Konferencje

Pomoc niepełnosprawnym czy niebezpieczeństwo? O ułatwieniach dostępu na Androidzie

Usługa ułatwień dostępu w Androidzie to potężne narzędzie, które pozwala osobom niepełnosprawnym łatwiej korzystać z urządzeń mobilnych. Jest także ulubionym narzędziem przestępców chcących przejąć kontrolę nad urządzeniem. Zespół Bitdefender postanowił przyjrzeć się Usłudze ułatwień dostępu na Androidzie. Dlatego w tym artykule przeanalizujemy, w jaki sposób może nam zagrażać dawanie aplikacjom niepotrzebnych dostępów oraz jak możemy się zabezpieczyć przed działaniami hakerów na Android.

Usługa ułatwień dostępu to uprawnienie rzadko przywoływane przez aplikacje, które nie mają nic wspólnego z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym przydatnych funkcji. Jej możliwości są dobrze znane i bardzo niewiele oficjalnych aplikacji będzie je niepotrzebnie wykorzystywało w obawie, że ściągnie na siebie gniew Google.

Z drugiej strony producenci złośliwych aplikacji nie mają takich samych skrupułów, gdy wywołują uprawnienia ułatwień dostępu. Wiele rodzajów złośliwego oprogramowania będzie próbowało uzyskać dostęp do tej opcji w celu przejęcia kontroli i monitorowania urządzeń.

Jeśli chodzi o pobieranie lub instalowanie aplikacji innych firm na urządzeniach, nie ma wątpliwości, że Android jest liderem w tej kategorii. Jednak ta sytuacja otwiera również możliwość zainstalowania złośliwego oprogramowania, które będzie próbowało uzyskać dostęp do urządzeń i wywołać uprawnienia dostępu.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na usługi ułatwień dostępu?

 Z usługi ułatwień dostępu można korzystać na niezliczone sposoby, aby pomagać ludziom, a oficjalne stanowisko Google jest takie, że ​​z tej funkcji powinny korzystać tylko odpowiednie aplikacje przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Niestety wielu producentów aplikacji na Android swego czasu implementowało w swoich programach praktycznie wszystkie możliwe dostępu do urządzeń użytkowników, w tym usług ułatwień dostępu.

W nowoczesnych urządzeniach z Androidem już tak nie jest. Teraz tylko wtedy, gdy aplikacja potrzebuje określonego uprawnienia, użytkownik udzieli go jawnie. W rzeczywistości aplikacja musi określić, dlaczego potrzebuje tego konkretnego pozwolenia. Na przykład, po co zapewniać aplikacji pogodowej dostęp do SMS-ów i połączeń telefonicznych?

Właściciele smartfonów i tabletów z Androidem muszą pamiętać, że usługi ułatwień dostępu mają ogromną moc. Powinniśmy natychmiast wzbudzić podejrzenia, gdy aplikacja poprosi o uprawnienia w tym obszarze.

Oto lista tego, co atakujący mogą zrobić, korzystając z ułatwień dostępu

  • Usługa ułatwień dostępu może zobaczyć wszystko, co jest wyświetlane na ekranie i wprowadzić dane zgodnie z poleceniami użytkownika.
  • Zezwolenie na uprawnienia dostępu może narazić właściciela urządzenia na ryzyko finansowe i osobiste. Atakujący mogą kraść poufne informacje, takie jak dane bankowe i inne dane osobowe (wiadomości z czatów, kod PIN, hasła do różnych kont, kontakty i wiele innych).
  • Złośliwe oprogramowanie, takie jak trojany bankowe, może wykorzystywać tę usługę do wyświetlania przeźroczystych nakładek, które oszukują użytkowników i kradną ich dane uwierzytelniające przy użyciu fałszywej aplikacji lub strony banku.
  • Trojany można umieścić na aplikacjach bankowych i prawie na wszystkich innych aplikacjach w tym także na Ustawieniach. Dzięki ułatwieniu dostępu trojany bankowe mogą odczytywać dane uwierzytelniające, podczas gdy użytkownicy wpisują je w rzeczywistej aplikacji bankowej. W rzeczywistości może to posunąć się tak daleko, jak symulowanie klikania przycisków i wykonywania przelewów pieniężnych.
  • Wraz z uprawnieniami administratora urządzenia złośliwe oprogramowanie może robić wszystko na urządzeniu (tj. wysyłać SMS-y, przekierowywać połączenia etc.).
  • Aby zapewnić trwałość, złośliwe oprogramowanie może uniemożliwić użytkownikowi jego odinstalowanie.

 W jaki sposób zabezpieczyć smartfon z Androidem?

Użytkownicy Androida mogą zachować bezpieczeństwo, instalując rozwiązania zabezpieczające, takie jak systemy antywirusowe, które mogą stanowić proaktywny środek przeciwko zagrożeniom, które jawnie nadużywają możliwości ułatwień dostępu. Pamiętajmy także o tym, aby nie otwierać załączników do wiadomości e-mail od nieznanych nadawców, nie klikać łączy w podejrzanych wiadomościach, a także być zawsze podejrzliwym w stosunku do każdej aplikacji proszącej o uprawnienia dostępu – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło:  Marken Systemy Antywirusowe

Udostępnij
Zobacz także