Z jednej strony staje się jednym z najczęstszych tematów do „small talków”, a z drugiej potrafi zepsuć się znienacka i przekształcić w niszczycielską siłę. O gwałtownych zmianach pogody, utrudnieniach drogowych i kryzysowych sytuacjach, możemy dowiedzieć się z wyprzedzeniem dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania w formie aplikacji mobilnej.
Powiadomienia PUSH i SMS-y mają ostrzegać przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi
Alarm wysłany poprzez powiadomienie push lub SMS prosto na ekran smartfona, pozwala lepiej przygotować się na nadchodzące zagrożenie. A nawałnice, wichury, podtopienia i połamane drzewa, szczególnie w ostatnim czasie, stają się szczególnym zagrożeniem zarówno na drogach jak i w domach mieszkalnych.
Jak działa Regionalny System Ostrzegania?
Komunikaty o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych opracowywane są przez Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego na podstawie danych z instytucji takich jak Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Gotowe powiadomienia publikowane są w ramach usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania:
- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,
- w telewizji publicznej (większości kanałów TVP i telegazecie),
- w bezpłatnej aplikacji mobilnej (m.in. poprzez powiadomienia push).
Program RSO powstał w 2015 roku we współpracy między nieistniejącym już Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Telewizją Polską S.A. Według ostatnich zapowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RSO ma zostać zmodernizowane.
SMS-y z ostrzeżeniami RSO okazały się zawodne
Powiadomienia o wyjątkowych zagrożeniach miały być wysyłane również poprzez bezpłatne SMS-y (do osób przebywających na zagrożonym terenie) w ramach porozumienia z operatorami telekomunikacyjnymi. W przypadku tegorocznych nawałnic ten element RSO okazał się jednak zawodny. Z własnych, regionalnych rozwiązań tego typu korzysta jednak coraz więcej samorządów w tym np. miasto Poznań, które przesyła alert SMS do mieszkańców między innymi w przypadku zagrożeń meteorologicznych II i III stopnia (podobne systemy są wykorzystywane w niektórych obszarach w ramach informowania o podniesionym poziomie smogu).
Co oferuje aplikacja RSO?
Regionalny System Ostrzegania w formie aplikacji może wysyłać na smartfon użytkownika powiadomienia push dla wybranego województwa lub województw, dotyczące wskazanych zagrożeń: meteorologicznych, hydrologicznych, stanu wód i ogólnych. Oprócz tego ostrzeżenia można sprawdzać na bieżąco „ręcznie” wybierając spośród dwóch kategorii: „ostrzeżenia” oraz „dla kierowców”. W folderze w poradnikami znajdziemy natomiast wiele wskazówek dotyczących zachowania się w trakcie kryzysowej sytuacji (zarówno pogodowej jak i np. zatrucia się substancjami psychoaktywnymi). W 2016 roku RSO zdobyła nagrodę Mobile Trends Awards 2015 w kategorii Aplikacja mobilna – podróże i komunikacja.
Obecnie w Google Play aplikacja oceniana jest przez ponad 6,5 tysiąca głosujących na 4.1 (w pięciopunktowej skali). Mobilne RSO można wypróbować pobierając je z Google Play, Apple App Store oraz Windows Phone Store. Zajmuje niewiele, bo zaledwie 4MB pamięci wewnętrznej urządzenia.
Źródło:
Informacja prasowa