Karty płatnicze z roku na roku zyskują coraz większą popularność. W ramach eksperymentów, ich rolę przejmują także smartfony, opaski i zegarki z NFC. Co jednak, jeśli w okresie zimowym moglibyśmy płacić za zakupy rękawiczką? Na taki bowiem pomysł wpadła Visa, jedna z największych firm zajmujących się technologiami i rozwiązaniami płatniczymi.
Mogłoby wydawać się, że Visa planuje wprowadzić swoje płatnicze rękawiczki z okazji nadchodzącego sezonu zimowego. Jest tak jednak tylko po części.
Rękawiczki płatnicze na Zimowe Igrzyska
W lutym 2018 roku, w południowo koreańskim Pjongczangu, mają odbyć się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W tym okresie temperatura będzie sięgać tam średnio do około 5 stopni Celsjusza poniżej zera. Visa jest natomiast wyłącznym partnerem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w dziedzinie technologii płatniczych dostarczając urządzenia i rozwiązania właśnie w tym zakresie. W związku z niskimi temperaturami do produktów olimpijskich Visy z funkcjami płatniczymi, takich jak pamiątkowe przypinki (za ok. 16 zł) i elastyczne naklejki (przyklejane do ubrania), dołączą także wspomniane już płatnicze rękawiczki z NFC.
Zakupy bez wystawiania rąk na zimno
Płatnicze wearables Visy będzie można nabyć w trakcie Igrzysk, w automatach na terenie supermarketów olimpijskich. Przypinki olimpijskie, naklejki i rękawiczki, zadziałają na zasadach podobnych jak w przypadku zwykłej zbliżeniowej karty przedpłaconej. Dlatego najpierw należy zasilić je określoną kwotą pieniędzy. W przypadku przypinek i rękawiczek może być to od 100 złotych (30 tys. wonów) do około 160 złotych (50 tys. wonów). Naklejki z mikroprocesorem NFC, doładujemy natomiast na kwotę do 100 tys. lub 200 tys. wonów.
Z naklejek, rękawiczek i przypinek płatniczych skorzystają zarówno kibice jak i zawodnicy, płacąc szybko, wygodnie i bezpiecznie poprzez przyłożenie płatniczego wearable do dowolnego zbliżeniowego terminalu płatniczego, na wszystkich obiektach olimpijskich Pjongczangu.
Płatnicze wearables Visy można zamawiać już od 9 listopada 2017 roku
Przedpłacone ubieralne urządzenia płatnicze Visy powstały we współpracy z Lotte Card, finansowym ramieniem czołowej południowokoreańskiej sieci domów towarowych – Lotte. To właśnie w centrach obsługi klienta Lotte Card w Korei Południowej oraz stronie internetowej firmy, od 9 listopada można już nabyć omawiane produkty.
Rękawiczki wyposażono w mikroprocesor z podwójnym interfejsem i antenę zbliżeniową. Dzięki temu zadziałają nie tylko z terminalami na terenie Igrzysk, ale także z innymi kompatybilnymi czytnikami na całym świecie. Produkt prawdopodobnie nie wejdzie mimo wszystko do powszechnego użytku, stanowi jednak ciekawy przykład tego, jak w danych okolicznościach można wykorzystać połączenie technologii z przedmiotem codziennego użytku.
Opaski płatnicze na polskich festiwalach
Inicjatywa Visy przypomina chociażby rozdawnictwo opasek płatniczych w trakcie polskiego festiwalu muzycznego Open’er. Technologii płatniczych w jego ramach dostarczał w trakcie ostatnich edycji Mastercard. Uczestnicy Opene’ra mogli zamówić swoje własne opaski z NFC (czyli właściwie kartę płatniczą w formie opaski), doładować je określoną kwotą pieniędzy i płacić nimi w trakcie imprezy.
Źródło: www.visa.pl