Konferencje

Samsung prezentuje 4 rozwiązania w świecie AR i VR

Samsung zaprezentował cztery nowe projekty związane z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Nowe urządzenia i oprogramowanie powstały jako prototypy w stworzonym przez firmę laboratorium kreatywnym (C-Lab). Inżynierowie Samsunga mogą poświęcać się w nim własnym, ponadobowiązkowym inicjatywom, czego efektem są zupełnie nowe rozwiązania.
Możliwe, że część z prezentowanych prototypów nigdy nie przerodzi się w komercyjne projekty, choć podobne rozwiązania już teraz znajdują się na rynku. Ich zastosowanie i kształt wyraźnie wskazuje jednak na kierunek obrany przez pracowników Samsunga. Specjalne pokazy czterech nowych pomysłów odbędą się w trakcie tegorocznego Mobile Word Congress w Barcelonie.

VuildUs, czyli oprogramowanie do meblowania mieszkania

Koreański producent przedstawił między innymi oprogramowanie VuildUs służące do „meblowania mieszkań” z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Tego typu funkcjonalność to jedna z najczęściej spotykanych dróg komercyjnego wykorzystania VR. Program Samsunga pomagałby sprawdzać jak dany mebel będzie prezentował się w określonym miejscu mieszkania i czy będzie pasował w nie rozmiarami.
https://youtu.be/HpnCOkq-R4I
Do działania VuildUs będzie potrzebowało kamerki 360 stopni, która przeniesie wnętrze mieszkania do wirtualnej rzeczywistości, a także gogli VR ze smartfonem i aplikacją, dzięki którym użytkownik zobaczy wizualizacje mebla w określonym przez siebie miejscu.

Okulary AR zamiast ekranu smartfona

Kolejną propozycją z laboratoriów Samsunga są okulary przeciwsłoneczne Monitorless, które mogłyby zastępować ekran komputera lub smartfona. Obraz byłby transferowany do nich za pośrednictwem sieci bezprzewodowych (4G lub WIFI) i wyświetlany na dodatkowej powierzchni szkieł elektrochromatycznych. Okulary mogłyby służyć zarówno do rozszerzonej jak i wirtualnej rzeczywistości.
https://youtu.be/iOgs2Dspbm4

Re!úmĭno wzmocni wzrok niedowidzących

Trzecim z prezentowanych pomysłów była aplikacja przeznaczona na gogle Samsung Gear VR. Ma stanowić ona formę nowoczesnych okularów dla niedowidzących – wyostrzać widziany przez nich obraz i tekst. Naturalnie czytanie z ubranym na głowę headsetem AR nie należy do wygodnych czynności, ale osoby mające problemy z wadami wzroku z pewnością doceniłyby możliwość wydajnej poprawy widzenia, chociażby w trakcie oglądania telewizji.

Wirtualne wycieczki możliwe dzięki TraVRer

Google pokazało już w jaki sposób wirtualna rzeczywistość może służyć celom podróżniczym za sprawą aplikacji edukacyjnej Ekspedycje. W laboratoriach Samsunga opracowano natomiast kolejny prototyp platformy tego typu – TraVRer. Oprogramowanie „przenosi” użytkownika w wybrane przez niego miejsce na Ziemi, odtwarzając obraz i dźwięk w wirtualnej rzeczywistości. Oprócz tego, TraVRer umożliwiałoby przemieszczanie się po danej lokacji oraz zmienianie pory dnia.

VR i video 360 stopniach z nieskończonymi możliwościami rozwoju

“Wciąż wpieramy nowe pomysły i kreatywność, szczególnie kiedy mogą przynieść ze sobą nowe doświadczenia dla konsumentów”, powiedział Lee Jae Il, wiceprezes Samsung Electronics Creativity & Innovation Center. “Te ostatnie przykłady projektów C-Lab przypominają nam, że zatrudniamy utalentowanych pracowników, którzy nie boją się przełomowych odkryć. Chcemy odkrywać aplikacje dla wirtualnej rzeczywistości i wideo w 360 stopniach ponieważ dostrzegamy nieskończone możliwości w tym obszarze.” – dodał Lee Jae Il.

Świat producentów technologicznych skupi się na VR i AR?

Mogłoby wydawać się, że prezentacja pomysłów VR i AR Samsunga, jest swego rodzaju odpowiedzią na niedawne zachwyty Tima Cooka nad rozszerzoną rzeczywistością, którą porównał do fenomenu smartfonów. Zdaniem prezesa Apple, rozszerzona rzeczywistość niesie ze sobą więcej możliwości niż wirtualna – pozwala wizualnie usprawnić rzeczywistość, a nie jedynie ją zastąpić. O ile bowiem VR może sprawdzić się w przypadku gier i edukacji, o tyle AR pozwala na społecznościowe interakcje między użytkownikami. Wirtualne elementy dzielone pomiędzy dwie osoby mogą stać się pomocne w trakcie rozmowy czy pracy. Prawdopodobnie Apple pracuje już nad czymś w tym temacie.
Źródło:
news.samsung.com
www.independent.co.uk
Via:
www.theverge.com
venturebeat.com

Udostępnij
Zobacz także