Konferencje

Przekształcanie zdjęć 2D w 3D ogólnodostępne na Facebooku

Już niedługo na Facebooku ogólnodostępne staną się posty ze zdjęciami 3D. Do tej pory cieszyli się nimi głównie posiadacze iPhone’ów wyposażonych w dwa obiektywy aparatu.
Nowa funkcja, dostępna przy publikacji postów na Facebooku, pozwala przekształcić zwykłą fotografię lub grafikę w zdjęcie 3D. Najlepiej radzi ona sobie z tworzeniem portretów 3D. Pod warunkiem że tło zdjęcia, które zechcemy w takowy portret przekształcić, będzie kolorystycznie kontrastować np. z ubraniem osoby na zdjęciu.
 

  

Oprogramowanie zamiast podwójnego aparatu

Od 2018 roku, zdjęcia 3D na Facebooku można było wygenerować za pośrednictwem trybu portretowego w iPhone’ach, wyposażonych w przynajmniej dwa tylne obiektywy aparatu. Podobne zdjęcia 3D można było uzyskać również tworząc mapę głębi ręcznie, czyli grafikę złożoną z warstwy tła oraz obiektu będącego na pierwszym planie. Teraz za ten sam efekt odpowiadać może również oprogramowanie, które w kilka sekund stworzy zdjęcie 3D.
 
https://www.facebook.com/mobiletrendspl/posts/3469308989807343

Jak stworzono algorytm odpowiedzialny za stereoskopowe 3D bez podwójnego aparatu?

Inżynierowie Facebooka opisują w jaki sposób udało im się uzyskać oprogramowanie pozwalające na takie przekształcenia zdjęcia 2D w zdjęcie 3D. Konwolucyjna sieć neuronowa (Convolutional neural network) „trenowała” wykrywanie głębi na milionach publicznych zdjęć 3D i map głębi.
Powstały algorytm, oddziela tło od obiektu znajdującego się na pierwszym planie zdjęcia, oraz lekko rozmywa jego kontury. Dzięki temu, akcelerometr i żyroskop w smartfonie, rozpoznając kąt nachylenia urządzenia, tworzą efekt paralaksy i stereoskopowego 3D. Funkcja powinna być już dostępna w aplikacji Facebooka na iPhone’ach, od 7 generacji wzwyż oraz na telefonach z androidem ze średniej i wyższej półki cenowej.
Źródło: ai.facebook.com
Via: thenextweb.com
 

Udostępnij
Zobacz także