Czy wiesz, że ze smartfonów korzysta na świecie już ponad 5,3 mld osób, w Polsce używa ich aż 78% dorosłych? Przekłada się to na znaczenie ruchu mobile na stronach internetowych. Przeważa on już nad ruchem desktop. Jak to przekłada się na oczekiwania wobec serwisów www i w jaki sposób dostosować je do wymagań użytkowników mobilnych? Odpowiadamy.
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych – dlaczego to ważne?
Już sam fakt, że ponad połowa ruchu w internecie odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych pokazuje, jak ważne jest dostosowanie stron www do ich wymagań. Mówiąc wprost: obecnie serwis, który nie jest responsywny, nie może liczyć na to, że spełni swoje założenia. Dlaczego? Przede wszystkim, ponieważ:
- strona niedostosowana do mobile nie wyświetli się poprawnie użytkownikom, przez co już „na starcie” zostanie zamknięta. A to przełoży się na wysoki współczynnik odrzucenia,
- ruch mobile jest jedną z priorytetowych kwestii dla algorytmów Google. A to oznacza, że serwis, który nie jest responsywny, nie ma szans na dobrą widoczność w SERP-ach, a co za tym idzie – na skuteczne pozycjonowanie.
Warto pamiętać, że Google już od kilku lat stosuje zasadę „mobile-first indexing”, co oznacza, że jako pierwsza przy indeksowaniu serwisu w wyszukiwarce brana jest pod uwagę jego mobilna wersja. Dlatego jeśli popełnisz błędy przy jej przygotowywaniu, szanse na topowe miejsca w rankingach są właściwie znikome.
Jak zadbać o dostosowanie strony do ruchu mobile?
Podstawową kwestią jest wspomniana wcześniej responsywność serwisu. Musi on zostać zaprojektowany tak, aby również na urządzeniach mobilnych zapewnił użytkownikom pełną funkcjonalność. Jeżeli wymogi UX nie zostaną spełnione w tym zakresie, twórcy strony nie uzyskają pożądanych zasięgów.
Należy zatem zadbać o:
- przygotowanie layoutów strony dostosowanych do różnej wielkości ekranów wyświetlania,
- optymalną wielkość obiektów, np. przycisków – nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe,
- dobrą typografię, a więc prawidłowe rozmiary fontów i ich rodzaj,
- responsywne grafiki,
- przemyślany dobór tła,
- wykorzystanie w wersji mobilnej możliwości, jakie dają smartfony, np. związane z wykonywaniem szybkich połączeń czy z nawigacją.
Warto jednak podkreślić, że nie tylko responsywność strony ma znaczenie w kontekstu ruchu mobile. Równie istotne jest zadbanie o szybkość i niezawodność wyświetlania serwisu.
Hosting a strony mobile – nie pozwól sobie na problemy z dostępnością strony
Aby Twoja strona www odniosła sukces, trzeba zadbać o jeszcze jeden istotny element. To niezawodny hosting. Czyli jaki? Taki, który zapewni nieprzerwany dostęp do strony i jej wysoką szybkość ładowania.
To dlatego coraz więcej użytkowników poszukuje alternatywy dla najpopularniejszego hostingu współdzielonego. – Taka usługa oznacza, że strona www trafia na jeden serwer nawet z setkami innych! Dlatego to, co dzieje się na „sąsiednich” serwisach ma wpływ na prędkość ładowania się takiej witryny. – wyjaśnia Radosław Karbowski, ekspert dhosting.pl. – Największy problem pojawia się, gdy ruch na stronie gwałtownie się zwiększa, a wykupiony pakiet hostingowy przestaje wystarczać. Wtedy witryna może stać się niedostępna i narażać tym samym na poważne straty – dodaje.
Rozwiązaniem, które może się sprawdzić w takiej sytuacji, jest usługa Elastycznego Web Hostingu, która zapewnia automatyczne skalowanie zasobów. Oznacza to, że są one przydzielane serwisowi zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem, bez limitów transferów.
Autorskie algorytmy stosowane przez dhosting.pl w połączeniu z zastosowaniem LiteSpeed, LSCache i Redis oraz superwydajnymi dyskami NVMe zapewniają dostępność strony www niezależnie od obciążenia. Ważne jest również, że klient decydujący się na taką usługę hostingową płaci abonament roczny 240 zł netto. W tej cenie otrzymuje 1 GHz CPU, 2 GB RAM i 50 GB NVME. Jeżeli potrzebuje więcej zasobów – płaci tylko za te, które zostaną realnie zużyte, podobnie jak gdyby używał „telefonu na kartę”. A to oznacza brak zbędnych opłat czy konieczności zmieniania pakietu hostingowego.
Dobry hosting jest szczególnie istotny z punktu widzenia dostosowania serwisu do potrzeb mobile. Niezawodna usługa sprawia, że użytkownik przeglądający stronę na smartfonie – najpewniej w biegu i dość niecierpliwie – nie musi czekać, aż zakładka się otworzy. Otrzymuje potrzebne mu informacje „tu i teraz”, co – zwłaszcza w przypadku stron firmowych i sklepów internetowych – jest kluczowe dla konwersji.
Podsumowując, trendy związane z ruchem mobilnym znacznie podniosły wymagania wobec stron internetowych. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby zbudować wartościowy ruch w swojej witrynie, zadbaj o jego responsywność oraz hosting, który „nadąży” za aktualnymi wymaganiami.