Konferencje

Polacy wydali prawie miliard złotych BLIKIEM w czasie weekendu Black Friday

Podczas 4 dni obejmujących dwa marketingowe wydarzenia – Black Friday i Cyber Monday użytkownicy wykonali BLIKIEM ponad 7,3 miliona transakcji o łącznej wartości blisko 2,2 mld zł. Najistotniejszą część stanowiły oczywiście zakupy w internecie – 6,4 mln transakcji, o wartości 884 mln zł. Najwięcej transakcji wykonano w Czarny Piątek, 27 listopada.

Internetowy BLIK Friday

Podczas tegorocznego Black Friday padł rekord transakcji BLIKIEM w internecie – było ich łącznie 1,9 miliona. To prawie dwa razy więcej niż tego samego dnia rok temu, kiedy użytkownicy w sieci płacili nieco ponad milion razy. 27 listopada br. użytkownicy zrobili w sieci zakupy za 300 mln zł (rok wcześniej było to 147 mln). Kolejne dwa dni były również zakupowo intensywne – w sobotę odnotowano 1,2 mln transakcji, a w niedzielę aż 1,5 mln. Poniedziałek – czyli Cyber Monday, przyniósł kolejny wzrost płatności w sieci – było ich 1,6 mln, o wartości 228 mln zł.

– Dla handlu to bardzo dobra wiadomość, że z roku na rok popularność zakupowych świąt, wokół których organizowane są liczne akcje marketingowe, rośnie. Widzimy, że liczba transakcji oraz ich wartość w tym okresie jest prawie dwa razy większa niż rok wcześniej i aż 4 razy większa niż w 2018 roku – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności operatora BLIKA – Tylko w cztery dni użytkownicy BLIKA wydali na zakupy blisko miliard zł, dla porównania – w całym trzecim kwartale wartość transakcji w sieci i tradycyjnych terminalach wyniosła 9 mld – dodaje.

W tym roku sprzedawcom udało się także wykorzystać potencjał tzw. Cyber Monday, który w poprzednich latach nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem klientów. Liczba transakcji w sieci wzrosła z 879 tys. rok temu do 1,6 mln ,a więc o 90 proc. a wartość zakupów w sieci w poniedziałek 30 listopada wzrosła ze 106 do 228 mln zł.

Tradycyjny handel również urósł mimo pandemii

W czasie czterech dni od piątku do poniedziałku użytkownicy chętnie wykorzystywali BLIKA także do płatności w stacjonarnych sklepach. W tym czasie odnotowano blisko 500 tys. transakcji – rok temu było to 280 tys. transakcji. Wartość zakupów wyniosła 31,5 mln wobec niecałych 16 mln zł w 2019 roku.

– Przez ostatnie pół roku popularność zakupów w internecie bardzo wzrosła, nieraz po prostu zastąpiła handel stacjonarny. Dziś, kiedy galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe są znów otwarte, Polacy coraz chętniej płacą w nich BLIKIEM – mówi Dariusz Mazurkiewicz – Potwierdzeniem tego jest fakt, że od Black Friday do Cyber Monday odnotowaliśmy nie tylko wzrost transakcji w terminalnych, ale także spadek, rok do roku, liczby wypłat gotówki z bankomatów. W 2019 roku w te 4 dni było to 282 tys. transakcji, w tym roku – 263 tys. Chociaż wartość tych wypłat była nieco wyższa niż rok temu. Ten trend widzimy jednak od początku pandemii – użytkownicy rzadziej wypłacają pieniądze z bankomatów, jednak wybierają wyższe kwoty – dodaje.

Od początku roku użytkownicy BLIKA zrealizowali już blisko 300 mln. Na koniec września z BLIKA aktywnie korzystało 6 mln osób, czyli ponad pół miliona więcej niż w kwartał wcześniej. Łączna wartość zrealizowanych transakcji w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku przekroczyła 38 mld zł. Choć wciąż królują zakupy w internecie, to wyraźnie rośnie popularność przelewów na numer telefonu BLIK.

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 95 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). PSP stale rozwija możliwości BLIKA tak, aby system był jak najbardziej funkcjonalny dla jego użytkowników. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowego i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS.

Udostępnij
Zobacz także