Konferencje
Mobile Trends

Przeźroczysty panel solarny – niedaleka przyszłość?

Wyobraźcie sobie świat, w którym panele solarne mogą być przeźroczyste. Nikt już nie budowałby specjalnych ciemnych instalacji na dachach lub w ogródkach. Wystarczyłoby podłączyć okna w naszych domach i mieszkaniach do odpowiednich maszyn prądotwórczych. Ponadto technologia umożliwiłaby projektowanie i budowanie ekranów, które ładowałby się za pomocą słońca. Dzięki grupie naukowców z Michigan State Univerity to może stać się w przyszłości rzeczywistością.
Dotychczas większość tradycyjnych paneli słonecznych zbierała energię światła z promieniowania słonecznego za pomocą ciemnych ogniw krzemowych i przetwarzała ją w energię elektryczną za pomocą efektu fotowoltaicznego. Grupa badaczy poszukiwała odpowiedniego, plastikopodobnego materiału, który pozwoliłby zastąpić obecne, nieprzepuszczające światła tworzywa. Prowadzone badania były do tej pory mało efektywne. Produkowano mało energii, a materiał i tak był kolorowy.
Uczonym z Michigan State Univerity udało się w końcu zaprojektować przeźroczysty dla ludzkiego oka koncentrator energii słonecznej. Użyty system solarny wykorzystuje małe cząsteczki organiczne, aby absorbować niewidzialne, konkretne długości fal świetlnych. W przypadku nowej technologii, materiał przypominający tworzywo sztuczne kieruje określone częstotliwości światła do fotowoltaicznych ogniw słonecznych na krawędzi panelu. Jeden z prowadzących badaczy, Richard Lunt wyjaśnia: „Dzięki temu, że materiały te, nie wchłaniające oraz nie emitujące światła w zakresie widzialnym, wyglądają wyjątkowo przejrzyście dla ludzkiego oka.”
Nowa technologia mogłaby być z powodzeniem wykorzystywana w budowie wysokich biurowców z dużą ilością okien oraz produkcję wysokiej jakości ekranów do urządzeń mobilnych jak telefony, tablety czy e-czytniki.
Trzeba przyznać, że pomysł jest niesamowicie interesujący. Kto wie, może rzeczywiście uda się instalować przeźroczyste okna zamieniające energię słoneczną na prąd. Zasilany energią słoneczną smartfon brzmi również jak idealne rozwiązanie dla każdego, kto nienawidzi przewodów od ładowarek. Przyszłość może przynieść nam nowe technologie, umożliwiające efektywne zdobywanie energii elektrycznej z natury, bez tworzenia dodatkowych instalacji.
Źródło:
http://gizmodo.com/new-crystal-clear-solar-cells-could-power-your-smartpho-1624403522
http://msutoday.msu.edu/news/2014/solar-energy-that-doesnt-block-the-view/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także