Konferencje

Płać w ratach od Mastercard – decyzja przy kasie lub w sklepie online

Mastercard poinformował, że do końca tego roku udostępni konsumentom usługę pod nazwą „Płać w ratach”. Dzięki niej, płacąc kartą Mastercard za zakupy o wartości powyżej 400 zł, konsumenci będą mogli w prosty sposób podzielić płatność na raty. Z opcji tej będą mogli skorzystać bezpośrednio przy sklepowej kasie lub w sklepie online, za pomocą zaledwie kilku kliknięć na klawiaturze terminala płatniczego lub na ekranie komputera czy telefonu w przypadku zakupów w e-commerce. W pierwszej kolejności rozwiązanie Mastercard udostępni na swoich terminalach firma Polskie ePłatności, zaś pierwszym bankiem, który zaoferuje usługę swoim klientom w Polsce, będzie Bank BNP Paribas.

W jaki sposób konsument będzie mógł rozłożyć płatność na raty dzięki nowej usłudze Mastercard? Kiedy kwota zakupu przekracza 400 złotych, o chęć skorzystania z rat zapyta terminal płatniczy, przy transakcji realizowanej bezgotówkowo. Podążając za komunikatami wyświetlającymi się na terminalu, konsument będzie mógł zdecydować o rozłożeniu płatności na 3, 6 lub 12 miesięcznych rat. Po wyborze jednej z tych opcji na terminalu wyświetli się łączna kwota zakupu, wysokość pierwszej raty oraz łączna kwota do spłaty. Decyzję o skorzystaniu z finansowania potwierdzi zielonym przyciskiem na terminalu. Podobnie, na etapie płatności w sklepie internetowym należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlającymi się na ekranie i potwierdzić transakcję. Kredytu udzieli wydawca karty płatniczej, na określonych przez siebie warunkach finansowych.

Konsumenci zainteresowani usługą „Płać w ratach”

Dziś konsument, który chce odroczyć płatność za zakupy, może skorzystać z karty kredytowej lub z kredytu ratalnego. Nowa usługa Mastercard łączy zalety obu tych rozwiązań: pozwala skorzystać z finansowania niemal natychmiast, bez potrzeby dopełniania formalności czy czekania na decyzję kredytową, a jednocześnie umożliwia rozłożenie płatności na równe raty, co jest dla konsumenta rozwiązaniem przejrzystym (zna finalny koszt zakupu) i prostym do zrozumienia.

„Płać w ratach” od Mastercard to odpowiedź na zapotrzebowanie konsumentów, którzy w badaniach potwierdzają , że chcą mieć możliwość podjęcia decyzji o rozłożeniu płatności na raty w chwili zakupu. Badanie opinii przeprowadzone przez Kantar TNS (Badanie potencjału konceptu usługi, sierpień 2018.) wśród posiadaczy kart płatniczych w Polsce potwierdza ich zainteresowanie nową usługą: 44% z nich chciałoby z niej skorzystać. Ponadto oceniają oni, że oferta „Płać w ratach” to propozycja atrakcyjna (72%), zrozumiała (75%) i unikatowa (56%).

Karta płatnicza staje się coraz bardziej uniwersalnym narzędziem: może pełnić rolę biletu komunikacji miejskiej oraz karty lojalnościowej, może też zostać zapisana w urządzeniu mobilnym, które w ten sposób zyskuje funkcję płatniczą. Teraz karty Mastercard mogą oferować też opcję rozłożenia płatności na raty, z zachowaniem szybkości, wygody i bezpieczeństwa płatności, do których ich użytkownicy zdążyli się już przyzwyczaić” – komentuje Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe.

Bank BNP Paribas kontynuuje proces, którego celem z jednej strony jest wspieranie wdrażania usług finansowych ułatwiających codzienne bankowanie, z drugiej przełamywanie pewnych schematów funkcjonujących na rynku. Pionierskie rozwiązanie, którym jest rozkładanie transakcji na raty bezpośrednio w terminalu płatniczym pozwala klientowi już na etapie zapłaty za towar dopasować miesięczną ratę do możliwości płatniczych. W ten sposób w prosty sposób można elastycznie zarządzać własnym budżetem” – komentuje Robert Mańczak, dyrektor Departamentu Strategii Produktów i Cross-sell Consumer Finance w Banku BNP Paribas.

„Most” łączący banki i detalistów

Dzięki opcji „Płać w ratach” wydawcy kart płatniczych otrzymają możliwość szybkiego udostępnienia nowej usługi kredytowej w tysiącach punktów sprzedaży z różnych kategorii zakupowych. Z kolei detaliści zyskają nowy sposób na przyciągnięcie klientów i zwiększenie średniej wartości koszyka zakupowego. I dla jednych, i dla drugich nowa usługa będzie prosta w uruchomieniu i obsłudze. Będzie to możliwe dzięki ofercie Mastercard i Polskich ePłatności, a także dzięki częściowo samoobsługowemu modelowi sprzedaży, gdzie klient podąża za prostymi komunikatami, które wyświetlają się na terminalu płatniczym lub w formularzu płatności w sklepie online.

Terminal zainstalowany u naszego klienta musi zapewniać szereg komplementarnych usług ponad podstawową możliwością obsługi kart płatniczych. Dzisiaj to już nie jest tylko urządzenie umożliwiające płatność bezgotówkową, ale także inteligentny nośnik, interfejs oferujący liczne udogodnienia zarówno klientom, jak i sprzedawcom. Rozłożenie płatności na raty to nowa usługa, która będzie dostępna na terminalach PeP. Funkcja ta została zaprojektowana w taki sposób, aby klient mógł wygodnie i bezpiecznie przejść przez ścieżkę akceptacji, wybierając metodę płatności i liczbę rat dopasowaną do swojego budżetu” – wyjaśnia Grzegorz Łapiński, Wiceprezes Zarządu Polskie ePłatności.

Mastercard i Polskie ePłatności wdrażają nową usługę we współpracy z pierwszymi sieciami detalicznymi w Polsce. W pierwszej kolejności będzie ona dostępna dla użytkowników kart kredytowych Mastercard wydanych przez Bank BNP Paribas, w ramach przyznanego im limitu kredytowego, najpierw w sklepach stacjonarnych, a w drugim etapie również w sklepach e-commerce.

Więcej informacji o usłudze można znaleźć na stronie www.mastercard.pl.

Udostępnij
Zobacz także