Konferencje

Otwieram lodówkę, a tam… mobile!

Czy rok 2013 będzie przełomem w rozwoju zapowiadanej komunikacji M2M (machine to machine)? Czy wreszcie tzw. „internet rzeczy” ożyje i zacznie tworzyć swój meta świat? Czekamy na to od 1999 roku.
Dziś mamy sytuację, w której twórcy aplikacji mobilnych nie odpowiadają już na zapotrzebowanie rynku. Setki tysięcy app developerów muszą tworzyć potrzeby, podobnie jak czynią to marketerzy. Rynek mobile wchodzi na zupełnie inny poziom. Powstają usługi które nie mogłyby istnieć poza smartfonami czy tabletami – geolokalizacyjne, płatnicze czy rozrywkowe. Nikogo już nie dziwi, że w reklamie dużego banku można zapłacić rachunek za prąd stojąc na światłach awaryjnych w drodze na wakacje (http://youtu.be/CDi9yWXoqRg). A gdyby można było wyłączyć w ten sposób zostawione żelazko, albo dostać powiadomienie od swojej lodówki o awarii prądu?

Wszyscy na to czekamy

Blogerka Natalia Hatalska w wydawanym co roku opracowaniu dość trafnie przewiduje trendy na kolejny rok. Komunikacja machine to machine (M2M), która jest podstawą użytego po raz pierwszy przez Kevina Ashtona pojęcia „internet rzeczy” ma rozkwitnąć w 2013 roku. Niestety inżynierowie wiodących w telekomunikacji firm skupiają się raczej na obronie patentowej nowatorskich rozwiązań. Monetyzują dotychczasowe technologie i bronią patentów przed wolnym rynkiem. Stąd popularność NFC czy RFID uznawanych za nowinkę technologiczną dzięki wykorzystaniu np. w płatnościach mobilnych. Ich patentowa historia sięga… 1983 roku. Czy to się zmieni?

Liczby nie kłamią

Bez względu na to, czy 2013 rok przyniesie przełom w technologii komunikacji mobilnej, na rynku pojawiają się coraz tańsze karty sieciowe. To oznacza, że coraz łatwiej będzie wyposażyć proste urządzenia znajdujące się w niewielkiej odległości od siebie w narzędzie do komunikacji ze sobą i z najbliższym przyjacielem człowieka, czyli smartfonem. Z prognoz amerykańskiej firmy konsultingowej Analysys Mason wynika, że między 2011 a 2021 rokiem ilość globalnych połączeń M2M zwiększy się o 36% (do 2,1 miliarda). W czwartym kwartale 2013 roku wydaje się, że na rewolucję musimy jeszcze poczekać.
Źródła:
JWT „13 mobile trends for 2013 and beyond”
Natalia Hatalska, Trendbook 2013

Zdjęcie:
Viacheslav Baranov © Więcej zdjęć na Fotolia.pl
Autor:
Radek Kropielnicki, Connectmedica

Udostępnij
Zobacz także