Konferencje
Mobile Trends

Polacy stworzyli pierwszą globalną aplikację z przepisami gry w piłkę nożną

Grupa Me & My Friends z Wrocławia stworzyła dla Międzynarodowej Rady Piłkarskiej pierwszą w historii aplikację mobilną z przepisami gry. Z globalnego narzędzia The IFAB skorzystali do tej pory użytkownicy w 188 krajach na sześciu kontynentach.
Wystarczy kilka sekund, aby przeczytać o spalonym lub sprawdzić, które zagrania są karane żółtą albo czerwoną kartką. Wszystkie najnowsze zmiany w futbolu są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Teraz każdy sędzia, trener, piłkarz, komentator czy kibic na świecie może poznawać Przepisy Gry, sięgając po swój smartfon i ściągając pierwszą oficjalną aplikację The IFAB w sklepach Google Play albo App Store. Wcześniej były one dostępne tylko w formie drukowanej książki albo online na stronie internetowej.

Piłka nożna na światowym poziomie

Międzynarodowa Rada Piłkarska powstała w 1886 roku i do dziś jako jedyna organizacja na świecie ustala Przepisy Gry, które obowiązują we wszystkich meczach, m.in. rozgrywkach polskiej Ekstraklasy. To również ona co roku aktualizuje przepisy, decydując o tym, jak zmienia się futbol.
Pierwsza odsłona aplikacji stworzonej wspólnie z Grupą Me & My Friends jest przede wszystkim skierowana do profesjonalistów – sędziów piłkarskich, którzy stosują Przepisy Gry podczas meczów. Jest dostępna w czterech oficjalnych językach organizacji The IFAB: angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim.

Misją The IFAB jest przybliżanie Przepisów Gry w globalny, maksymalnie dostępny sposób. W ten sposób zwiększamy też wiedzę kibiców, piłkarzy i trenerów, ich zrozumienie dla decyzji sędziów oraz szacunek do samej gry, co wpisuje się w nasze strategie. Z tych powodów pierwsza oficjalna aplikacja mobilna jest przełomowym momentem dla The IFAB jak i całego świata piłki nożnej – podkreśla Łukasz Brud, Sekretarz The IFAB.

Do tej pory aplikacja była pobierana na sześciu kontynentach, w 188 krajach. Globalne grono odbiorców jest istotne dla Międzynarodowej Rady Piłkarskiej, która odgrywa kluczową rolę w światowym futbolu, ale do 2016 roku nie miała własnej strony internetowej ani profili w mediach społecznościowych, pozostając organizacją bliżej znaną raczej ekspertom i sędziom niż milionom fanów.

The IFAB i Me & My Friends w jednej drużynie od 3 lat

Międzynarodowa Rada Piłkarska została zarejestrowana jako niezależna organizacja w 2014 roku i od tamtej pory konsekwentnie stawia na nowoczesną i otwartą komunikację. Za digitalową transformację jednej z najstarszych organizacji sportowych na świecie odpowiada Grupa Me & My Friends. Długofalowa współpraca z The IFAB rozpoczęła się w marcu 2016 roku, kiedy polska agencja interaktywna wygrała przetarg na przygotowanie i wdrożenie portalu internetowego.
Premiera serwisu theifab.com miała miejsce w maju 2016 roku, tuż przed Mistrzostwami Europy we Francji. W tym samym czasie agencja uruchomiła również oficjalne profile organizacji w mediach społecznościowych – na Facebooku i Twitterze. W następnej kolejności, Grupa Me & My Friends zaprojektowała sklep internetowy, gdzie każdy zainteresowany może zamówić swój egzemplarz książki z prawami gry (co roku z takiej możliwości korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób). Aktualne przepisy są również dostępne w formie cyfrowej w kilkunastu językach, także po polsku.

Aplikacja mobilna, która jest dostępna od 31 maja 2019 roku, to kolejny etap wkładu polskiej drużyny składającej się ze specjalistów w dziedzinie marketingu, komunikacji i wdrożeń technologicznych w digitalizację świata piłki nożnej i dopiero początek rewolucyjnych zmian, jakie mamy w planach. Rozwój aplikacji o kolejne języki i funkcjonalności, będące odpowiedzią na potrzeby użytkowników, to pierwsze wyzwania, jakie przed nami stoją. Równocześnie prowadzimy razem z The IFAB kilka ogromnych projektów, których celem jest usprawnienie procesów nie tylko wewnątrz organizacji piłkarskich, ale też poza nimi. Poznawanie najbardziej popularnego sportu na świecie od kulis i realny wpływ na jego działanie sprawiają, że czujemy się na co dzień jak dzieciaki wychodzące ręka w rękę z piłkarzami na murawę podczas mistrzostw świata – podsumowuje Katarzyna Budzyń, CMO Grupy Me & My Friends.

Na co dzień Grupa Me & My Friends wspiera The IFAB w komunikacji oraz przybliżaniu Przepisów Gry. Każdego miesiąca Międzynarodowa Rada Piłkarska odpowiada na setki pytań, które pochodzą zarówno od profesjonalistów jak i amatorów. Nowa aplikacja mobilna sprawia, że Przepisy Gry stają się dla nich dostępne w jeszcze wygodniejszej formie.

Jak działa aplikacja?

Aplikacja mobilna zawiera aktualne i kompletne Przepisy Gry w piłkę nożną 2019/20, a także m.in. praktyczne wskazówki dla sędziów czy protokół VAR (ang. Video Assistant Referees, system powtórek wideo). Przedstawia opis wszystkich najnowszych zmian wraz z wyjaśnieniem, dlaczego zostały wprowadzone przez The IFAB. Pozwala też zobaczyć, jak tekst konkretnych przepisów zmienił się w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Dzięki aplikacji do sprawdzenia Przepisów Gry nie jest konieczne ani wertowanie ponad 200 stron książki ani nawet dostęp do internetu. Wybrane przepisy można pobrać i korzystać z nich później w trybie offline. Użytkownik w wygodny sposób tworzy notatki, dodaje ulubione rozdziały czy podkreśla najistotniejsze treści, żeby mieć je w jednym miejscu i zawsze pod ręką.

Więcej informacji

Strona www: https://www.theifab.com/home
Aplikacja mobilna z przepisami gry w piłkę nożną: https://www.theifab.com/logapp/
Aplikacja mobilna (Android): http://bit.ly/LawsAppAndroid
Aplikacja mobilna (iOS): http://bit.ly/LawsApp_iOS
Oficjalny profil na Facebooku: https://www.facebook.com/theifab/
Oficjalne konto na Twitterze: https://twitter.com/TheIFAB

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także