Konferencje

Skąd pobrać i do czego służy aplikacja Jaśmina

W trakcie Pierwszego Kongresu Ruchu Polska 2050, oprócz głośnych tez i wypowiedzi Szymona Hołowni został nam przedstawiony wyjątkowy członek zespołu. Okazała się nim być Jaśmina, czyli pierwsza w Polsce aplikacja społeczno-polityczna.

W sobotę, czwartego września br. podczas Pierwszego Kongresu partii Polska 2050 wszyscy wyczekiwali tajemniczego gościa. Ciekawostką pozostaje fakt, iż nie było tu mowy o człowieku, tylko o jego produkcie. Gościem głównym konferencji była aplikacja – Nasz gość sprawi, że wasz głos będzie się liczył – przekonywał członków Polski 2050 Hołownia – pierwszą polityczną przyjaciółkę, pierwszą aplikację polityczną w Polsce, która umożliwi wpływ na najważniejsze decyzje, a także będzie informować o wydarzeniach politycznych w okolicy – powiedział, przedstawiając Jaśminę.

Dziś na wszystko jest aplikacja. Aplikacja na pogodę, aplikacja na niepogodę, aplikacja na kino, na teatr, aplikacja na sprawdzanie ocen dzieci w szkołach […] A my dzisiaj dajemy Wam aplikację do robienia polityki – kwituje Michał Gramatyka, poseł ruchu. 

Sprawdzian dla Jaśminy

Jak podaje serwis tvn24.pl pierwszym sprawdzianem dla nowej aplikacji miało być głosowanie członków stowarzyszenia Polska 2050. Trwało do niedzieli do godziny 18. Szymon Hołownia, zapewnił, że członkowie stowarzyszenia otrzymali na swoje skrzynki mailowe linki do głosowania. Głosowanie dotyczyło sprawy handlu w niedzielę i dzięki aplikacji podejmą decyzję o liberalizacji bądź zaostrzeniu przepisu, a przynajmniej w warstwie deklaratywnej – To, co zdecydują członkinie i członkowie, będzie częścią oficjalnego programu Polski 2050 – zapowiedział lider ugrupowania.

Jaśmina wyznacznikiem nowoczesnej polityki?

Jak możemy przeczytać na oficjalnym profilu Jaśminy na Twitterze, jest to: 

“Pierwsza w Polsce aplikacja społeczno-polityczna. Daje każdemu możliwość wypowiedzi w najważniejszych sprawach dla przyszłości Polski – regularnie, nie tylko raz na 4 lata. Pozwoli współdecydować o kluczowych sprawach dla kraju. Pierwsze głosowanie już trwa :)” 

Portal dobreprogramy.pl przekazuje, że w Jaśminie mają być dostępne nie tylko opisy poszczególnych członków Polski 2050, ale też: ich tweety, odsyłacze do publikacji oraz kalendarz z nadchodzącymi wydarzeniami politycznymi.

TVN24.pl informuje jeszcze o możliwości sprawdzenia programu politycznego partii Polska 2050, przy okazji czego Szymon Hołownia zapewnił, że od użytkowników będzie zależało jak będzie on przedstawiony – za pomocą opasłych dokumentów, czy haseł odsyłających do omówienia zagadnienia.

Aplikacja ma być bezpieczna i przestrzegać procedury RODO. Aplikację pobierzemy ze sklepu Google Play lub z AppStore.

Jaśmina aplikacją konferencyjną?

Na fanpage’u Niebezpiecznika mogliśmy przeczytać ciekawy post odnośnie nowej aplikacji Szymona Hołowni

 – Jaśmina, apka polityczna Szymona Hołowni, to po prostu obrandowana polska apka “Meeting Application”. Odniesienia widać w wielu miejscach. Nie ma w tym nic złego, a nawet spora to oszczędność, więc 👏 za zdroworozsądkowe podejście… – czytamy na stronie facebookowej Niebezpiecznika. Gwoli wyjaśnienia Meeting Application jest platformą ułatwiającą komunikację z uczestnikami wydarzenia, która umożliwia łatwe budowanie własnych aplikacji konferencyjnych poprzez wybór odpowiednich komponentów.

 ale wygląda na to że projekt narusza licencję Apache (bo w aplikacji są ślady kodu Jitsi Meet). Nie widać aby aplikacja dawała możliwość rozmów video, więc pewnie ten fragment kodu to “odpad“ z podstawowej apki na której bazuje Jaśmina. Ale jednak odpad licencjonowany (czy też jak niektórzy mówią, „zainfekowany” licencją) Apache, więc wymogi licencji należałoby spełnić. Tu chyba twórcy bazowej apki zawinili, ale case pokazuje że temat licencji na oprogramowanie jest „trudny”. Na szczęście to przeoczenie łatwo naprawić, więc pewnie niebawem naprawione zostanie. – piszą niebezpiecznikowi administratorzy.

