Konferencje
Mobile Trends

Polskie mobilne startupy DailyArt, Listonic oraz Everytap wyróżnione przez Google

Mobilny kurator sztuki. Cyfrowa lista zakupów na smartfona. Wirtualny program lojalnościowy dla restauracji wykorzystujący beacony. Wszystkie te pomysły łączy jedno – powstały w polskich startupach i przerodziły się w aplikacje. Teraz zostały wyróżnione przez przez Google jako najlepsze przykłady sukcesów w polskiej branży mobilnej.
Dzięki wyróżnieniu, twórcy z polskich startupów DailyArt, Listonic oraz Everytap mają okazję, wraz z firmami z 35 krajów, podzielić się ze światem swoimi historiami, pomysłami oraz zainspirować innych do rozwoju w Internecie w ramach programu „Napędzamy polskie sukcesy” oraz większej inicjatywy A Growth Engine for Europe. Wszystkie projekty i firmy (w tym polskie Everytap, DailyArt oraz Listonic) biorące udział w tej inicjatywie korzystają z narzędzi opracowanych przez Google. Sporą rolę dla wyróżnionych twórców odgrywa system Android. Korzysta z niego 65% użytkowników Evertapa, a twórcom DailyArt oraz Listonica system Google służy za podstawową platformę mobilną tworzenia aplikacji.

Przyjrzyjmy się wyróżnionym, polskim startupom

DailyArt określiłem we wstępie cyfrowym kuratorem sztuki. Dlaczego? Otwierając aplikację każdego dnia zobaczymy w niej inne dzieło sztuki oraz związaną z nim, krótką historię. Dzięki apce nie tylko poszerzymy więc wiedzę o kulturze, ale zyskamy też okazję, by zabłysnąć ciekawostkami wśród znajomych albo na wykładach. Apka funkcjonuje jedynie w języku angielskim i nie powinno to dziwić, ponieważ popularność święci przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Twórcy DailyArt pod adresem: www.support.getdailyart.com zbierają także fundusze na rozwój swojej aplikacji.

Pełna nazwa aplikacji „Wygodna lista zakupów Listonic” mówi chyba wszystko o jej przeznaczeniu, jednak należy zwrócić też uwagę na to jak dobrze rozbudowano jej pierwotną funkcję. Listami zakupów możemy dzielić się z innymi użytkownikami (jedna osoba układa listę, druga kupuje), tworzyć je z przepisów kulinarnych znalezionych w Internecie (świetny, warty rozbudowy pomysł!), a także przeglądać promocyjne ceny produktów z naszej listy w okolicznych sklepach. W przyszłości twórcy Listonica celują także w rozwój związany z Internetem rzeczy. W końcu fajnie byłoby gdyby aplikacja po połączeniu się przez Internet z lodówką sama ułożyła nam listę produktów, których zaczyna w niej brakować.

Everytap to właściwie wirtualna karta lojalnościowa do restauracji i firm w największych miastach Polski. Klient nie musi już trzymać przy sobie dodatkowych porcji papierowych kuponów, a z promocji dla stałych klientów skorzysta wyciągając smartfona i łącząc się ze beaconem zamieszczonym w danym lokalu. Aplikacja oferuje ponadto znacznie więcej – możemy zdalnie zamawiać w niej jedzenie (do odbioru na miejscu) i usługi płacąc za nie kartą, sprawdzić promocje w najbliższych restauracjach albo wydać w nich punkty na prezenty. Twórcy Everytapa przenieśli więc znany od dawna marketingowy pomysł do cyfrowej rzeczywistości w pełni wykorzystując jego potencjał. Między innymi za to otrzymali nagrodę dla najlepszego mobilnego startupu na gali Mobile Trends Awards 2014.

Świetne pomysły z rzeczywistości przeniesione na urządzenia mobilne

Wszystkie wymienione wyżej aplikacje oprócz polskiego pochodzenia łączy też wykorzystanie narzędzi Google i systemu Android. Widać to także w ich prostocie, estetyce i interfejsie, zbliżonym do tych tworzonych w Mountain View. Jak powiedział Przemek Pardel, Developer Relations Community Manager w Google:

“Polska i Europa Środkowo-Wschodnia mają jeden z najbardziej zaawansowanych ekosystemów deweloperskich na świecie. Większość programistów to profesjonalni deweloperzy mobilni, choć nadal przede wszystkim wykonujący prace zlecone, raczej niż tworzący własne produkty. Dlatego oferujemy nie tylko technologie, ale też szerokie wsparcie. Cieszy nas, gdy widzimy, jak nasze technologie pomagają zmieniać świetne pomysły w kwitnący biznes. Przykłady DailyArt, Everytap i Listonic pokazują, że aplikacje mobilne na platformę Android tworzone przez polskie startupy są produktami najwyższej jakości, które z powodzeniem mogą konkurować na rynku zarówno europejskim jaki i światowym, przy okazji pokazując, jak potężnym narzędziem jest platforma mobilna Android w rękach profesjonalistów”.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także