Konferencje

Polski startupowiec laureatem prestiżowej nagrody Instytutu Aspen dla młodych liderów

24-letni Michał Tarnowski otrzymał nagrodę Aspen Central Europe Leadership Award. To pierwszy Polak uhonorowany tym wyróżnieniem.

Nagroda międzynarodowego Instytutu Aspen przyznawana jest za aktywne promowanie odpowiedzialnego obywatelstwa, przywództwa opartego na wartościach oraz za tworzenie innowacji, które pozytywnie wpływają na społeczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Podczas zdalnej gali przewodniczący Instytutu, Ivan Hodáč podkreślił, że Michał Tarnowski stworzył i kieruje dwiema edukacyjnymi platformami, rozwija także Akademię Wiedzy Obywatelskiej – organizację pozarządową, która promuje wśród młodych Polaków wiedzę o służbie cywilnej.

Pochodzący ze Szczecina Michał Tarnowski jest absolwentem Uniwersytetu Oxfordzkiego. Po studiach w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski, aby zaangażować się w tworzenie startupów edukacyjnych, działania wolontariackie oraz w działalność obywatelską.

Laureat podkreśla, że wyróżnienie od tak uznanej organizacji jak Aspen Institute dodaje skrzydeł. “To także duża odpowiedzialność, chciałbym dawać przykład młodszym koleżankom i kolegom, że warto jest walczyć o lepszą rzeczywistość”. – dodał. Podczas laudacji zaznaczył, że młode pokolenie jest coraz bardziej aktywne w walce o lepsze jutro, czego najlepszym dowodem jest młodzieżowy strajk klimatyczny czy protesty organizowane w ostatnim czasie w Polsce, często także przez młodzież licealną.

Nagroda Instytutu Aspen była przez lata przyznawana światowym liderom, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju Europy Centralnej. Laureatami byli m.in. amerykański senator John McCain i sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Od ubiegłego roku wyróżnienie przyznawane jest młodym aktywistom działającym na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszym regionie.

Kim jest Michał Tarnowski?

Michał Tarnowski na University of Oxford studiował na kierunku łączącym nauki polityczne, ekonomię i filozofię. Angażował się w działania polskiej społeczności studenckiej i współprzewodniczył fundacji Project Access Polska, która pomaga polskim licealistom dostać się na najlepsze zagraniczne uczelnie. Po studiach wrócił do Polski i zajmuje się edukacją. Współzałożył startup edukacyjny www.nativated.com, który oferuje lekcje angielskiego online z native speakerami z Oksfordu i Cambridge. Od marca 2020 roku rozwija także drugi startup – www.nauczeni.pl, który oferuje kompleksowe rozwiązanie technologiczne dla nauczycieli do prowadzenia korepetycji online. W ramach Nauczeni.pl zorganizował akcję społeczną #UczęDlaBohaterów – darmowe lekcje dla dzieci osób walczących z COVID-19. Inicjatywa dotarła też do Rosji i Kazachstanie jako TeachingForHeroes, gdzie odbyło się ponad 6 tysięcy bezpłatnych korepetycji.

Tarnowski rozwija także Fundację Akademia Wiedzy Obywatelskiej – organizację, która wprowadza nowoczesną edukację obywatelską do szkół, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie.

Udostępnij
Zobacz także