Konferencje
Mobile Trends

Producent podzespołów do iPhone'ów pozywa Apple o zdradzanie tajemnic technologicznych

Qualcomm, firma specjalizująca się w produkcji podzespołów i chipów do urządzeń mobilnych (w tym iPhone’ów) oskarżyła Apple o ujawnianie jej tajemnic technologicznych konkurencyjnemu Intel Corp. Jest to kolejny już pozew w trakcie ciągnącej się od miesięcy batalii prawniczej pomiędzy obydwoma firmami. Czy może zagrozić on produkcji iPhone’ów?

Trwa prawna batalia o opłaty licencyjne między Qualcomm’em i Apple

Konflikt prawny między Qualcomm’em i Apple trwa właściwie od początku 2017 roku. Rozpoczął go producent iPhone’ów, który oskarżył swojego dostawcę sprzętu o wykorzystywanie silnej pozycji na rynku chipów do pobierania niesprawiedliwych opłat licencyjnych za opracowane patenty (pozwy padły w USA, Chinach i Wielkiej Brytanii). Niedługo po tym Cupertino przestało płacić Qualcommowi za licencje.
Oskarżony odpowiedział na tę sytuację własnym pozwem twierdząc, że Apple próbuje nieuczciwie uniknąć opłat, choć wykorzystuje opracowane przez Qualcomma technologie (miało chodzić tu o między innymi zarządzanie energią urządzeń, chipy łączności oraz funkcję Force Touch).
Do tej pory, najmocniejszymi żądaniami w związku z całą sprawą była próba zablokowania produkcji i sprzedaży iPhone’ów na terenie Chin oraz ich importu do USA. Sam Qualcomm już wcześniej borykał się z procesami sądowymi w temacie licencji i był karany pieniężnie za „monopolistyczne” praktyki.

Teraz Qualcomm oskarża Cupertino o niedopilnowanie tajemnicy handlowej

Najnowszy pozew dotyczy jednak sprawy związanej z samym procesem produkcyjnym iPhone’ów. Przed 7 generacją swoich smartfonów, Apple wykorzystywało w nich modemy dostarczane przez Qualcomma. Dopiero później zaczęło korzystać z usług innych dostawców.
Qualcomm twierdzi jednak, że Cupertino naruszyło przy tym zasady umowy licencyjnej na opracowane przez firmę oprogramowanie, odpowiedzialne za testowanie współpracy modemów z innymi podzespołami i komunikację z sieciami komórkowymi. Apple miało bowiem udostępnić kod źródłowy oprogramowania Qualcomma nowemu, konkurencyjnemu dostawcy modemów – Intel Corp. Cupertino miało domagać się od Qualcomma poufnych informacji włączając na listę mailową inżyniera Intela. Z kolei jeden z inżynierów Apple, pracujący z Intelem, miał prosić jednego z kolegów, by pozyskał od Qualcomma informacje na temat technologii pobierania danych. Apple ma nie zezwalać też na audyt, który miałby wykazać jak firma wykorzystuje oprogramowanie w procesie produkcji.

Wyświetlacz Samsunga i moduł łączności od Qualcomma – tak powstaje iPhone

Apple nie produkuje sprzętu samodzielnie, a przynajmniej większość części, które wykorzystuje, pochodzi od zewnętrznych producentów (w tym np. Qualcomma, Intela, Sony i Samsunga). Od samych początków firmy jej głównym celem było złożenie tych części tak, by były ze sobą w pełni kompatybilne. Apple zleca więc produkcję, a czasem projekt podzespołów zewnętrznym podmiotom, zamyka elektronikę w ładnej obudowie z logiem jabłuszka i opatruje swoim systemem operacyjnym, przygotowanym z myślą o technicznych możliwościach urządzenia.
Na stronie Bloomberga można podglądnąć jakie podzespoły składały się na kolejne generacje iPhone’ów. Swego czasu w sieci popularny był materiał majsterkowicza, który z zakupionych w Chinach części, złożył sobie własnego iPhone’a 6S za około 300 dolarów.

Jakie mogą być skutki ewentualnego procesu? Nowe iPhony bez technologii Qualcomma

Raczej nie należy spodziewać się, by omawiany pozew i wszystkie sprawy sądowe miały wpłynąć na produkcję lub sprzedaż iPhone’ów (bardziej negatywnie odbijają się one na wynikach finansowych Qualcomma). Przynajmniej jeśli chodzi o próby wstrzymania produkcji w Chinach, gdzie nie było jeszcze takiego precedensu. Według informacji uzyskanych przez The Wall Street Journal Qualcomm nie będzie dostarczał już części dla Apple, a kolejna generacja iPhone’ów i iPadów zostanie wyposażone w moduły Intela, a być może i MediaTeka.

Qualcomm topowym producentem procesorów dla smartfonów z Androidem

Na co dzień Qualcomm sprzedaje ogromne ilości swoich chipów do urządzeń mobilnych (w tym procesorów), ale prawdziwe przychody dają mu właśnie opłaty patentowe od producentów nowoczesnych telefonów. Obejmują one bowiem właściwie wszystkie podstawowe funkcjonalności współczesnych systemów komórkowych. Właśnie dlatego na swojej stronie internetowej Qualcomm przekonuje, że to on jest powodem, dla którego kochamy nasze smartfony. Producenci sprzętu korzystający z jego modułów mogliby się z tym nie zgodzić.
Źródła:
www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-20/apple-sues-qualcomm-over-patent-royalties-in-antitrust-case
www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-13/qualcomm-seeks-china-iphone-ban-escalating-apple-legal-fight
www.bloomberg.com/news/articles/2017-11-02/qualcomm-accuses-apple-of-phone-chip-software-contract-breach
Zdjęcie:
www.qualcomm.com

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także