Konferencje
Mobile Trends

Rok 2014 w pigułce – mobilne podsumowanie

Koniec roku to czas podsumowań. Wraz z nadejściem roku 2014 wiele mówiło się o wearables, które miały stanowić centrum mobilnych wydarzeń kończącego się właśnie roku. W kategorii „mobile” jednak przewidywania bardzo rzadko się sprawdzają – rok 2014 był dość różnorodny i przyniósł ze sobą kilka ciekawych premier, aktualizacji i wydarzeń. Jeśli chcecie sobie przypomnieć, co działo się w świecie mobile w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, przeczytajcie nasze podsumowanie!

Styczeń 2014

Rok rozpoczął się od nabycia Motoroli przez Lenovo za 2,91 miliardów dolarów. Standardowo w styczniu odbył się również CES, czyli Consumer Electronics Show. Zaprezentowano na nich m.in. nowe urządzenia z kategorii wearables, jak i smartfony i tablety, m.in. Samsung Galaxy NotePRO czy Sony Xperia Z1 Compact. W styczniu odbyła się również trzecia edycja Mobile Trends Conference, podczas której wręczono także nagrody Mobile Trends Awards dla najlepszych rozwiązań mobilnych ubiegłego roku.

Luty 2014

W lutym Facebook wzbogacił swoje szeregi zakupując WhatsApp za 19 miliardów dolarów. W tym miesiącu odbył się również Mobile World Congress, podczas którego miejsce miała jedna z największych premier tego roku. Światło dzienne ujrzał Samsung Galaxy S5, a także wearables tej firmy. Premierę miał również Sony Xperia Z2, a także pierwsze Nokie z Androidem.

Marzec 2014

W marcu Apple udostępniło nową aktualizację dla swoich urządzeń – iOS 7.1. System operacyjny wzbogacono między innymi o CarPlay, który pozwala na zintegrowanie swojego samochodu z iPhone’m. Google wyniosło na nowy poziom swoje mapy, przygotowując mapy dla wnętrz budynków – Indoor Maps, które miały ułatwić m.in. poruszanie się wewnątrz galerii handlowych. Google zaprezentowało także system Android Wear, dedykowany specjalnie urządzeniom wearables.

Kwiecień 2014

W kwietniu Lidl wprowadził nowy system mobilny do swoich sklepów, zaopatrując wszystkich managerów w tablety z systemem Limo, mającym usprawnić zarządzanie sklepami. Amazon i Samsung podjęli współpracę, udostępniając darmowe e-booki dla użytkowników urządzeń z serii Galaxy. Facebook przekroczył próg 1 miliarda mobilnych użytkowników. Zapadła również ostateczna decyzja, przemianowująca Nokię na Microsoft Mobile. W tym miesiącu pojawiła się również aktualizacja systemu operacyjnego Windows Phone 8.1. Jedną z największych nowości okazał się nowy asystent, na wzór apple’owskiego Siri – Cortana.

Maj 2014

W maju głośno zrobiło się wokół transakcji Apple, które postanowiło zakupić Beats Audio za 3,2 miliardy dolarów. W tym miesiącu odbyła się również specjalna edycja konferencji Mobile Trends Conference for Business wraz z pierwszą edycją Targów Rozwiązań i Technologii Mobilnych Mobile-IT.

Czerwiec 2014

Czerwiec obfitował w firmowe wydarzenia dwóch gigantów – Apple i Google. Najpierw odbyła się Apple Worldwide Developer’s Conference. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano m.in. nowy język programowania Apple – Swift. Pojawiły się również pierwsze zapowiedzi co do nowości, które miała przynieść nowa wersja systemu iOS 8. Podczas Google I/O 2014 zaprezentowano wielowymiarowość Androida – Android Wear, Android Auto i Android TV. Zaprezentowano również zapowiedzi nowego Androida L oraz wiążącego się z nim redesingu – Material Design. Amazon wypuścił swój pierwszy smartfon Fire, a rekordy popularności na całym świecie pobiła aplikacja Yo!.

