Konferencje
Mobile Trends

Project Fi, czyli rewolucyjne usługi telekomunikacyjne od Google?

Jak donosi portal Android Police, doszło do wycieku aplikacji od Google. Wynika z niego, że firma może wprowadzić małe zamieszanie na rynku telekomunikacyjnym, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Na razie doszło jedynie do nieoficjalnego wycieku informacji o nowej aplikacji, a co za tym idzie – o nowym projekcie Google, który roboczo nosi nazwę „Project Fi”. Google ma poszerzyć zakres swojej działalności o świadczenie usług bezprzewodowych. Na razie jednak wszystkie informacje mają status plotek i pogłosek.

Aplikacja Tycho

Google ma ponoć poszerzyć swoją działalność o usługi operatorskie w ramach MVNO (ang. Mobile Virtual Network Operator, czyli operator wirtualny). Z usługami wiąże się aplikacja o nazwie Tycho, która pojawiła się na nieoficjalnej grafice prezentującej Nexusa 6 na stronie Amazon. Aplikacja ma służyć do zarządzania kontem u operatora telekomunikacji, podobnie jak w przypadku wielu innych MVNO czy dostawców sieci bezprzewodowej. Ma służyć do płacenia rachunków, dawać dostęp do billingów, zmiany świadczonych usług i i do tym podobnych celów. Innowacje stanowią jednak opcje, które za pośrednictwem aplikacji umożliwiają aktywację nowej taryfy, zmianę numeru telefonu czy dokupienie nowego, zakończenie świadczenia usług czy też ich tymczasowe wstrzymanie. Do tej pory zwykle należało się w tym celu wybrać osobiście do operatora. Dzięki Google zmiana tego typu aspektów umowy z operatorem może być możliwa za pomocą aplikacji mobilnej.
Nowy projekt Google ma również zdecydowanie ułatwić przełączanie się między telefonami. Dzięki Google użytkownik być może będzie mógł zapomnieć o karcie SIM i uciążliwej jej wymianie między urządzeniami. Będzie to możliwe dzięki aplikacji, która zadba o automatyczne przekierowanie połączeń na inne urządzenie, jeśli tylko użytkownika najdzie ochota na tymczasową zmianę sprzętu.

Tajemniczy Project Fi

Cała działalność Google w zakresie telekomunikacji ma nosić nazwę Project Fi. Jednym z głównych celi projektu jest to, aby klienci płacili jedynie za te funkcjonalności, których używają i kiedy ich używają. Stąd też możliwość zawieszenia konta i świadczonych usług. Również niewykorzystane w danym okresie rozliczeniowym transfery mają zostać odliczone od rachunku, aby klient nie musiał za nie płacić. Opłata za transfery wykorzystane ponad taryfę limity ma być stosunkowo niska, w porównaniu do innych usług operatorskich. Opłaty za połączenia i SMSy do osób na terenie Ameryki mają być darmowe, natomiast połączenia międzynarodowe bardzo tanie.
W ramach Projektu Fi Google ma współpracować z operatorami Sprint oraz T-Mobile. Dzięki współpracy z tymi sieciami, telefony być może będą automatycznie przełączać się na bardziej korzystną ofertę, jednak nie wiadomo, jak dokładnie miałoby to funkcjonować.
Istnieje możliwość, że Project Fi zostanie ujawniony i przybliżony zainteresowanym podczas eventu Google I/O 2015, który będzie miał miejsce już w przyszłym miesiącu, 28-29 maja w San Francisco.
Źródło:
http://www.androidpolice.com/2015/04/13/rumor-googles-carrier-project-detailed-in-leaked-app-pay-per-gb-unused-data-refunds-in-app-service-activation-and-more/
http://www.theverge.com/2015/4/14/8409761/googles-mvno-project-fi-leak

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także