Konferencje

Polacy oszczędzają dzięki urządzeniom smart home!

Polacy spodziewają się sporych podwyżek cen za energię. Według Badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Netatmo, aż 61% ankietowanych planuje w tym roku oszczędzać bardziej niż w poprzednim. Spora część chce to zrobić, korzystając z urządzeń smart home.

W oszczędzaniu energii kluczowe jest szczegółowe zrozumienie, gdzie dokładnie jest ona pobierana. Dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik zyskuje dostęp do raportów dotyczących jej zużycia w swoim domu. W rezultacie może okazać się, że niektóre urządzenia, które stale pozostają włączone, lub wysoka temperatura utrzymywana w rzadko używanych pomieszczeniach, generują zbędne koszty. 

Skuteczna kontrola zużycia energii

– Ponad 40% ankietowanych w badaniu korzysta już z rozwiązań smart home. Najpopularniejszymi urządzeniami są: inteligentne termostaty (17,5%), inteligentne kontrolery do klimatyzacji i pomp ciepła (15%) oraz inteligentne głowice termostatyczne (9%). Wszystkie z tych urządzeń pozwalają nie tylko na automatyzację zarządzania domem, ale również na dostęp do raportów zużycia energii i dostosowanie harmonogramu ich pracy do własnych potrzeb. Tym samym domownicy zwiększając komfort obsługi domu, mogą również zmniejszyć wydatki na rachunki – komentuje Michał Sroka, Country Manager w firmie Netatmo.

Zdalne sterowanie i planowanie funkcji urządzeń

Możliwość zdalnego sterowania pozwala na bardziej efektywne planowanie zużycia energii. Dzięki inteligentnemu systemowi domowemu można zarządzać ogrzewaniem nawet będąc poza domem lub dostosować harmonogram pracy automatycznie do indywidualnego trybu życia. To umożliwia ograniczenie zużycia energii poprzez np. obniżanie temperatury w nocy lub wyłączanie ogrzewania podczas nieobecności, uruchamiając je z powrotem tuż przed planowanym powrotem do mieszkania. 

 Te funkcje również mogą przekonywać konsumentów do korzystania ze smart home. Według badania w ciągu najbliższych kilku miesięcy 45% Polaków zamierza zakupić inteligentne urządzenia pozwalające na zarządzanie energią. Wśród przyszłych nabywców smart home największym zainteresowaniem cieszy się Inteligentny Kontroler do klimatyzacji i pomp ciepła, bo wybiera go aż 1/5 ankietowanych. 

– Jest to najprawdopodobniej związane ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz korzystania z klimatyzacji jako źródła ogrzewania domu czy mieszkania. 13% Polaków planuje zakup inteligentnych głowic termostatycznych, a co dziesiąty stawia na inteligentny termostat. Wybór rozwiązania wiąże się też z rodzajem ogrzewania w domu, jednak widać rosnące zainteresowanie smart home oraz otwartość Polaków na wdrażanie tych rozwiązań, zwłaszcza w dobie wysokich cen za energię – dodaje ekspert.

Udostępnij
Zobacz także