Konferencje

Elastyczne ekrany i przeźroczyste wyświetlacze smartfonów już w 2016 roku

Podczas spekulacji na temat tego, co przyniesie rok 2015 w kwestii mobile, pojawiły się głosy, iż w tym roku nastąpi znaczny krok naprzód w stronę elastycznych ekranów smartfonów, o których mówi się już od blisko dwóch lat. Co prawda do pełnej realizacji tej przepowiedni ciągle daleko, jednak producenci stopniowo coraz bardziej zbliżają się do wdrożenia w życie nietypowych, innowacyjnych ekranów.
Już sam początek roku przyniósł dwa modele smartfonów o dość innowacyjnych ekranach. Pierwszy z nich to LG G Flex 2, zaprezentowany podczas targów CES 2015. Telefon wyróżnia zakrzywiona obudowa, a co za tym idzie, również zakrzywiony ekran. Drugi innowacyjny model to Samsung Galaxy S6 Edge, przedstawiony podczas marcowego Mobile World Congress 2015. Samsung niejako przedłużył ekran, wykorzystując boczne krawędzie telefonu, które są przedłużeniem ekranu.
Udziały Samsunga i LG w sumie stanowią 50% światowego rynku produkcji ekranów, ponadto są pionierami w modyfikacji tradycyjnego ekranu smartfona. Jak podaje Business Korea, producenci nie zamierzają poprzestać na wyżej wspomnianych modelach. Tym razem Samsung zapowiedział pójście o krok dalej – firma ogłosiła, iż być może już za rok, w 2016 roku, świat doczeka się elastycznego, składanego ekranu smartfona. Precyzując, „Branża wierzy, że komercjalizacja elastycznych smartfonów będzie możliwa w roku 2016” – jak powiedział przedstawiciel Samsunga.
Również LG chce przybliżyć swoim użytkownikom doświadczenia „najwyższych lotów” – i to dosłownie. Inspirowani ekranami HUD (Head-Up Display), czyli wyświetlaczami prezentującymi informacje na specjalnej przezroczystej szybie, jakie stosowane są m.in. w samolotach bojowych czy też luksusowych samochodach. LG zapowiedziało, iż prototyp urządzenia z przezroczystym ekranem jest już gotowy, problem tkwi natomiast w uruchomieniu masowej produkcji takiego urządzenia.
O ile stworzenie elastycznego lub przezroczystego ekranu wydaje się coraz bardziej prawdopodobne i realne, o tyle pozostaje znaczący problem – jak połączyć ekran z pozostałym hardware, znajdującym się wewnątrz smartfona. Stworzenie przezroczystych i elastycznych podzespołów, w tym m.in. baterii wydaje się całkowitą abstrakcją. Dlatego też stworzenie przez Samsunga i LG elastycznych i przezroczystych ekranów to dopiero początek drogi do otrzymania stuprocentowo elastycznych i/lub przeźroczystych urządzeń mobilnych.
Źródło:
http://www.businesskorea.co.kr/article/9758/evolution-display-lg-display-completes-development-transparent-display-technology
Zdjęcie:
bonninturina © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także