W tym wpisie omówimy najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu portfolio fotograficznych. Niektóre z tych błędów mogą zdawać się absurdalnymi, ale wciąż wielu ludzi je robią. Więc, jeśli jesteś zawodowym fotografem i masz zamiar sprzedawać swoje zdjęcia – zapraszamy do czytania!
Design
Zanim zainstalujesz Joomle i zaczniesz przeglądać szablony w temacie Fotografia, zastanów się nad tym jak powinna wyglądać Twoja strona. Zastanów się nad schematem kolorów przyszłego portfolio, nad grafikami, nad układem elementów.
Jeśli zdecydowałeś się na gotowe rozwiązania, pamiętaj, że portfolio fotografa powinno być galerią Twoich zdjęć. Wybierając szablony Joomla przeglądaj się do tych, które są zaprojektowane w minimalistycznym stylu i nie są przeciążone przez mnóstwo różnych elementów projektowych. Design jest jednym z elementów, który ma wpływ na budowanie nastroju przy oglądaniu Twojego portfolio, więc nie powinien przeszkadzać w przeglądaniu zdjęć.
Zawartość
Trzy najczęściej popełniane błędy: niewielka ilość zdjęć, nadmiar zdjęć, dodawanie do portfolio słabych zdjęć. I jeśli 2 pierwsze można lekko usunąć, to nad ostatnim trzeba popracować. Każde portfolio fotograficzne powinno prezentować wysoki poziom umiejętności autora zdjęć. Przed dodawaniem zdjęć do galerii warto poprosić kogoś z doświadczeniem w fotografii o obiektywną ocenę.
Teksty
Ponieważ tworzysz portfolio aby sprzedawać swoje usługi, wszystkie teksty witryny powinny być zorientowane właśnie na to. Strona „Bio” jest jednym z najważniejszych działów portfolio, więc polecam skupić się na zawartym w niej tekście. Unikaj wszelkiego rodzaju wymówek i zastanów się w jaki sposób można najlepiej zachęcić przyszłych klientów.
Nazwy
Zastanów się nad tym, jakie wrażenie mają sprawiać zdjęcia. Dla każdej kategorii portаolio wybierz nazwą, który jak najlepiej odzwierciedla jej zawartość. Zły wybór nazwy kategorii psuje wrażenie jakie chcesz sprawić swoimi zdjęciami.
Ładowanie strony
Ponieważ po 3 sekundach większość użytkowników zamyka stronę, średni czas ładowania strony domowej nie powinien przekraczać tego czasu. Aby uniknąć tego błędu sprawdź: serwer (szybkość ładowania Twojej strony zależy od szybkości łącza i czasu odpowiedzi), pliki na stronie (duża ilość zdjęć lub innych plików ma wpływ na ładowanie strony), a także grafikę (źle skompresowane zdjęcia też mogą stać się powodem do zwiększenia czasu ładowania stron). W Sieci można znaleźć mnóstwo różnych narzędzi, które pomogą zoptymalizować swoją stronę pod kątem szybkości.
Więcej szablonów można znaleźć tutaj: https://www.templatemonster.com/pl/kategoria/szablony-fotografia/