Lipiec 2014

W lipcu pojawiło się kilka dość nietypowych premier smartfonów. Samsung zaprezentował 4 nowe, niskobudżetowe telefony z serii Galaxy, specjalnie z myślą o mniej zamożnych użytkownikach. BlackBerry zaprezentował Passport, swój kwadratowy smartfon. Zaprezentowano również dwa pierwsze zegarki działające w oparciu o Android Wear – Samsung Gear Live oraz LG G Watch. Pojawiła się również nowa wersja sklepu Google Play, której zmiany polegały przede wszystkim na dostosowaniu jego wyglądu do nowego Material Design. Pod koniec lipca głośno zrobiło się ze względu na akcję „jedz jabłka”, która odbiła się echem również w świecie mobile.

Sierpień 2014

Rozpoczęcie działalności w Polsce zapowiedział Uber, o którym było głośno w zasadzie przez cały rok na całym świecie. Amazon wprowadził własny czytnik kart kredytowych, który po podłączeniu do np. tabletu umożliwiał szybkie i łatwe dokonywanie transakcji małym i mikroprzedsiębiorstwom. Nokia zaskoczyła wprowadzając na rynek nowy telefon – Nokię 130, która jest „zwykłym” telefonem.

Wrzesień 2014

We wrześniu Apple nawiązało współpracę z American Express, Visą i MasterCard. Nawiązanie tej współpracy zaowocowało wprowadzeniem Apple Pay – nowego systemu płatności zbliżeniowych. Wielką premierą miesiąca okazał się nowy iPhone, a w zasadzie iPhone’y 6. Odbyła się również premiera długo wyczekiwanego smartzegarka – Apple Watch. We wrześniu odbyły się również Targi IFA 2014. Swoją premierę miały m.in. Samsung Galaxy Note 4, a także Galaxy Gear S, czyli nowy smartwatch, jak i Samsung Gear VR – pierwszy hełm do wirtualnej rzeczywistości od Samsunga. Również Sony zaprezentowało nowy smartfon Sony Xperia Z3. We wrześniu odbyła się również konferencja Internet Beta 2014.

Październik 2014

Największym wydarzeniem miesiąca była premiera nowej wersji systemu operacyjnego Android – Android 5.0 Lollipop. To jedna z największych aktualizacji w historii Androida, która przyniosła ze sobą nowy design, jak i wiele innych usprawnień. Google zaprezentowało również nową aplikację do obsługi e-mail – Inbox, którą wyróżnia m.in. automatyczne kategoryzowanie wiadomości, jak i obsługa kont spoza gmail.com. W październiku również MSW wypuściło swoją aplikację „Moja Komenda”, która świadczy o tym, że nasz Rząd pamięta o mobilnych rozwiązaniach. Wręczono również ogólnoświatowe nagrody The Smarties 2014 dla najlepszych kampanii marketingu mobilnego.

Listopad 2014

W listopadzie swoją premierę miał pierwszy smartfon spod szyldu Microsoft – Lumia 535. Zakończyło to równocześnie erę Nokii Lumii. Snapchat zaprezentował nowy system mobilnych płatności – Snapcash, który ma ułatwić wymianę pieniędzy między znajomymi. Shazam z kolei wprowadził nowe rozwiązania m-marketingu dla centr handlowych, wznosząc mobile marketing na nieco wyższy, bardziej interaktywny poziom. Microsoft przez przypadek udostępnił informację o zakupie Acompli – aplikacji pocztowej. Do tej pory wiadomość nie została potwierdzona.

Grudzień 2014

Koniec roku zakończył się refleksją nad smartsamochodami. Google udostępniło API Android Auto dla swoich developerów, aby każdy mógł przyczynić się do rozwoju tego systemu. Instagram mógł pochwalić się 300 milionami użytkowników, a wraz z tym wprowadził zmiany polegające m.in. na weryfikacji i oznaczeniu oficjalnych kont gwiazd. Google Play i iTunes udostępniły swoje rankingu najlepszych aplikacji i gier roku 2014 dla Androida i iOS.
Do największych wydarzeń roku z pewnością można zaliczyć aktualizację systemu operacyjnego Android do wersji Lollipop 5.0. Urządzenia, o których mówiło się najwięcej to iPhone 6 oraz Samsung Galaxy S5. Sprawa wearables nieco ucichła, za to świat mobilny zdecydowanie skierował się w stronę Internetu Rzeczy. Udoskonalone zostały również systemy płatności mobilnych, a świat mobile marketingu staje się coraz bardziej interaktywny.
Zdjęcie:
kromkrathog © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także