Konferencje
Mobile Trends

Pierwsze zegarki z Android Wear: Samsung Gear Live oraz LG G Watch

Pierwsze smartzegarki działające w oparciu o system Android Wear w dniu wczorajszym, tj. 7.07.2014 r., ujrzały światło dzienne. Te dwa modele to LG G Watch oraz Samsung Gear Live. Same zegarki nie różnią się zbytnio specyfikacją. Android Wear niesie ze sobą za to naszego codziennego asystenta w postaci Google Now.
Co przynosi ze sobą Android Wear? Jego działanie sprowadza się przede wszystkim do dwóch zadań. Pierwsze to wyświetlanie na tarczy zegarka powiadomień z aplikacji zainstalowanych na smartfonie, z którym zegarek jest powiązany. Drugie zadanie to możliwość głosowego wyszukiwania i sterowania z pomocą Google Now. Dwie funkcjonalności  nie wydają się zachwycać, jednak po przemyśleniu, są one godne uwagi i prawdopodobnie wystarczające do osiągnięcia pełnej satysfakcji z posiadania zegarka. Z pewnością mogą ułatwić korzystanie ze smartfona w biegu i pozwolą cały czas być na bieżąco.

Google Now najlepszym przyjacielem człowieka?

Szczególnym pomocnikiem w życiu codziennym każdego z nas może okazać się Google Now, który, bazując na filmach reklamujących tą usługę, może naprawdę stanowić dla wielu z nas „dodatkowy mózg”, podpowiadający co mamy zrobić oraz znający odpowiedź na niemal każde pytanie. Ponadto za pomocą komendy „OK Google” możliwe będzie głosowa komunikacja ze smartfonem – będziemy mogli dyktować mu notatki, wiadomości SMS czy e-mail, wyszukiwać informacje, ustawiać powiadomienia oraz sporo innych.

Rozwiązanie nie do końca idealne…

Oczywiście głosowe obsługiwanie innych aplikacji, poza wyszukiwarką czy skrzynką mailową, będzie wymagało od deweloperów jeszcze sporo pracy i dopracowywania aplikacji. Jednak z aktualnym tempem rozwoju mobilnych technologii, najprawdopodobniej całkiem niedługo będziemy mogli w 95% sterować naszym telefonem tylko i wyłącznie za pomocą głosu, przemawiając do smartwatcha. Podobnie ma się kwestia powiadomień, która wymaga dopracowania, albowiem w chwili obecnej użytkownik będzie otrzymywał na swój smartwatch jedynie powiadomienie o aktywności w któreś z aplikacji – niekoniecznie będzie jednak wiadomo, o jakie konkretnie powiadomienie chodzi – komentarz, wiadomość prywatną, „lajk” czy jeszcze coś innego. Miejmy nadzieję, iż ten problem zostanie możliwie najszybciej rozwiązany.

Kilka słów o hardware

W kwestii samych zegarków – LG G Watch oraz Samsung Gear Live, pod pewnymi względami są one do siebie podobne. Łączy je cena, pulsometr, jakość i stacja dokująca. Zegarek LG kosztuje $230, Samsung – $200. Pulsometr w Samsungu jest zdolny do natychmiastowego odczytania danych, podczas gdy LG – nie. Zapisu tętna trzeba również dokonać manualnie, co stanowi kolejny minus, jeśli chcemy śledzić swoje serce z dnia na dzień. Nie są to jednak kluczowe cechy zegarka i dla wielu użytkowników mogą okazać się zbędne. Pierwsze testy wykazały również, iż dla zbadania pulsu najlepiej stać nieruchomo, co dyskwalifikuje stosowanie zegarka jako pulsometru w czasie uprawiania sportu, a szkoda. Zegarek Samsunga jest nieco solidniej wykonany i zdaje się wygodniej leżeć na nadgarstku. LG G Watch posiada ekran 1.65”, baterię o pojemności 400 mAh (codzienne ładowanie jest konieczne), procesor 1.2 GHz oraz pamięć 512MB RAM i 4GB pamięci wewnętrznej. Samsung Gear Live posiada taki sam procesor oraz parametry dotyczące pamięci. Różni go jedynie ekran, który jest minimalnie mniejszy – w tym przypadku to 1.63”.
Źródło:
http://www.wired.com/2014/07/android-wear/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także