Konferencje

Samsung zapłaci kolejną karę za oczernianie HTC na forach internetowych

Nieczyste zagrania zdarzają się nawet (a może przede wszystkim?) u gigantów, takich jak np. Samsung. Okazało się, iż koncern został obciążony grzywną za bardzo nieetyczne zachowanie – i nie jest to pierwszy raz w historii firmy.

Opłacone negatywne recenzje HTC

Samsung otrzymał karę 340 tysięcy dolarów grzywny. Za co? Okazało się, iż firma płaciła ludziom za rozpowszechnianie negatywnych informacji o swoim konkurencie – HTC – na forach internetowych.
Sprawa została zbadana przez tajwańską komisję Fair Trade, według której Samsung organizował internetowe kampanie, polegające na pisaniu negatywnych recenzji produktów HTC . Narusza to zasady fair trade, czyli sprawiedliwego handlu. Wychwalanie produktów Samsunga i równoczesne krytykowanie HTC przyniosło efekty w postaci ujawnienia sprawy oraz nałożenia kary finansowej na Samsunga.
Grzywna wynosi 10 milionów nowych dolarów tajwańskich, czyli równowartość 340 000 dolarów amerykańskich. Nieco mniejszą karę zapłacą również dwie tajwańskie firmy, które były odpowiedzialne za realizowanie tych kampanii internetowych.

Kłamliwe reklamy i łapówki

Wcześniej w roku 2013 Fair Trade Comission również obciążyła Samsunga karą 300 tysięcy dolarów za kłamliwą reklamę, która wprowadzała w błąd kupujących – reklama ukazywała fałszywe informacje na temat funkcji aparatu w smartofnie Galaxy Y Duos S6102. Ponadto, w sierpniu tego roku Samsung został przyłapany na płaceniu ludziom za nagłaśnianie jednego z ich konkursów w serwisie Stack Overflow.
Kto wie, na ile tak naprawdę przekłamane kampanie Samsunga przyczyniły się do spadku sprzedaży smartfonów HTC. Jednak niezależnie od tego, czy spadek popularności HTC zależny jest od kampanii Samsunga, czy też nie, zagranie koreańskiego koncernu raczej jednoznacznie negatywnie wpływa na wizerunek firmy. Dwie nałożone grzywny plus konsekwentne brnięcie w astroturf marketing o czymś świadczą i nie wiadomo, jak długo jeszcze klienci będą darzyli zaufaniem tę markę.
Źródło:
http://phys.org/news/2013-10-taiwan-body-fines-samsung-defaming.html
http://www.businessinsider.com/samsung-fined-for-posting-negative-htc-reviews-online-2013-10

Udostępnij
Zobacz także