Konferencje

Tam i z powrotem z Mapami Google – jak korzystać z nich efektywnie w trakcie wakacji?

Dla niewtajemniczonych Mapy Google mogą wydawać się nieskomplikowanym narzędziem, którego możliwości ograniczają się do wyszukiwania miejsc lub prostych tras. Jeśli zagłębimy się jednak w możliwości mobilnej aplikacji to odkryjemy, że pozwala ona praktycznie w całości zaplanować wakacyjną wycieczkę. W niniejszym artykule prezentujemy jak krok po kroku przygotować taki letni wypad wspomagany Mapami Google.

Pobierz Mapy offline przez Wi-Fi

Jeśli wybierasz się w nieznane miejsce, a obawiasz się utraty łączności z siecią lub też nie chcesz korzystać z danych komórkowych, możesz ściągnąć wybrany wcześniej obszar Mapy Google przez Wi-Fi. W tym celu wybierz ikonę menu w lewym górnym rogu aplikacji (tzw. hamburger), a następnie wejdź w Mapy offline. W tym miejscu możesz wskazać obszary, które zechcesz pobrać do pamięci urządzania lub na kartę SD (można zmienić to w ustawieniach zapisywania danych). Obszar lokalny, np. Krakowa i okolic, zajmie około 37MB pamięci, a obszar całego województwa nawet 4 razy tyle. Dlatego z aplikacji warto korzystać tylko przez Wi-Fi (apka posiada przeznaczony do tego tryb) oraz właśnie dzięki pobranym wcześniej danym.

   

Zaplanuj wycieczkę – zapisz i oceń ciekawe obiekty

W zakładce Twoje miejsca można z kolei zapisać na później obiekty warte odwiedzenia, a po skończonej wycieczce, zaznaczyć ulubione miejscówki. Takie gotowe listy oraz trasy możemy udostępniać znajomym. W kategorii „nadchodzące” wyświetlą się natomiast zaplanowane lokalizacje np. hotelu, który przesłał nam na Gmaila potwierdzenie rezerwacji pokoju.

   

Włącz Tryb Samochodowy

By dojechać na miejsce wypoczynku możemy przełączyć się w obsługiwany głosowo tryb samochodowy (oczywiście jeśli poruszamy się tym środkiem transportu). Następnie wystarczy tylko wywołać program komendą „Ok Google” i wyznaczyć punkt docelowy. Przed wyruszeniem w drogę możliwe jest także wcześniejsze opracowanie trasy dojazdu na komputerze i zdalne wysłanie jej na telefon (od niedawna planowanie uwzględnia także dodawanie przystanków na drodze do celu). Można także włączyć opcję omijania promów, autostrad oraz płatnych odcinków lub wyszukać stacje benzynowe i inne obiekty na wyznaczonej trasie.

Oprócz tego pojawia się też funkcja podglądu dodatkowych szczegółów dotyczących przejazdu: jego długości, natężenia ruchu, korków i robót budowlanych, które można śledzić na bieżąco. Gotową drogę pobierzemy również na urządzenie i np. utworzymy do niej bezpośredni skrót na pulpicie smartfona. Miejsce parkowania samochodu można zamieścić na mapie („klikając” w aktualną lokalizację), by potem łatwo go odnaleźć.

   

Kiedy będziesz już na miejscu…

Oczywiście dzięki zebranym przez Google informacjom, Mapy stają się też świetnym przewodnikiem i nawigatorem dla poruszających się pieszo. Mogą z automatu wyświetlić wskazane i dostępne w pobliżu obiekty (kawiarnie, bankomaty, sklepy), trasy rowerowe, środki transportu publicznego (np. kolejowego). Informacje często nie ograniczają się do godzin otwarcia miejsca. Zdarza się, że zawierają notkę na temat tego kiedy panuje w nim największy ruch oraz ile trwa średni czas wizyty. Kolejnymi ciekawymi opcjami są udostępnienie bieżącej lokalizacji znajomym oraz mierzenie odległości od wyznaczonego punktu (w kilometrach) – na przykład na wypadek gdybyśmy mieli poruszać się niekonwencjonalnymi drogami. Nie zapominajmy też o możliwości podglądania tras w trybie satelitarnym lub Street View.

   

Zostań lokalnym przewodnikiem

Mapy Google pełnią też częściowo rolę aplikacji społecznościowej. W zakładce Twój wkład pozwalają bowiem oceniać odwiedzone obiekty, a także uzupełniać informacje na ich temat (zdjęcia, opisy). Za ich udzielenie Google przyznaje nagrody, którymi są punkty przekładalne na dodatkowe gigabajty na dysku Google Drive. Czasem zostaniemy także prawdziwymi odkrywcami i dodamy do bazy niezawarte jeszcze w niej miejsca. Dzięki temu, wspólnymi siłami, Mapy stają się jeszcze bardziej szczegółowe.

  

Na końcu sprawdź przebytą drogę

W aplikacji Mapy przeglądniesz także twoją oś czasu, czyli zakładkę z dokładną listą odwiedzonych w ostatnim czasie miejsc (np. konkretne muzeum, kino lub restaurację) oraz przebytych tras (godziny oraz odcinki w km). Mogą zawierać one dodatkowe informacje zapisane przez użytkownika oraz zrobione przez niego zdjęcia.
Mapy Google powoli rozwinęły się w złożone narzędzie do planowania podróży, choć rzeczywiście nie tak skomplikowane w obsłudze, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też warto dać im szansę i wykorzystać w trakcie ostatnich wakacyjnych wojaży.

Udostępnij
Zobacz także