Technologia 5G ma realny wpływ na rozwój gospodarki, właśnie dzięki temu systemowi możemy szybciej wyjść z kryzysu wywołanego wirusem SARS CoV-2. W Polsce powstaje ku temu infrastruktura, a władze pochylają się nad legislacją systemu. Częściowo technologię 5G w kwestiach cyberbezpieczeństwa reguluje rozporządzenie, które weszło w życie 30 grudnia ubiegłego roku.
W wielu państwach takich jak Francja, Niemcy, Grecja czy Austria aukcje częstotliwości przeprowadzono już jakiś czas temu. Taki ruch umożliwił wcześniejsze wprowadzenie nowej usługi łączności. Polska jest na etapie definiowania wymagań w zakresie bezpieczeństwa sieci. Rozwój łączności 5G pomoże w rozwoju szybkiego internetu i cyfryzacji gospodarki. Sporo procesów będzie mogła być w pełni zdigitalizowana, co niewątpliwie przyspieszy procesy produkcyjne. Czasy pandemii pokazały jak ważny jest rozwój sieci teleinformatycznych, a wprowadzenie technologii 5G jeszcze bardziej zwiększy przepustowość sieci.
Technologia 5G tylko dla wybranych?
Niewątpliwym jest, że sieć 5G zrewolucjonizuje branżę technologiczną. Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje aukcję na częstotliwości 3,6 GHz. Budowa infrastruktury ruszyła, a operatorzy zawłaszczyli sobie 5G jako produkt reklamowy. Sieci telekomunikacyjne chwalą się w swoich reklamach dostępem do technologii 5G, jednakże, gdy skupimy się na mapach zasięgu to zauważymy, że usługa ta ma szansę działać obecnie jedynie na terenach dużych miast, gdzie operatorzy telefonii posiadają największą bazę dochodowych klientów. Problem leży w kwestiach technicznych, sposób transmisji sygnału 5G wymaga dużej ilości urządzeń przekaźnikowych, które muszą być gęsto ustawione. Problemem są też urządzenia mobilne internautów, zdecydowana większość klientów nie posiada smartfonów wyposażonych w systemu umożliwiające odbieranie sygnału 5G. Oferują go tylko najnowsze i najdroższe modele telefonów. Zdaniem badaczy technologia 5G na razie będzie wykorzystywana w branży high-tech.
Uregulowania prawne a 5G
Obecnie trwają prace legislacyjne nad technologią 5G i cyberbezpieczeństwem z nią związanym. Ustawodawca pracuje nad dwoma aktami prawnymi. Między innymi chodzi o nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i zmiany w prawie komunikacji elektronicznej. Częściowo technologię 5G w kwestiach cyberbezpieczeństwa reguluje rozporządzenie, które weszło w życie 30 grudnia ubiegłego roku. Zakłada ono uniezależnienia się operatorów od jednego dostawcy sprzętu i oprogramowania.
Huawei a rozwój 5G
Dyrektor wykonawczy w Huawei, Ryan Ding podczas spotkania z przedstawicielami mediów i analitykami poinformował, że chiński gigant zbudował ponad 50 procent komercyjnych sieci 5G. Takich systemów wdrożono już ponad 140 w 59 krajach na świecie. Firma również wspierała funkcjonowanie około 300 sieci w ponad 170 państwach oraz pomaga operatorom dostarczać usługi internetowe i optymalizować wpływ COVID-19 na ich biznes. Jak podało Huawei, efektem współpracy z operatorami jest przyciągnięcie 22 milionów nowych użytkowników sieci bezprzewodowych – dzięki temu odbiorcy mają możliwość szybkiego dostępu do spotkań online czy e-wizyt lekarskich.
Jak wskazują raporty IHS, P3, Open Signal oraz Meqyas najlepsze sieci 5G w Seulu, Amsterdamie, Madrycie, Zurychu, Hongkongu i Rijadzie zostały zbudowane przez Huawei.
Gigant podał, że na świecie obecnie ponad 800 tysięcy stacji bazowych jest tworzonych przez nich, a liczba użytkowników 5G sięga około 200 milionów.
Orlen ma w planach inwestować w 5G
System 5G ma możliwość zrewolucjonizować otaczającą nas rzeczywistość, jednakże niewątpliwe na razie znajduje się on głównie w rękach technologicznych gigantów.
PKN Orlen myśli o zastosowaniu sieci 5G w swoim przemyśle. Płocka spółka planuje analizę rynku i technologii 5G pod kątem kosztu budowy infrastruktury.Jak wskazuje koncern naftowy, wykorzystywanie takich sieci sprawi, że praca zakładu produkcyjnego może być bardziej wydajna, autonomiczna i elastyczna. Wynalazek ten umożliwi dostęp do jeszcze większej ilości danych i przesyłaniu ich w czasie rzeczywistym bez opóźnienia.
Wykorzystanie technologii pozwoli na digitalizację gospodarki i zapewni zwiększenie przepustowości w sieci, a co za tym idzie zwiększenie produkcji towarów.
Według analityków rozwój łączności 5G przyczyni się do wejścia na rynek nowych dostawców sprzętu i usług, a także będzie katalizatorem powstania nowych technologii.
Szczególnym sektorem będzie Internet Rzeczy (ang. Internet of Things), czyli urządzenia, które komunikują się ze sobą nawzajem za pomocą dostępu do internetu. 5G do małych miejscowości dotrze zapewne, gdy pojawi się zapotrzebowanie na rynkach regionalnych i lokalnych, jednakże może to nie nastąpić bardzo szybko, bo mówimy o sporych nakładach finansowych związanych z infrastrukturą przesyłania danych.