Konferencje
Mobile Trends

Rewolucyjny projekt Ara coraz bliżej

Bardzo dobra informacja dociera z obozu Google’a. Chodzi o telefon modułowy czyli projekt Ara. Urządzenie ma być budowane na podstawie specjalnego, nowego procesora firmy Rockchip. Dzięki temu jego produkcja ma być tańsza, co w przyszłości może okazać się główną barierą wejścia na rynek.
Projekt Ara to niezwykle interesujący pomysł bazujący na stworzeniu telefonu, który byłby podzielony na moduły. Użytkownik, w zależności od preferencji, mógłby składać telefon z tych części, które najbardziej potrzebuje. Czyli np. wyjeżdżając na wakacje dodałby lepszy aparat fotograficzny kosztem modułu bluetooth albo całkowicie pozbył się GPS na rzecz mocniejszego procesora. Wymiana komponentów ma w głównej zasadzie przypominać możliwość wymiany części komputerów osobistych.
Budowa odpowiedniego procesora użytecznego w projekcie Ara to jedna z ważniejszych zadań do wykonania. Na razie trudno sobie wyobrazić, aby serce urządzenia jakim jest procesor, mogło być wymienne jak karta sim czy choćby bateria. Dlatego firma Rockchip rozpoczęła pracę nad układem opartym na SoC (system-on-a-chip). Jest to technologia lokowania wszystkich niezbędnych układów elektronicznych i części na jednym układzie scalonym. Projekt z nowym procesorem firmy Rockchip ma zostać zaprezentowany na początku 2015 roku.
Przyznam szczerze, że wejście w życie projektu Ara jest przeze mnie niezwykle oczekiwane i z dużym zainteresowaniem śledzę pojawiające się informację. Podoba mi się pomysł wymiennych części w telefonie. Ciekawi mnie najbardziej, w jaki sposób będą działać aplikację i programy. W końcu tyle ile będzie części, tyle będzie możliwych ustawień telefonu. Może za niedługo w sklepach z aplikacjami pojawi się specjalna zakładka: „minimalne wymagania”.
Źródło:
https://plus.google.com/+GoogleATAP/posts/ANKXeReBKYo
http://whatis.techtarget.com/definition/system-on-a-chip-SoC

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także