Oprócz opisów i ciekawostek, poznamy związane z nimi miejsca, a gdzieniegdzie oglądniemy nagrania podlinkowane z YouTube (np. występy aktora kabaretowego Adolfa Dymszy). Pozwala to w wygodny sposób poszerzyć wiedzę na temat postaci i odwiedzanych miejsc.

 

Od 1918 do 2018 roku

Postacie, wydarzenia i miejsca związane z Warszawą i odzyskaniem przez Polskę niepodległości można prześledzić także na kalendarium roku 1918 i np. zwiedzać warszawskie zabytki w dniach, w których odegrały jakąś ważną rolę społeczną, polityczną.

 

4 tematyczne gry miejskie i 5 spacerów po Warszawie

Największą atrakcją „Waszej Warszawy” są jednak przygotowane przez jej twórców gry miejskie wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość, opracowane wokół różnych tras tematycznych (dotyczące np. Grupy Skamander czy Józefa Piłsudskiego). Trasy przemieżać można z wykorzystaniem wirtualnego kompasu i czytnika kodów QR, które rozmieszczono na przystankach ścieżki (czekają na nich różne zadania do wykonania). Całość nadaje zwiedzaniu Warszawy przygodowego charakteru i uprzyjemnia chodzenie po mieście. Oprócz gier miejskich, twórcy aplikacji przygotowali także zwykłe, zaznaczone na mapie ścieżki spacerowe z przystankami, np. ulicą marszałkowską.

Treściwie i multimedialnie

Lista dostępnych obiektów i postaci jest całkiem spora, o których przeczytamy w „Waszej Warszawie” jest całkiem spora. Od Domku Magdeburskich w Łazienkach po Belweder, od Antoniego Słonimskiego do Haliny Konopackiej. Informacje na ich temat są krótkie i treściwe, więc po prostu chce się je przeczytać, posłuchać przygotowanych nagrań audio czy zobaczyć historyczne zdjęcia. Na dostępnej w aplikacji mapie możemy również przełączać się między wersją z 1918 roku i aktualną, by zobaczyć zmiany w wyglądzie miasta. Po zwiedzaniu Warszawy, każdy użytkownik może także przetestować swoją wiedzę w trzech dostępnych quizach.
W aplikacji zabrakło chyba tylko kalendarium aktualnych wydarzeń odbywających się w stolicy. Wszelkie informacje na ich temat znajdziemy jednak na stronie www.stolicawolnosci.pl. Na sucho „Wasza Warszawa 1918/2018” robi bardzo dobre wrażenie. Jest darmowa, prosta i może niezbyt rozbudowana, ale sprawia, że aż chce się jechać do stolicy, żeby wykorzystać ją na turystycznym szlaku (szczególnie jeśli chodzi o gry miejskie). A aplikacja do działania potrzebuje jedynie Internetu (na terenie Warszawy nie powinno być z tym problemu) i telefonu z Androidem lub iOS (+około 14MB w pamięci urządzenia).
Za stworzenie i wdrożenie aplikacji odpowiada Grupa Me & My Friends. Stronę merytoryczną przygotował Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury miasta st. Warszawy.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także