Pod rzeczonym postem, ale i na Twitterze, można przeczytać komentarze zarówno te wyśmiewające jak i te wspierające partię i ich aplikację, ale najbardziej przykuwającym uwagę będzie ten przypięty przez administratorów. Jest nim zrzut ekranu z korespondencji pomiędzy deweloperami Jaśminy, a Niebezpiecznikiem.

Deweloperzy przyznają rację portalowi, informując o poprawieniu swoich błędów, co było bardzo mądrym posunięciem. Wszak dobry pijar nie znosi kłamstwa ani zamiatania kurzu pod dywan, a ten politykom może się przydać!

Houst… Jaśmina, mamy problem!

Problem z licencją Apache to nie jedyny orzech do zgryzienia postawiony przed nowym tworem Polski 2050. Aplikacja zebrała fatalne oceny od użytkowników, co nie wróży jej dobrej przyszłości. W sklepie z aplikacjami Google Play zebrała łącznie 774 głosy o wartości 2,1 gwiazdki. Wśród komentarzy poza kilkoma pozytywnymi znajdziemy głównie wpisy w takim stylu: 

  • “To przerosło nawet moje wyobrażenia. Wow. Miałem do czynienia tylko raz z czymś takim – gdy reprezentowałem Polskę na II European Education Summit w Brukseli, umożliwiono nam instalację podobnej aplikacji. Ale to była aplikacja stricte eventowa, więc stanowiła jakiś procent zakresu działania Jaśminy…” – napisał jeden z użytkowników.
  • “Witam niestety nie działa na samsungu s20fe pokazuje się ekran startowy i zaraz wywala czekam na poprawki bo jestem bardzo ciekawy tej aplikacji.” – opisuje drugi. 

Trochę lepiej, a przynajmniej w teorii, Jaśmina prezentuje się w App Store, w którym do tej pory zebrała 66 ocen, co przełożyło się na wynik 4 gwiazdek. Zastanawiająca jest jednak mała ilość komentarzy, z których tylko jeden na osiem pozostałych jest pozytywny, a brzmi on następująco: Jaśmina oooooooooooooo”.

Pozostałe wypowiedzi nie były już tak entuzjastyczne:

  • “XD aplikacja do eventow służąca jako platforma do głosowania to wyglaąa po prostu źle, zrobione na jakimś szablonie aplikacji do organizacji eventów, gdzie „Jaśmina” jest jako event. Patrząc na to jak leniwie jest zrobiona ta apka to mam wątpliwości do wyników głosowania i możliwości manipulacji wynikami. Ankiety w internecie nigdy nie skończyły się dobrze i brak jakichkolwiek zabezpieczeń przed trollingiem nie wróży nic dobrego, żeby zaraz się nie okazało że jakaś grupka ludzi z wykopu spowoduje że P2050 stanie się skrajnie prawicową partią – tak dla jaj.” 
  • “Regulamin „ § 1. W przypadku naruszenia przez Licencjobiorcę obowiązków wynikających z art. 1 § 10 i art. 4 § 1 i §3, art. 5 § 2 i 3 OWL Licencjobiorca zobowiązany jest zapłacić Licencjodawcy karę umowną w wysokości 2000 EURO według średniego kursu z tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego (NBP) z dnia wezwania do zapłaty Licencjodawcy kary umownej.” Co to ma być?”

Choć samo przedstawienie Jaśminy medialnie przygrało w dobre tony, to w ostatecznym rozrachunku na razie są to bardziej pozory nowoczesności i nowatorskiego podejścia aniżeli stan faktyczny. Nieważne czy to świat polityki czy wirtualne randki, ważne są wrażenia użytkowników tych aplikacji. Jak można sądzić, niestety nie rokują dobrze, ale kto z nas nie miał ciężkiego początku w pracy? Czas zweryfikuje.

Foto: facebook.com/PL2050/

Autor: Bartłomiej Drążkiewicz

Udostępnij
Zobacz także