Konferencje
Mobile Trends
Ojciec z córką na morskiej plaży

Ze smartfonem na wakacje. Polecamy aplikacje i usługi na czas dystansu społecznego

Zbliża się ostatni miesiąc wakacji, z którego wiele osób będzie chciało skorzystać, mimo wciąż panujących obostrzeń sanitarnych. W minimalizowaniu ryzyka infekcji i w dbaniu o zdrowie w podróży może pomóc smartfon. Polecamy usługi i aplikacje mobilne przydatne w czasie wakacyjnego dystansu społecznego.

mObywatel, czyli ważne dokumenty i e-recepty pod ręką

Oprócz wirtualnego dowodu tożsamości (mTożsamość) w aplikacji mObywatel znajduje się również link do oficjalnych zaleceń dotyczących koronawirusa oraz telefon alarmowy. Na wypadek zagranicznych wojaży w zakładce „Polak za granicą” znajdziemy natomiast informacje na temat obostrzeń i zagrożeń panujących w różnych krajach świata (w czasie dystansu społecznego i nie tylko).

  

W razie gdybyśmy chcieli zrealizować w podróży e-receptę, zyskamy do niej dostęp z poziomu aplikacji. Studenci i uczniowie mogą natomiast dodać do mObywatela swoje legitymacje, które uprawniają ich do zniżek w kinach, muzeach, teatrach etc.

mObywatel pozwala także bezstykowo przekazać drugiej osobie informacje, np. z dowodu osobistego, poprzez wygenerowanie i skanowanie kodu QR. Kierowcy, którzy zarejestrowali swoje samochody, w zakładce mPojazd zyskają z kolei dostęp do informacji o pojeździe – ubezpieczeniu, dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Apple Pay, Google Pay umożliwią bezstykowe płatności

Aby ograniczyć kontakty w trakcie wakacyjnych zakupów w sklepach stacjonarnych, warto skorzystać z płatności mobilnych. Usługi takie jak Google Pay lub Apple Pay pozwalają na zarejestrowanie fizycznej karty płatniczej w aplikacji i płatności przy terminalu (jeśli nasz smartfon posiada NFC).

Na czas pandemii najwięksi operatorzy kart płatniczych, Visa i Mastercard, ogłosili nawet zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN (z 50 do 100 złotych).

Przy czym posiadacze iPhone’ów, potwierdzając transakcję TouchID lub FaceID, zwykle nie muszę w ogóle wpisywać PIN; nawet po przekroczeniu limitu (jeśli terminal w sklepie został odpowiednio skonfigurowany). Płatności tego typu pozwalają ograniczyć nasz kontakt z gotówką – banknotami i monetami.

Mobilet i SkyCash, czyli podróż bez parkomatów i biletomatów

Jeśli w trakcie wakacji musimy poruszać się po mieście komunikacją miejską obowiązuje nas noszenie maseczki. Aby ograniczyć kontakty związane z zakupem biletu w kiosku lub automacie, możemy skorzystać z aplikacji we własnym smartfonie. Służą temu np. Mobilet lub SkyCash. W tej pierwszej aplikacji kupimy bilety w 51 miastach takich jak Częstochowa, Gniezno, Kielce, Kraków, Poznań, Toruń i Warszawa.

 

Podróżując własnym środkiem transportu możemy skorzystać z kolei z wirtualnych biletów parkingowych, ograniczając kontakt z parkomatami. Wystarczy wprowadzić do aplikacji nr rejestracyjny swojego pojazdu i opłacić godziny parkingowe (w ponad 120 miastach).

ProteGo Safe poinformuje o ryzyku zakażeniem

Celem aplikacji Protego Safe jest powiadamianie użytkownika o możliwym kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem. Kontakt z innymi użytkownikami aplikacji jest rejestrowany przez Bluetooth. W momencie kiedy dany użytkownik zdiagnozuje u siebie koronawirus, może powiadomić o tym innych użytkowników, którzy mieli z nim dłuższy kontakt. Aplikacja pomoże też w ocenie ryzyka infekcji.

 

Skuteczność Protego zależy jednak od tego, ile osób ją zainstaluje i czynnie wykorzysta. Według danych ze sklepu Google Play zainstalowało ją tylko nieco ponad 100 tys. użytkowników. Zagraniczni turyści w Polsce zwracają natomiast uwagę na brak obsługi przez aplikację języka angielskiego.

Premiera aplikacji wiązała się także z kontrowersją wokół prywatności i anonimowości użytkowników. Dlatego w czerwcu Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło jej nową wersję, która przechowuje dane wyłącznie na urządzeniu użytkownika. Dane są więc rozproszone, a nie scentralizowane.

Odpowiedzialne zachowanie w czasie dystansu społecznego

W trakcie korzystania z opisanych wyżej usług i aplikacji warto pamiętać również o regularnym dezynfekowaniu smartfona, myciu rąk i w miarę możliwości – noszeniu maseczki (bez wkładania i wyjmowania jej z torby). Z jednej strony fakt, że państwowe i prywatne aplikacje oferują coraz większy pakiet usług i informacji o nas samych może niepokoić. Z drugiej strony jest to element cyfryzacji i unowocześnienia państwa, który miejmy nadzieję, pozwoli na bardziej bezpieczne spędzenie wakacji.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także