Konferencje
Mobile Trends

Ogromna liczba firm zgłosiła się do programu GovTech Polska

Do 12 konkursów ogłoszonych przez instytucje i firmy z sektora publicznego zgłosiły się aż 272 podmioty. W sumie na platformie konkursowej zarejestrowano aż 472 zgłoszenia – duża część firm zgłosiła się jednocześnie do kilku wyzwań. Wśród zgłaszających dominują małe i średnie firmy technologiczne. Na jedno wyzwanie przypada średnio 39 zgłoszeń.

GovTech Polska to program składający się z dwuetapowych konkursów, za pośrednictwem których poszukiwane są innowacje dla sektora publicznego. To alternatywa dla typowego postępowania przetargowego, choć wszystko opiera się na Prawie Zamówień Publicznych. Jednakże tu, zamiast obszernej dokumentacji przetargowej, uczestnicy przedstawiają demo swojego rozwiązania IT. Najlepiej zaprojektowane rozwiązania nagradzane są kontraktem publicznym – zwycięskie firmy wprowadzają w życie opracowane przez siebie oprogramowania i mają szansę ulepszać e-usługi publiczne.

Firmy, które zgłosiły się do konkursów GovTech Polska chcą stworzyć takie rozwiązania jak:

  • system identyfikacji tankowanych pojazdów dla użytkowników aplikacji mFlota (wyzwanie PKN Orlen);

  • oprogramowanie umożliwiające prognozowanie popytu i optymalizującego cenę za przejazd pociągiem (wyzwanie PKP Informatyka i PKP InterCity);

  • system automatycznej weryfikacji wieku w maszynach samoobsługowych do sprzedaży gier i loterii LOTTO w oparciu w szczególności o analizę obrazu z kamery przemysłowej (wyzwanie Totalizatora Sportowego);

  • narzędzie do identyfikacji mówców na podstawie analizy głosu i obrazów wideo (wyzwanie Kancelarii Senatu).

Największym powodzeniem wśród zgłaszających cieszyły się wyzwania PKN Orlen, Urzędu Patentowego RP oraz PKP Informatyka.

– Odnotowaliśmy ponad 470 zgłoszeń, średnio 39 zgłoszeń na wyzwanie. Daje to nam potwierdzenie jak bardzo program odpowiada na zapotrzebowanie rynku. Przedsiębiorcy chcą współpracować z sektorem publicznym i tworzyć usługi dla państwa, a dzięki formule GovTech Polska zyskują taką możliwość – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

22 października br. Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie programu GovTech Polska. Przyjęła program jako stały, decydując o jego kontynuacji w kolejnych latach.

Dodatkowe informacje

· Platforma konkursowa GovTech Polska
· Opis poszczególnych etapów konkursu
· Relacje firm uczestniczących w poprzedniej edycji programu: LogicAI i Tensoflight

O programie GovTech Polska

GovTech Polska to program realizowany od 2018 roku pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Jego celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym i obywatelami. Program ten łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się administracja, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.

www.govtech.gov.pl

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także