Konferencje

Offtime – uwolnij się od ciągłego strumienia powiadomień na smartfonie

Zdecydowana większość z nas należy do grupy skrajnie uzależnionej od ciągłego sprawdzania swoich kont mailowych, Facebooka czy Twittera… w przeglądarce zawsze towarzyszy otwarte okno ze znajomą niebieską ikonką, a włączone powiadomienia w smartfonie 24 godziny na dobę informują nas o nowych wiadomościach i aktualnościach, pożerając nasz czas i uwagę. Istnieją jednak aplikacje, które pozwalają zapanować nad wiecznym rozproszeniem spowodowanym nieprzerwanym ciągiem newsów.
O ile na komputerach ograniczenie przesiadywania na Facebooku może zostać względnie łatwo ograniczone (chociażby blokada tej strony stosowana w wielu firmach na komputerach służbowych), o tyle ze smartfonem jest trudniej. Stały dostęp do mobilnego internetu lub do WiFi, gdziekolwiek nie jesteśmy, powoduje, że spędzamy ogromną ilość czasu wpatrując się w mały ekran. Użytkownicy mogą od jakiegoś czasu korzystać z aplikacji takich jak Moment dla iOS czy Checky  dla iOS oraz Androida. Pierwsza z aplikacji odmierza czas, jaki poświęcamy na patrzeniu się w ekran smartfona, druga – liczy, ile razy w ciągu dnia zerkamy na telefon. Twórca aplikacji Moment przeprowadził eksperyment, prosząc swoich znajomych o oszacowanie, ile czasu dziennie poświęcają swojemu smartfonowi. Niemal wszyscy podali wynik zaniżony o 50% w stosunku do rzeczywistości. Dające do myślenia, prawda?
Dlatego też instalacja aplikacji takich jak te wspomniane wyżej może na początku okazać się trochę straszna, ale w praktyce może pomóc oderwać się od wirtualnego świata i pozwolić na spędzenie więcej czasu relaksując się, oddając hobby lub spędzając czas z przyjaciółmi lub rodziną. Korzystając z tych aplikacji dostajemy jedynie bodziec do działania, jednak z uwolnieniem się od  smartfona musimy już radzić sobie sami.
Istnieje jednak inna aplikacja, która daje nam do ręki narzędzia pozwalające na  efektywne oderwanie się od smartfona. Mowa o aplikacji Offtime, stworzonej dla telefonów z Androidem, która posiada wiele bardziej zaawansowanych funkcji, pozwalających zapanować nad swoim czasem i nieprzerwanym strumieniem feedów. Offtime nie tylko informuje nas o ilości czasu poświęconej smartfonowi, ale pomaga ten czas ograniczyć.
Aplikacja została zaprojektowana w ten sposób, aby znacznie ograniczyć natłok informacji przesyłanych w powiadomieniach. Pozwala dodać na „białą listę” kontakty, które mogą w danym czasie do nas dzwonić lub pisać (SMSy czy e-maile) – np. podczas chwili relaksu kontaktować mogą się z nami najbliżsi przyjaciele czy rodzina, blokując równocześnie możliwość kontaktu np. dla kolegów z pracy czy pracodawcy. Oczywiście aplikacja może pomóc również podczas pracy, kiedy sytuacja jest analogiczna – blokujemy powiadomienia od wszystkich znajomych, zostawiając możliwość kontaktu tylko ze współpracownikami. Lub wyłączając wszystkie kontakty i powiadomienia. Można ustawić również autoodpowiedź, która będzie informować o naszym byciu „poza zasięgiem”. Równocześnie podczas czasu „off” prowadzony jest specjalny zapis wszystkich powiadomień, o których nie jesteśmy w danej chwili informowani, aby następnie móc je szybko nadrobić. Jeśli więc cierpisz na FOMO, czyli „fear of missing out”, nie martw się – żadne z powiadomień cię nie ominie, sprawdzisz je jedynie w późniejszym czasie.
Ponadto aplikacja oczywiście oferuje funkcjonalność analogiczną do tej z Checky czy Moment, informując nas o czasie spędzonym na korzystaniu ze smartfona plus dodatkowo o aplikacjach, które pożerają najwięcej naszego czasu. Według badań przeprowadzonych przez Humboldt University, użytkownicy aplikacji zdecydowanie ograniczyli czas poświęcony na patrzeniu w mały ekran, będąc „offline” średnio przez co najmniej dwie godziny dziennie.
Twórcy Offline chcą również rozprzestrzenić swoją aplikację wśród firm, aby pracodawcy mogli promować zdrowy balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym wśród swoich swoich pracowników. Zachowanie tej równowagi stanowi obecnie duży problem wśród wielu firm, gdzie pracownicy boją się wziąć urlop z obawy przed zwolnieniem, w efekcie nie wykorzystując swoich dni wolnych niemal wcale. W Ameryce pojawił się nawet trend tzw. „przed-wakacji” (ang. „pre-vacation), gdzie nowo zatrudnionym pracownikom sugerowany jest wypoczynek jeszcze przed rozpoczęciem pracy – pracodawcy sygnalizują w ten sposób, iż nie będą skorzy do udzielania urlopów po rozpoczęciu zatrudnienia. Przerażające, prawda?
Idea Offtime z pewnością jest warta szerzenia, a aplikacja – warta instalacji na smartfonie, tym bardziej, iż jest ona darmowa. Korzystanie z niej może przynieść jedynie same pozytywne skutki – większą efektywność pracy, więcej czasu spędzonego z bliskimi oraz więcej czasu na samorozwój i relaks.

Źródło:
http://offtime.co/
http://techcrunch.com/2014/10/01/a-new-app-called-offtime-helps-you-unplug-without-missing-out/

Udostępnij
Zobacz także