Konferencje
Mobile Trends

Richard Branson inwestuje w SatRevolution – 120 mln złotych dla polskiego startupu!

Polska firma, trudniąca się produkcją nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych, pozyskała finansowanie od Virgin Orbit. Spółki zawarły umowę 14 grudnia 2021 r., podczas eventu World Satellite Business Week. Nie jest to jedyna dobra wiadomość dla kosmicznego startupu – spółka ogłosiła również współpracę z NextGen Acquisition Corp.

Coraz więcej mówi się o tym, że rok 2022 będzie rokiem, w którym spojrzymy ponad chmury. Czy to w kontekście wycieczek orbitalnych, nowych projektów NASA we współpracy z Elon’em Muski’em, czy też coraz większe inwestycje w obszar urządzeń o iście kosmicznym przeznaczeniu.

Beneficjentem tego zainteresowania stała się polska spółka SatRevolution. Firma zajmuje się obserwacją Ziemi i podejmuje się próby zrozumienia zjawisk na niej występujących, poprzez gruntowną analizę przesyłanych z przestrzeni kosmicznej zdjęć. Wszystkie rejestrowane zmiany dają pełny obraz biegu naszej planety. W końcu ” pojedynczy obraz znaczy tysiąc słów, a tysiąc obrazów oznaczać będzie fascynującą i pełną opowieść o historii poszczególnego miejsca” – jak piszą na stronie głównej satrevolution.com

30 mln USD dla SatRev!

Jak donosi witryna mamstartup.pl  ponad dwa lata temu SatRevolution powołała do życia konsorcjum z Virgin Orbit i kilkunastoma polskimi uczelniami. Mieli na celu zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na Marsa.

W czerwcu 2021 roku obie spółki postanowiły zawęzić swoje biznesowe relacje. Virgin Orbit i SatRevolution są w trakcie wypracowywania biznesowych zastosowań dla nanosatelitów. Na ten cel Branson przeznaczył spółce partnerskiej 30 milionów dolarów.

Domniemuje się, że ich wspólna oferta może obejmować usługi hostowania ładunków na LauncherOne lub gotowe wdrożenia usług kosmicznych. 

Wysiłki partnerów mają wesprzeć rozwijający się polski przemysł kosmiczny. Virgin Orbit i SatRev mają poszukiwać nowych możliwości dla krajowych usług wynoszenia na orbitę i kolejnych misji kosmicznych. Chcą też nadal kontynuować współpracę z kilkoma czołowymi polskimi uczelniami badawczymi w ramach konsorcjum Polish Mission to Mars, które pracuje nad stworzeniem serii misji na sąsiadującą z nami planetę, nazwaną imieniem rzymskiego boga wojny..

Polskie satelity mogą  rozwiązywać problemy z: monitorowaniem zasobów energetycznych rolnictwa precyzyjnego; logistyką obronną i wywiadowczą czy w końcu wykorzystać swój potencjał w monitorowaniu infrastruktury transportowej i wytyczania jej newralgicznych punktów do rozwoju.

Nazwisko Richarda Bransona to poważna marka osobista. Jego firma – Virgin Orbit dostarczyła na orbitę satelity odpowiadające za bezpieczeństwo narodowe, międzynarodowy przesył informacji, satelity do usług komercyjnych, a także cywilnych.

 Dzięki naszej stałej współpracy, Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko – aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit, polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej na dobre – informuje komunikat prasowy dyrektora generalnego Virgin Orbit Dan Hart.

SatRevolution rośnie na naszych oczach!

Jak piszą dziennikarze, w innym artykule mamstartup.pl, nie jest to jedyny, ubiegłoroczny sukces polskiego producenta nanosatelit. W sierpniu 2021 roku SatRev połaczyła się z EasyCALL.pl, która jest firmą projektującą infrastrukturę i doświadczenia w obszarze telekomunikacji.

Podbój rynku kosmicznego przez Polaków nie powinien nas szokować mając w pamięci nazwiska Mikołaja Kopernika, Franciszka Abdona Ulińskiego, Jacka Walczewskiego, czy Mirosława Hermaszewskiego.

Jest to dobra informacja nie tylko dla SatRevolution, ale dla wszystkich Polaków i całego naszego rynku. Potencjał naszych spółek dostrzegany jest przez zagraniczny kapitał, który może wspomóc innowacje i rozwój w naszym kraju. Redakcja Mobile Trends jest dumna z polskiego wkładu w rozwój kosmicznej technologii i życzy samych sukcesów – nie tylko w próżnii!

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także